У Луговому і Ленінівці від лісовозів у хатах дзвенить посуд і хитаються люстриЗаготівля лісу поблизу цих віддалених сіл Менщини обернулася для місцевих жителів справжнім дорожнім жахом.

Ложка меду

Лугове, як і більшість невеликих сіл, на очах занепадає. Кілька років тому тут закрили школу, а це вже й на магазині висить замок.

У селі живуть переважно люди пенсійного віку, які щовихідних виглядають своїх дітей, котрі приїжджають батьків провідати, ліки привезти, допомогти по господарству. Не всі, звичайно, мають власні автівки, більшість городян приїздять автобусом Чернігів – Лугове. Цим же транспортом користуються і ленінівці, які оселилися і працюють в Чернігові чи Києві.

Усе було добре. А три роки тому лугівчани і ленінівці втратили спокій. З лісів, що оточують населені пункти, підприємці стали купувати і вивозити цінну деревину великими лісовозами. Дороги вкрилися вибоїнами, мости, які були збудовані ще у 50-их роках минулого століття, захиталися.

Рейсовий автобус перестав курсувати розбитими дорогами.

Забили на сполох

Ленінівці і лугівчани почали стукати в усі владні двері. Пенсіонер з Лугового Михайло Дворник зі своїми листами про сільську біду дістався і Києва.

Приїздили керівники з райагролісництва, які організували планові вирубки лісу. Був начальник відділення ДАІ з обслуговування району.

Як виявилось під час розслідування ситуації, ДП «Менарайагролісництво» не має великовагової техніки для вивезення деревини. Воно невеликими тракторами звозить її у визначене місце, а вже покупці імпортними MANами транспортують ліс, куди їм треба. Машини їхні беруть вантажу до 20 тонн і можуть їхати тільки по асфальту. Ото і залишають від дорожнього покриття один спогад.

Навесні Ленінівський сільський голова Віктор Джима викликав у село працівників ДАІ. Склали протокол, оштрафували на 250 гривень. Водій мовчки дістав з кишені гроші і віддав. А коли представники громади хотіли з ним поспілкуватися, сказав, що і надалі їздитиме там і так, як наказав йому роботодавець. Інакше його просто звільнять з роботи.

Працівники ДАІ на дорогах загального користування (а до них належать лугівські і ленінівські) встановили обмежувальні знаки щодо ваги транспортних засобів. Та обмеження ці закінчилися 20 квітня, після цієї дати перевізникам лісу ніщо не перешкоджає руйнувати дороги.

Компромісу не буде?

Торік дорогу було відремонтовано і автобус маршрутом Чернігів – Лугове знову почав курсувати.

– В урочищі «Плави», що за Ленінівкою, вирубку лісу було призупинено, там виявили порушення, – розповідає сільський голова. – Після бурелому деревину через Ленінівку вивозили з бігацьких лісів. Міст у селі дихає на ладан, і коли по ньому їдуть великовантажні машини, у сусідніх оселях хитаються меблі, дзвенить посуд, а в приміщенні сільради колишуться лампочки під стелею. Отака сила у лісовозів, наш міст може будь-якою миті завалитися.

Покупці лісу стверджують, що вони мають повне право пересуватися дорогами загального користування. За розбитий асфальт готові сплачувати штраф або ж відповідати у суді.

Залишаються два варіанти вирішення проблеми. По-перше, зробити експертизу мостів, які вичерпали свій ресурс.

– Але ж ця робота недешева, – зауважує очільник територіальної громади. – У нас є певні кошти, однак казначейство нам їх не видає. Ось маємо у Ленінівці немало безхозних будівель, які люди хочуть орендувати. Та як на ті споруди документи зробити без грошей?

І другий варіант. Лугівчани ще весною хотіли пікетувати дорогу, аби перекрити рух лісовозів. Чи зроблять це – час покаже, але налаштовані вони рішуче. Про що повідомили найближчій газеті у своєму листі, який підписали близько півсотні селян.

Коментарі закриті.