Кожен українець зможе швидко та зручно, а головне – безпечно, розрахуватися своєю платіжною карткою.

Про це “Наше слово” запевнила прес-служба Національного банку України.

Нещодавно Верховна Рада в першому читанні ухвалила ініційований Національним банком проект закону щодо функціонування платіжних систем та безготівкових розрахунків. Нововведення, запропоновані цим законопроектом, є прогресивними та довгоочікуваними.

За 2011 рік обсяг операцій українців за платіжними картками, а їх діючих було 34,85 млн. шт., зріс до 576 млрд. грн. Водночас, більшість людей в Україні зараз користуються своєю платіжною карткою максимум двічі на місяць – “знімаючи” заробітну плату. Багато хто незадоволений тарифами платіжних систем та якістю обслуговування карток. Але впливати та контролювати ці питання Національний банк України права не має.

На українському ринку платіжних карток домінують міжнародні платіжні системи. Так, 93% ринку контролюють такі оператори як Visa та MasterCard. Міжнародні платіжні системи постійно вимагають від українських банків збільшувати суми гарантійних депозитів і розміщувати їх на рахунках у закордонних банках, підвищують розміри комісійних, які доводиться платити українським банкам і клієнтам, причому в іноземній валюті. У разі ж виникнення якихось спірних питань, домогтися правди простому українцеві буває дуже й дуже непросто.

Парадокс, адже насправді користуватися платіжною карткою має бути легко та безпечно. Так, у Європейських країнах близько 70 % громадян взагалі не користуються готівкою. Всі розрахунки робляться платіжними картками, і ризик стати жертвами шахраїв там мінімальний. Якщо в Україні приймуть запропонований законопроект, то і у кожного з наших громадян з’явиться можливість отримувати якісні, недорогі та безпечні послуги.

Згідно нового закону Національний банк обслуговуватиме операції банків за платіжними картками та контролюватиме дотримування банками нормативних документів. Буде створений свій – український – національний платіжний простір, що тільки посилить економічну безпеку країни.

Проектом передбачені обов’язкові норми в договорах банку з клієнтами для захисту їх прав. Завдяки цьому власники карткових рахунків збільшать можливість повернення своїх коштів у разі шахрайства або будь-яких неправомірних дій з боку банку чи платіжної системи.

Також Національний банк хоче законодавчо зобов’язати банки інформувати своїх клієнтів про виконані операції, зміну тарифів і правил користування платіжною карткою.

Усі ці важливі новації підвищать прозорість вітчизняного платіжного ринку та сприятимуть запобіганню незаконної діяльності на ньому, а головне – забезпечать захист прав власників платіжних карток.

Коментарі закриті.