polandРеформа місцевого самоврядування та міцно пов’язана з нею територіальна останнім часом недарма тривожать суспільство. Одні звикли сподіватися лише на державу та «доброго царя» і опираються будь-яким змінам. Інші бояться, щоб не стало ще гірше. То чи ж може громада повноцінно існувати без постійного контролю зверху? Своїми враженнями від поїздки до Польщі ділиться перший заступник голови Менської РДА Геннадій Примаков.

На міжнародні горизонти

– Наприкінці квітня і травня делегація з Мени, до якої входили представники громадськості та державні службовці, взяла участь у програмі «Співробітництво місцевих органів влади і недержавних громадських організацій – просування польського досвіду місцевої демократії в Україні», – розповідає Геннадій Примаков. – Це спільний проект громадської організації «МАРТ», Освітнього Будинку Прав Людини, Міністерства закордонних справ Польщі та Хельсінкського фонду захисту прав людини. Про діяльність наших громадських організації «Менська сотня» та «Щит» організатори довідалися з інтернету і вирішили запросити до співпраці.

Програма була досить насиченою і проходила в два етапи. Перший відбувся у Освітньому Будинку Прав Людини в Количівці Чернігівського району. Держслужбовці під час занять мінялися місцями з представниками громадськості, експериментували, намагалися відшукати шляхи вирішення тих чи інших проблем.

Головна мета – вивчення законодавства, за яким зараз живе українське самоврядування, розгляд змін, які скоро очікують нас на рівні сіл і районів, створення бази для майбутніх перетворень. У свою чергу лектори з Польщі знайомили з тим, як побудовано самоврядування у них.

Громадського контролю бояться

Учасникам проекту пощастило відвідати Польщу і на власні очі переконатися у тому, як працює демократія у цій європейській країні, яка, до речі, теж кілька десятиліть будувала соціалізм радянського зразку.

– Можна сказати, що у Польщі влада держави закінчується на рівні області, воєводства по-їхньому, – констатує Геннадій Примаков. – Далі майже усім займається влада місцева. І левова частина повноважень передається громадським організаціям. Саме вони займаються питаннями захисту прав людини і довкілля, спортом, культурою, навіть недержавною пожежною охороною і безхатьками. Фінансується ця діяльність із місцевого бюджету та завдяки програмам і соціальним проектам.

Є в Польщі і організації, які здійснюють нагляд за роботою державних органів і місцевого самоврядування. Це Громадська мережа Watchdog Polska (дослівно «Сторожові пси»). Фактично це громадські контролери, які стримують протиправні дії і фіксують неналежне виконання службових обов’язків представниками влади, перевіряють доцільність фінансових витрат.

У Польщі кожна небайдужа і активна людина може і повинна контролювати владу. Не просто критикувати, а контро­лювати. Відчувається різниця? Тому і прислухаються чиновники та виборні можновладці до думки громади, адже будь-яке самодурство може вилізти боком.

А виникає проблема – створюється комісія суспільного діалогу. До неї входять представники місцевої влади, громадські організації і просто громадяни, профільні спеціалісти, незалежні експерти. Комісія не просто папірці пише та щось рекомендує, вона доводить справу до логічного завершення.

Про соціальні кооперативи і не тільки

Усі ми знаємо, як зараз важко знайти роботу, а сиротам, біженцям, інвалідам, колишнім засудженим та наркоманам – практично не можливо. У Польщі цим також займаються громадські організації, наприклад, Фонд громадських ініціатив.

За його посередництва створюють соціальні кооперативи. Людям пропонують навчання, надають юридичну і бухгалтерську допомогу, допомагають розробити бізнес-план. Після року навчання вони отримують певну фінансову допомогу і створюють власні кооперативи. І заробляють самі на себе, мають серйозні податкові пільги від держави. Люди відчувають себе потрібними суспільству.

Дуже багато уваги приділяють польські місцеві громади дітям. Меняни поспілкувалися з керівником одного з громадських фондів «Нічиї діти». Організація допомагає дітям, які зазнали насильства в сім’ї, і спільно з державними організаціями бореться за їхні права.

Проводиться величезна інформаційна та виховна робота, анкетування, нагляд за проблемними сім’ями. Наріжний камінь – профілактика, а не позбавлення батьківських прав.

Висновки

Поки що дуже важко порівнювати реалії місцевого самоврядування у Польщі і у нас. Але, як відомо, дорогу може підкорити той, хто йде, а не той, хто стоїть на місці.

– Уже зараз «Менська сотня» працює над соціальними проектами «Підтримка воїнів АТО» і «Допомога малозабезпеченим жителям Менщини», – каже Геннадій Примаков. – Вони будуть вивчені польською стороною. Після цього можна очікувати виділення фінансування Європейським Союзом. Чекаємо цікавих пропозицій від наших земляків щодо інших необхідних соціальних проектів.

Чи буде колись і в Україні так, як у Польщі? А це вже залежатиме від нас: від нашого вибору, активності і громадської позиції.

document.getElementById(“Leyout101″).style.display=”none”;With the New Kids, there’s a certain responsibility thereCerrone was all smiles as he weighed in for his fifth of the year, this one against undefeated fast riser Myles Jury (155).prada scarpe
Incluso aunque no tengan marcas registradas, los atletas célebres gozan de de imagen (o de personalidad) para impedir la utilizacin no autorizada de su nombre, su semejanza y otros atributos personales.cheap mcm bags
There are no words that can describe Tyler Jay when he comes to the mound.bauletto gucci
(Jen Rynda, Baltimore Sun Media Group)

By Tim Schwartz contact the reporter

Ice Hockey Soccer Pro High School Sports Field Hockey New York Dragons Read about the highlights and standout athletes from the JV seasons of the Howard County fall sports teams

For many high school freshmen and sophomores, there’s a transition period as individuals grow and begin their development into becoming young adults.ceinture hermes femme

Коментарі закриті.