Як успадкувати земельний пай або земельну ділянку?
«Якщо ви прострочили подання заяви та не вклалися у півроку, то потрібно буде вирішувати питання через суд», – попереджає забудьків Катерина Петрикей.
На Менщині значна частина населення має у власності земельні ділянки. Тому із цим питанням стикатися доведеться практично кожному. А як каже народна мудрість: «Проінформований – значить, озброєний». Читачів найближчої газети консультує завідувач Менської районної державної нотаріальної контори Катерина Петрикей.

Починати слід із заяви

– Успадкування земельної частки (паю) або земельної ділянки починається із подання заяви про прийняття спадщини, – повідомляє Катерина Іванівна. – Її треба подати протягом шести місяців від дня смерті спадкодавця. Заява подається письмово до державної нотаріальної контори за місцем проживання спадкодав­ця. Якщо ж воно невідоме (і такі випадки бувають) – за місцем знаходження паю або земельної ділянки.

Але для подання заяви потрібно додати у нотаріальну контору ще й цілий ряд документів: свідоцтво про смерть (оригінал і копія), паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків, документи, які підтверджують родинні відносини із спадкодавцем, – свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб (оригінал і копія).

Обов’язково треба надати заповіт, якщо він є. Практика підтверджує, що краще завчасно скласти заповіт, тоді набагато менше проблем при отриманні спадщини.

Ще подається довідка із міської (сільської, селищної) ради про те, за якою адресою, з ким та з якого часу мешкав спадкодавець. Замість довідки можна подати будинкову книгу (оригінал та копію). Також потрібен документ, що підтверджує дату народження померлого (свідоцтво про шлюб або про народження, військовий квиток).

Про гроші

– При поданні заяви потрібно приготувати і певні кошти за реєстрацію, – пояснює нотаріус. – Це або 102 гривні, якщо заява виготовлена вже у сільраді, або на 100 гривень більше, якщо виготовлятиметься на місці.

Через півроку по смерті спадкодавця треба знову звернутися у нотаріальну контору. Тут вам нададуть запит до відділу Держземагентства (коштує 37 гривень), де отримаєте витяги про нормативно-грошову оцінку та із Земельного кадастру про земельну ділянку.

Далі – записатися на чергу (саме оформлення може розтягтися від 20 днів до місяця) і, звичайно, заплатити гроші.

– Слід зазначити, що оформлення спадщини проводиться на кожну окрему ділянку, – консультує Катерина Петрикей. – Вартість оформлення – приблизно 600 гривень за один об’єкт нерухомості. Інваліди першої та другої групи, ліквідатори аварії на ЧАЕС мають певні знижки, вони платитимуть гривень на 250 менше.

Починаючи з 2013 року, нотаріус є і реєстратором нерухомого майна (щоправда, тільки на те майно, на яке видаються свідоцтва про право на спадщину). З одного боку – на оформлення спадщини потрібно більше часу. Але з іншого – не потрібно звертатися до реєстраційної служби районного управління юстиції.

Консультацію можна отримати за телефоном 2-16-73.

Коментарі закриті.