У‭ ‬Синявського Будинку культури‭ ‬багата і цікава історія.‭ ‬Треба віддати належне усім колишнім і нинішнім очільникам‭ ‬культосвітнього закладу за збереження унікальних документів,‭ ‬фото,‭ ‬нагород за майже сторічний період існування.
Свідки історії
У Будинку культури зберігається кілька масивних альбомів і стільки ж фотостендів,‭ ‬які є неоціненним надбанням для аматорів сьогодення.‭ ‬В одному з альбомів є реєстраційне свідоцтво,‭ ‬датоване‭ ‬4‭ ‬січня‭ ‬1953‭ ‬року,‭ ‬в якому значиться,‭ ‬що клуб у Синявці відкрито‭ ‬1928‭ ‬року,‭ ‬а зареєстровано його у Березнянському райвідділі культурно-освітньої роботи.

 
Три десятиліття закладом культури керувала великий ентузіаст своєї справи Тетяна Хотян.‭ ‬І не тільки очолювала клуб,‭ ‬а й широко пропагувала і втілювала у практику нові форми роботи.
Не без її участі у Синявці було створено такий драматичний колектив,‭ ‬рівного якому не було не те що в районі,‭ ‬а й‭ ‬в області.‭ ‬Аматора драматичного жанру Івана Баглая свого часу запрошували до трупи акторів обласного театру.

 
Грали‭ ‬самодіяльні актори чудово.‭ ‬Мали достатньо сценічного одягу,‭ ‬декорацій.‭ ‬Ще й досі не забули синявці,‭ ‬як у виставі‭ «‬Утоплена‭» ‬героїню виносили на сцену босою і такою мокрою,‭ ‬що з неї вода стікала,‭ – ‬справжня утоплениця‭!

 
Скільки ж вистав було‭ ‬у синявців‭?‬ Хто їх рахував‭? ‬Працювали над образами,‭ ‬шліфували майстерність драматичного мистецтва…‭ ‬Зберігаються у альбомах чорно-білі фотографії з‭ ‬вистав‭ «‬Наймичка‭» ‬Тараса Шевченка‭ «‬Одруження‭» ‬Миколи Гоголя,‭ «‬Сто тисяч‭» ‬Івана Тобілевича,‭ «‬Платон Кречет‭» ‬Олександра Корнійчука,‭ «‬Наталка-полтавка‭» ‬Івана Котляревського та інших.

 
На безцінних‭ ‬світлинах зафіксовано виступи ансамблів народних інструментів,‭ ‬жіночого вокального‭ «‬Доярочки‭»‬,‭ ‬а ще танцюристів,‭ ‬баяністів.‭ ‬Всередині‭ ‬50-х років минулого сторіччя у клубі розквітала робота спортивного сектора‭ – ‬організовувалися змагання,‭ ‬турніри,‭ ‬матчі,‭ ‬конкурси зі спортивної риболовлі,‭ ‬боротьби,‭ ‬акробатики,‭ ‬футболу і волейболу,‭ ‬тенісу,‭ ‬шахів,‭ ‬шашок‭…

 
Відмінна робота
Згодом‭ ‬до звичних вистав і традиційних концертів додалися нові заходи‭ – ‬свято першого снопа і обжинки,‭ ‬вечорниці,‭ ‬ювілеї славетних вихідців із села,‭ ‬зустрічі з ветеранами війни,‭ ‬праці,‭ ‬проводи в армію.
Робота у сфері культури кипіла в Синявці,‭ ‬мов вулкан.‭ ‬На базі клубу організовувалися показові кущові фестивалі художньої самодіяльності.‭ ‬Його керівник Тетяна Хотян була нагороджена орденом‭ «‬Знак Пошани‭»‬,‭ ‬а клубу присвоєно звання культосвітньої установи відмінної роботи.

 
Зберігаються‭ ‬в архіві Будинку культури кілька дипломів‭ ‬Міністерства культури Української РСР,‭ ‬безліч грамот з області і району.‭ ‬Є три відзнаки від міністра культури Радянського Союзу Катерини Фурцевої…
Нині у культосвітньому закладі плідно працюють Олена і Тетяна Сенько.‭ ‬Вони постійно у творчому пошуку,‭ ‬завжди представляють аматорів села і самі беруть участь в усіх районних масових заходах‭ – ‬ярмарках,‭ ‬фестивалях,‭ ‬конкурсах.‭ ‬При Будинку культури створено любительське об’єднання‭ «‬Господарочка‭»‬,‭ ‬про роботу якої неодноразово‭ ‬розповідала‭ ‬найближча газета.

 
Щоб повністю відчути і пройнятися духом давнини культурної сфери села,‭ ‬треба обов’язково відвідати цей заклад,‭ ‬потримати в руках унікальні альбоми,‭ ‬пройнятися глибокою повагою до доярок,‭ ‬трактористів,‭ ‬продавців,‭ ‬які після важкої роботи знаходили час і бажання йти до клубу на репетиції,‭ ‬вистави і концерти.

 
Сестра по духу
Так називають у Синявці бібліотеку,‭ ‬якою багато літ завідувала Надія Мороз.
У тому ж історичному альбомі зберігається копія унікального документа:‭ «‬На честь відзначення одруження його імператорської величності Миколи ІІ у‭ ‬1894‭ ‬році було прийнято рішення виділити кошти на будівництво сільських бібліотек.‭ ‬На засіданні губернського збору‭ ‬27‭ ‬січня‭ ‬1895‭ ‬року вирішено виділити із суми губернського земства‭ ‬60‭ ‬тис.‭ ‬крб.‭ ‬для організації сільських народних бібліотек у Чернігівській губернії‭»‬.

 
Було кілька історичних етапів у створенні книгозбірні Синявки.‭ ‬Значиться перша дата‭ – ‬1899‭ ‬рік.‭ ‬На жаль,‭ ‬інформації бракує.‭ ‬Відомо,‭ ‬що у‭ ‬1920‭ ‬році завідував бібліотекою-читальнею Стефан Парасочко,‭ ‬а сторожем був Іван Парасочко.

 
На кінець‭ ‬1925‭ ‬року книжковий фонд бібліотеки налічував‭ ‬1462‭ ‬примірники.‭ ‬До‭ ‬Другої світової‭ ‬війни культосвітній заклад значився як приклубна бібліотека.‭ ‬У війну вона була повністю знищена‭ ‬і тільки‭ ‬1948‭ ‬року її відновлено.

 
Нині бібліотека Синявки‭ – ‬одна з кращих у районі.‭ ‬Працюють в ній досвідчені Наталія Руденко і Наталія Деменко.‭ ‬З‭ ‬1970‭ ‬року заклад‭ ‬має звання бібліотеки відмінної роботи.
Книгозбірня села плідно‭ ‬співпрацює з бібліотекою школи.‭ ‬Заходи,‭ ‬які вони організовують разом,‭ ‬цікаві,‭ ‬пізнавальні і такі,‭ ‬що запам’ятовуються надовго.‭

Мітки:

Коментарі закриті.