Сімейний патронат: з чого починати?

Відомо, що інтернати та дитячі будинки не найкраще місце для виховання дитини. Інтернатна система давно застаріла, – пише ЧЧ.

 

Лише 10% дітей, які перебувають в інтернатах, є повними чи частковими сиротами або позбавленими батьківського піклування. Інші ж діти потрапили в такі заклади через бідність родини, особливі освітні потреби, стан здоров’я або неспроможність батьків самостійно дбати про своїх дітей.

 

Досвід Європейських країн та США вже довів користь функціонування патронатних сімей для дітей, які опинились в складних життєвих обставинах. Нарешті і в Україні вирішили запровадити таке новаторство, як патронатна родина, яка згодом стане кращою альтернативою інтернатному вихованню.

Патронатні сім’ї в Україні почали створюватися з 2009 року. Спочатку в Броварах, потім – у Білій Церкви, згодом – в Києві. Загалом в Україні вже функціонує 7 таких родин, у яких пройшли реабілітацію більше 80 дітей, які залишилися без батьківського піклування і потребували захисту. Кожна третя дитина повернулася до своїх батьків, інші були влаштовані до сімейних форм виховання.

 

Що таке сімейний патронат над дитиною?

Патронат над дитиною – це професійна комплексна послуга, що передбачає: тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Що це дасть для дитини: безпеку, догляд, виховання та реабілітацію дитини в умовах сім’ї, підтримане спілкування з рідними; а в разі неможливості повернення до біологічної родини – пошук для дитини нової сім’ї.

Що це дасть батькам дитини: можливість усунути складні життєві обставини, вирішити наявні проблеми, отримати професійний соціальний супровід, що загалом сприятиме підвищенню батьківського потенціалу та воз’єднанню родини.

 

Патронатними вихователями можуть стати:

– громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі та проживають на спільній житловій площі;

– мають позитивний досвід сімейного виховання дітей;

– мають житло (власне, орендоване чи на правах користування);

– не мають судимості;

– стан здоров’я яких дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей;

– одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю;

– зібрали та надали відповідний пакет документів, необхідний для кандидатів у патронатні вихователі;

– пройшли навчання та отримали довідку та рекомендацію за результатами навчання за тренінговою Програмою підготовки сімей-кандидатів у патронатні вихователі.

 

Патронатний вихователь зобов’язаний:

1) забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням тощо;

2) створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;

3) захищати дитину, її права та інтереси як опікун або піклувальник, без спеціальних на те повноважень.

 

Права патронатних вихователів:

– брати участь в розробці договору про влаштування дитини у свою сім’ю;

– отримувати інформацію про стан здоров’я, психічний та фізичний розвиток дитини, яка влаштовується у сім’ю;

– визначати форми і методи виховання і розвитку дитини в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини.

– отримувати допомогу та консультації щодо догляду, виховання, розвитку дитини;

– на супервізію та професійну підтримку;

– представляти інтереси дитини у відповідних установах та організаціях в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини;

– звертатися до відповідних органів щодо вирішення питань, пов’язаних із забезпечення прав дитини, функціонування сім’ї;

– відмовити у влаштуванні в свою сім’ю дитини старше 14 років або у разі, якщо влаштування дитини може негативно вплинути на задоволення потреб інших дітей, в т.ч. власних;

– відпочивати у місці й у період оздоровлення влаштованих і біологічних дітей;

– отримувати пільги передбачені чинним законодавством.

 

Які діти можуть бути влаштовані під патронат?

– новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я, або яких відмовилися забрати батьки чи інщі родичі;

– підкинуті, знайдені діти;

– безпритульні діти;

– діти з сімей, у яких існує загроза їх життю та здоров’ю;

– діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;

– діти, батьки (або особи, що їх заміняють) яких померли, безвісно відсутні;

– діти, переміщені із тимчасово окупованої території або району проведення бойових дій в зоні АТО;

– інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім’ї або їхні батьки чи особи, що їх заміняють, не можуть піклуватися про них.

 

Термін перебування дитини в патронаті:

Оптимальний термін перебування дитини в патронатній сім’ї визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках, за рішенням органу опіки та піклування, термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців.

 

Скільки дітей може бути одночасно влаштовано в сім’ю патронатного вихователя?

Одночасно під патронат (в одну патронатну сім’ю) влаштовуються виключно діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами або до влаштування під патронат проживали в одній родині. Це принципово, тільки так можна здійснювати індивідуальний догляд, який відповідає потребам дитини. Термін перебування дитини під патронатом має бути максимально використаний для подолання наслідків.

 

Як буде здійснюватися фінансування послуги патронату над дитиною?

За надання послуги патронатний вихователь щомісяця отримує:

– грошове забезпечення в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб;

– при влаштуванні 2-х і більше дітей, віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ, грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50%;

– соціальну допомогу на утримання та виховання дитини в розмірі 2-х прожиткових мінімумів відповідно до віку дитини;

– сплату єдиного внеску за загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.

 

Як стати патронатним вихователем:

Звернутись до центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служби у справах дітей за місцем проживання, з наступними документами:

1) заявою;

2) копією паспорта громадянина України;

3) копією трудової книжки (у разі наявності);

4) висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі та осіб, які проживають разом з ним, складені за формою згідно з додатком 5 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866;

5) довідкою про відсутність судимості, в тому числі членів його сім’ї, які досягли чотирнадцятирічного віку і проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі;

6) копією документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;

7) письмовою згодою на влаштування дитини в сім’ю кандидата у патронатні вихователі усіх членів його сім’ї, які проживають разом з ним, в тому числі дітей, які досягли такого віку та рівня розвитку, що можуть її висловити.

Мітки:

Коментарі закриті.