vesnaВесна цього року дуже рання, тож роботи біля садиб непочатий край. А тут якась слабкість, сон­ливість, дратівливість. Ще й застуда чіпляється. Одним словом – не в формі. Лікарі називають цей стан весняним авітамінозом. І як рішення пропонують, зокрема, вітамінні пігулки з аптеки. А наші бабусі колись за пігулки не хапалися.

Не лише на квас у запас

Першими ліками від весняного недомагання колись був березовий сік. Збирали його не тільки в діжечку про запас, а й поїли сім’ю свіжим замість води весь час, поки той збір і проходив. А там же – цілий букет життєдайних сполук з калієм, магнієм, залізом, дубильними речовинами і мікроелементами! Таким чином виводилися шлаки з організмів, очищалися печінка і нирки.

Якщо виникали проблеми зі шкірою, то березовий сік також був у нагоді: допомагав у боротьбі з вуграми, шкірними екземами і сухістю. Ним протирали шкіру або вмивалися.

Кропива – не бур’ян

Потім наставав час кропиви. Молодесенькі кучеряві стебельця збирали (обов’язково – у чистих місцях, подалі від тирлування домашньої живності), промивали і ошпарювали кип’ятком. Відціджену кропиву дрібненько кришили і варили з неї зелений борщ або ж додавали в салати, навіть вареники та пироги нею начиняли.

І не помилялися: як свідчить сучасна наука, кропива має збадьорювальну, тонізуючу дію, поліпшує обмін речовин, зміцнює серцево-судинну систему і дихальні органи. Вона заживлювальна, кровоспинна, кровотворна, протизапальна, має потужний протираковий чинник.

Сильніше за городню зелень

Коли сонце підбивалося вище, на облогах витикалися зубчасті язички кульбаби. Ця зелень трішки вимочувалася у підсоленій воді, щоб не гірчила, і разом з першими листочками щавлю, стебельцями самосійного часнику, з додаванням квашених огірків, ріпчастої цибулі та олії виставлялася на стіл в якості салату. А кульбаба ж запобігає відкладенню холестерину на стінках судин, попереджуючи інфаркти, інсульти, ішемічну хворобу та інші серцеві недуги.

Молоденьке листя лопуха, також трохи вимочене у солоній воді, подорожника, дикої конюшини (і білої, і рожевої) теж ішло до салатів. А ще – обчищені від верхніх коричневих лусочок бруньки липи, з яких тільки-тільки прокльовуються листочки.

Навряд чи знали наші бабусі, що лопух у своєму складі має рутин – речовину, що зв’язує і виводить із тіла радіонукліди. Але те, що він має потужну оздоровчу дію, значно сильнішу, ніж у городньої зелені, розуміли.

Мороки менше. І здоров’я – теж

Свої достоїнства мають й інші названі і не названі тут рослини – все, звичайно, в одну газетну статтю не вмістиш. Та й немає потреби, адже в кожній бібліотеці (не кажу вже про інтернет) на цю тему інформації дуже багато.

Чого ж ми відкидаємо досвід, накопичений століттями?

Бо купити вітамінні препарати в аптеці простіше, ніж зробити весняний вітамінний салат. Бо на базарі і в магазинах зараз весь рік – і огірки, і помідори, і безліч всяких екзотів – аби гроші. Купити це, звичайно, простіше. Але ж подумайте, де і на чому все те виросло?

Тож не забуваймо бабусин досвід – щоб весна була в радість.

Коментарі закриті.