shidУ селі Жовтневому на Менщині планують закрити відділення Ощадбанку. А місцеве господарство хоче обладнати тут свій автопарк та потребує на роботу молодих, розумних і непитущих.

Худоби поменшало

Народу у клубі на щорічній схід села зібралося небагато – менше трьох десятків. Якраз, щоб вистачило стільців. Сиджу «на гальорці», то чую, як перемовляються між собою дядьки:

– Здоров. Чим займаєшся?

– Здоров. А чим? Сплю та з бабою своєю лаюся. А що взимку ще робити? Ні на город, ні гайку яку покрутити.

– То ти не лайся. Бери газету і читай собі. Бо як одсварюєшся, то їй на руку, ще більше причепиться…

Говорять про хазяйство, про депутатів (називають «кнопкодавами»). Нарешті останніми підійшли місцеві освітяни і збори розпочалися.

– Ну, то пора знімати картуза, чи що? А то у мене голова боса…

Справді, чуба у дядька – не густо, а в клубі холоднеча. Пара з рота й зуби цокотять, ніг не відчуваєш і потайки заздриш сусіду – він хоч у бурках. Ото й того, що сонечко крізь вікна трохи гріє.

У своєму звіті сільський голова Микола Пономарьов повідав, що наразі у селі проживає 877 чоловік, з них 133 – діти, 320 – пенсіонерів. Шлюб у минулому році уклали всього один, народилося четверо діток, померло аж 17 людей.

У Жовтневому таки закриють відділення Ощадбанку, бо вкладів населення не робить, а мізерні комунальні платежі не дають виручки.

Худоби у селі поменшало, нині селяни утримують 102 корови та 31 коня, то зросла і площа пасовищ, по три гектари припадає.

Микола Іванович закликав односельців прибирати коло дворів і не захаращувати вулиці. Бо деінде снігоочисна техніка не може проїхати. Напередодні таке й сталося: треба покійника везти, а вулиця не почищена. У зв’язку з цим голова також попросив сповіщати про поховання заздалегідь, а не за годину – дві до того.

Ще одна з проблем у селі – покинуті будинки.

– Як має хто порожній дім, то чи розбирайте, чи продавайте. Бо з новим законом про податок на нерухомість скоро можуть накласти й на селян плату, – попередив Микола Пономарьов.

Говорив сільський голова також про крадіжки металобрухту, асоціальні сім’ї та неплатників податків. Сільський бюджет невеликий. Добре, що ДП «Зернятко» подарувало школі принтер, а садочку – телевізор. А от щоб зробити елементарну висипку доріг, немає коштів. Тим більше, на ці роботи потрібен проект.

Господар новий, назва – та сама

Новим для жовтневців є те, що господарство, яке працює у селі, нині має іншого власника. За словами представника ДП «Зернятко», новий господар назву не став міняти, щоб не створювати зайвого клопоту з переукладанням договорів оренди. Це сільгоспформування оброблятиме землі п’яти сільських громад, тому й на роботу беруть людей з різних сіл, не тільки із Жовтневого.

Автопарк підприємства відтепер буде на місці, матимуть потужну сучасну техніку і проблему з кадрами. Приміром, за кермо «навороченого» трактора вартістю у півтора мільйона гривень, з бортовим комп’ютером та навігатором не посадиш аби кого. Тож візьмуть на роботу молодих, розумних і непитущих.

Для розрахунків за паї новий господар обіцяє укласти із селянами додаткові угоди, під чотири відсотки. На оплату даватимуть кукурудзу та ячмінь, пшениці не сіятимуть. Також господарство планує придбати прес і тюкувати солому – її теж пропонуватимуть на пай. Присутні одразу загули: чи це замість зерна, чи й те, й те можна брати? Як доставити?

Оскільки техніка базуватиметься в селі, то у планах – придбання спеціальної лопати для очистки від снігу. Загалом у бюджет підприємства заклали кошти на розвиток соціальної сфери громади.

Жовтневці також питали у представника «Зернятка», чому у центрі села розмістили склад добрив. У відповідь почули, що їхня кількість відповідає нормам і умовам зберігання, до того ж, нітроамофоска не є такою небезпечною. А чого у центрі склали? Та щоб не розтягли місцеві любителі дармового.

У своєму виступі заступник голови РДА, начальник управління агропромислового розвитку Павло Терентієв розповів присутнім про дотації за вирощування молодняка ВРХ та за здавання м’яса на переробні підприємства, про відшкодування за придбання доїльних апаратів. Також Павло Олександрович повідомив, що розробляються типові проекти на підтримку галузей рослинництва, садівництва та ягідництва. Зауважив, що ціна на молоко – економічно не обґрунтована, повинна бути вищою. А ціни на ветеринарні послуги навпаки – нижчими. Робота у цих напрямках ведеться.

Коментарі закриті.