Рішенням виконкому міськради у Мені запроваджено оплату за вивіз сміття. Почалося оформлення договорів про надання послуг, і у споживачів виникла ціла низка питань.

Законно чи ні?

Стаття 15 Закону України «Про відходи» передбачає: «…громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов’язані вносити в установленому порядку плату за користування послугами підприємств, установ та організацій, що займаються збиранням, перевезенням, знешкодженням, видаленням та захороненням відходів…»

І у наших сусідів по області – в Корюківці, Сосниці, Новгороді-Сіверсько­му – плату за вивіз сміття міська влада запровадила вже давно. Так, у Корюківці з приватного сектору сміття вивозять трактором один раз на місяць, це коштує дві гривні 50 копійок з людини. Вивіз контейнерів також оплачується громадянами.

У Сосниці комунальники беруть з населення за вивезення контейнера в приватному секторі 52 гривні 92 копійки та 60 гривень 97 копійок – з підприємств. Жителі ж багатоквартирних будинків платять за вивіз відходів з розрахунку 60 копійок за квадратний метр житлової площі в місяць.

Але ж раніше у нас якось справлялися і «за безкоштовно». Відходів побільшало? Що ж стало причиною введення оплати?

– Прийняти таке непросте рішення нас змусило зменшення надходжень до міського бюджету та неможливість використання його значної частини на боротьбу зі сміттям, – відповів заступник міського голови Юрій Стальниченко. – Адже, згідно з новим Бюджетним кодексом, до міського бюджету вже не надходить транспортний збір. А мільйон гривень автоматично із загального фонду потрапив до бюджету розвитку, який може використовуватися лише на капітальні, а не на поточні витрати. Іншою причиною введення оплати є бажання розширити обсяг надання послуг (у цьому році встановлено п’ять нових контейнерів для сміття та планується ще 15) та покращити якість виконання. Було б дуже добре придбати ще один сміттєвоз, ввести посаду водія. Адже наявна машина (яка, до речі, потребує систематичного ремонту) з вивозом відходів вже ледве справляється – вивозить в середньому 26 – 30 контейнерів за добу. Обсяги вивезення відходів доволі значні: так, у липні зібрано сміттєвозом 760 метрів кубічних непотребу та ще 330 – трактором з причепом.

Ціна чистоти

За даними бухгалтерії КП «Менакомунпослуга», підприємством, враховуючи ремонт техніки, витрати на пальне, зарплату водія і тракториста, щомісячно на вивезення сміття витрачається в середньому 10 – 11 тисяч гривень. З усього виходить, що для того, аби жити в чистому місті, менянам таки треба платити. Сума плати визначена в чотири гривні вісім копійок з людини на місяць. Звідкіля вона взялася? Чому не дві гривні, не десять?

– Усі розрахунки зроблено у відповідності із законодавством, – запевняє економіст КП «Менакомунпослуга» Ніна Кравченко. – Зокрема, урядовою постановою №1010 від 27.07.2006 року «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів» та наказом Міністерства з питань ЖКГ України №75 від 22.03.2010 року «Про затвердження Рекомендованих норм надання послуг з вивезення побутових відходів». Зроблено розрахунки вартості вивезення та захоронення твердих побутових відходів для упорядкованих, неупорядкованих та приватних будинків. Усі громадяни та представники установ, підприємств і організацій, які бажають детально ознайомитися з розрахунками в повному обсязі, можуть звернутися безпосередньо до «Менакомунпослуги».

Як типовий договір листівкою став

Між замовником (громадянином чи підприємством) і виконавцем (КП «Менакомунпослуга») повинен укладатися договір про надання послуг по вивезенню та захороненню твердих побутових відходів. З початку серпня такі договори «Менакомунпослуга» почала укладати з жителями міста. Але наявний договір дуже відрізняється від типового. Солідний документ чомусь перетворився на клаптик паперу розмірами з вітальну листівку, втративши більшість основних пунктів, які регулюють порядок взаємовідносин між сторонами та їх відповідальність.

З договору зовсім не зрозуміло, коли і з якою послідовністю вивозитимуться відходи (трактування «у відповідності з маршрутним графіком» таке ж ефемерне, як колишнє «закрома Родины»). Хоча існують розроблені графіки для усіх вулиць міста і в них не тільки день, а навіть час вивезення зазначено. У договорі зазначена кінцева ціна, але не вказано розрахунки. Скорочені права та обов’язки споживача, а обов’язки виконавця взагалі зменшилися з 11 запропонованих до… двох. Не зрозуміло, хто відповідає за встановлення і ремонт контейнерів, за санітарний стан майданчика, де вони розміщуються.

Зекономивши на папері, комунальне підприємство втратило довіру: не маючи достатньої та виваженої інформації, багато менян не поспішають укладати договір або просто ігнорують його як «не серйозний». КП «Менакомунпослуга» не має свого юриста, але міська рада могла б допомогти…

Патріотизм серед гнилої картоплі

Звичайно, звинувачувати у засміченості нашого рідного міста лише КП «Менакомунпослуга» чи міську раду було б не правильно і навіть непорядно. Міська рада, незаперечно, має зобов’язання перед громадою, але ж і громада повин­на виконувати свої обов’язки. Перед містом, природою, совістю в решті-решт.

Хоча за неправильне поводження з побутовими відходами передбачено досить солідні штрафи (від 340 до 1360 гривень), наші оптимістично налаштовані громадяни продовжують зносити до сміттєвих баків биту цеглу, купи городнього зілля та дохлих котів з кролями. Навколо контейнерів споруджуються цілі барикади з мішків торішньої картоплі та гнилих помідорів. Ростуть, мов на дріжджах, стихійні звалища. Сморід, мухи, бруд. Хто у цьому винен? Де патріотизм і гордість за своє місто?

– За штатом у нас не передбачено людини, яка б займалася прибиранням майданчиків, де розміщуються контейнери, – ділиться наболілим директор КП «Менакомунпослуга» Олександр Сидоренко. – Тому, окрім вивозу контейнерів, мусимо в окремі дні ще й виділяти техніку та працівників для цих робіт. Якби почали надходити кошти за надання послуг, можна було б встановити нові контейнери, ввести посаду ще одного працівника. І таким чином зменшити напругу і покращити послуги.

У понеділок на редакційній машині ми проїхали за маршрутом сміттєвоза. Передбачені графіком контейнери вивозяться, але і наповнюються по-новому буквально за кілька годин. Багато розкиданого сміття навколо, яке ще не встигли прибрати. Трапляються стихійні звалища.

Хочете жити в чистому місті? Думайте…

До відома

*Договір можна укласти на вивезення відходів і без встановлення контейнерів. В такому разі у визначений час до замовників приїжджатиме трактор з причепом.

* Від багатоквартирних будинків, жителі яких відмовляються підписувати договори з КП «Менакомунпослуга», відходи вивозитися не будуть, контейнери для сміття (якщо вони виготовлені і встановлені комунальниками) заберуть.

* За виготовлення, встановлення, ремонт і заміну контейнерів для відходів відповідальність несе КП «Менакомунпослуга» (якщо контейнер не пошкоджено з вини споживачів).

Коментарі закриті.