20% усіх земель в Україні обробляють фермери. Уряд обіцяє їм суттєву фінансову підтримку – мільярд гривень. Такі кошти передбачені Державною програмою  з розвитку фермерства. Як саме розподілятиметься допомога, поки що невідомо.

 

 

Представники Асоціації фермерів та приватних землевласників вважають, що розподілом мають займатися не лише чиновники, а й професійні об’єднання та аграрії.

Відео:

 

«Ми будемо в геометричній прогресії збільшувати кількість фермерських господарств», — заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на засіданні Кабміну 13 вересня та пообіцяв виділити на це мільярд. Така сума передбачається на втілення Державної програми з розвитку фермерства. Її концепція була схвалена урядом, а передувала цьому зустріч прем’єра та представників Асоціації фермерів та приватних землевласників. На ній аграрії представили свою стратегію розвитку фермерства та кооперації, вона була доопрацьована робочою групою і зрештою прийнята – на 2018-20 роки. Іван Якуб, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників області: «Основна ціль була – розвиток  кооперації, тобто об’єднання малих та середніх аграріїв, а також ці гроші в основному щоб були направлені на розвиток селянських господарств сімейного типу, а також малих сільгоспвиробників».

 

Саме на малих та середніх виробниках зараз і тримається село. Підтримка для них передбачається суттєва, та поки невідомо, як обіцяні кошти розподілятимуться і кому саме надаватиметься перевага. Юрій Павлішен, директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації: «Одні фермери займаються рослинництвом, другі – овочівництвом, треті – тваринництвом. Інші фермери будуть займатися вирощуванням нішових продуктів. Все буде залежати від того, як ці кошти будуть розподілятися і по яких напрямках».

 

Фермер Іван Якуб зазначає: за кордоном до розподілу подібної фінансової допомоги завжди залучають професійні громадські організації. Іван Якуб: «Реалізація стратегії покладена на міністерство та Асоціацію фермерів та приватних землевласників. Ми стоїмо на позиції, що ці гроші мають іти не через міністерство, не через чиновників. Іти через фонд, і в розподілі їх брати участь представники фермерства. Громадські організації, чиновники, але переважна кількість дійсно фермерських господарств».

 

Фахівці прогнозують проблему з ідентифікацією малих виробників, адже деякі селяни не реєструють господарства. Представники Асоціації фермерів вважають, що коли надаватиметься конкретна допомога, люди самі захочуть працювати офіційно. Грошова підтримка має також спонукати не лише окремих селян об’єднуватися в кооперативи, а й фермерів створювати міні-кластери, коли гуртуються кілька господарств. Іван Якуб: «Нами було запропоновано, щоб ці гроші і на переробку продукції, але з умовою, що переробні підприємства мають будуватися тільки на сільській території – для розвитку сільських територій».

 

В області 590 фермерських господарств та 29 сільськогосподарських виробничих та обслуговуючих кооперативів. Юрій Павлішен: «Ми зараз із районами будемо активно спілкуватися з цього питання, будемо враховувати їхні пропозиції і надавати розробникам цієї концепції своє бачення щодо розвитку й підтримки даної програми. Будемо сподіватися, що буде і  фінансова підтримка, і концепція буде враховувати бажання і пропозиції всіх фермерів».

 

Зібрати виробників із районів, щоб почути, куди саме вони хочуть спрямувати кошти і які напрямки їхньої діяльності потребують найбільшої підтримки, збирається і Асоціація фермерів.

Філія Національної телекомпанії України «Чернігівська регіональна дирекція»

Коментарі закриті.