Два передніх зуба та шматочок язика. Стільки коштувала мешканецю Флориди любов до сигарет. Чоловік вийшов після обіду на ганок покурити, а електронна сигарета, яка мала позбавити його шкідливої звички, несподівано вибухнула. Пожежники звинувачують акумулятор.

Завдяки нещастю американця більше шести мільйонів мешканців арабської країни тепер електронні сигарети не куритимуть. Два місяці тому уряд Йорданії визнав: це небезпечно. Це була остання, але не єдина країна, де електронні сигарети попали під табу. Продавати чи рекламувати їх не можна в Австралії, Канаді, Туреччині, Бразилії, Данії та Норвегії.

В Україні про це ніхто не замислюється.

Хто має рацію?

«Кидай курити легко», «Курити можна будь-де», «Економія», «Жодного неприємного запаху», «Альтернатива курінню», «Можна курити у ліжку», – не втомлюються повторювати продавці девайсу з плакатів, білбордів та рекламних листівок.

– Це хороший подарунок! От дивіться, курити в кафе заборонять, тоді ви зможете дістати цю штуку, – кремезний хлопець переконує жіночку купити електоронну сигарету як подарунок чоловікові.

– Синок, курити – небезпечно! А Ви пропагуєте…, – не стримується бабця, що проходить повз прилавок посеред підземного переходу.

– Бабулю, да це ж практично ліки! Відчуття наче курите, а здоров’я не псуєте, – встигає і відкинути претензії, і продовжити рекламувати свій продукт. – А ви подумайте, це ще й економія – раз купив і забув…

Невпевнено, але жінка таки віддає хлопцеві 175 гривень.

Що вона принесе чоловікові? Електронні сигарети почали виробляти у 2004-му році в Гонконгу. В Україну вони приїхали в 2008-му. Електронний замінник ззовні нагадує звичайну сигарету. Для відчуття справжності, кінчик цигарки навіть світиться, коли робиш вдих. Вся відмінність в комплектації – щоб електронна сигарета працювала, з нею йде акумурятор, парогенератор та змінні картриджі, з ароматизованою рідиною всередині.

До останніх медики мають запитання. Будь-яка штучно синтезована речовина не може бути на 100% чистою, тому непокоять науковців домішки, які виробник додає до картриджів.

Якщо говорити про справжню цигарку – то всередині неї близько чотирьох тисяч хімічних сполук. З них 60 здатні провокувати онкологічні захворювання.

Що в середині електронної? На сайті одного з перших Інтернет-продавців електронних сигарет в Україні «E-cigarette» зазначається – в середині картриджів п’ять головних компонентів. Пропіленгліколь або Е1520. Це прозора солодкувата на присмак рідина. Виробляють її з… нафти, «Термінологічний словник-довідник харчових добавок и спецій» запевняє – для людини безпечна. Але й попереджає: вдихати навмисно не варто – може викликати алергію.

Далі продавці пишуть про гліцерин. Не той що додають до косметики, а харчовий.

Запах та смак ванілі, вишні, шоколаду та решту – все це дають ароматизатори.

Вода, очищена та дистильйована.

І головний складник – нікотин. Його видобувають з тютюнових рослин. Окрім усього, що ви про нього вже чули, можливо, ще варто знати, що власне через нього такі рослини не їдять жодні комахи. Інший важливий факт:  щоб померти, людині достатньо 60 міліграм нікотину.

«По мірі відвикання від традиційних сигарет частка нікотину в складі рідини зменшується аж до цілковитого виключення», – зазначається на сайті «Е-cigarette».

А оце спростовує Всесвітнья організація охорони здоров’я.

Що знайшли в електронних сигаретах

В останньому звіті ВООЗ зібрана нею група науковців констатувала: немає доказів того, що вживання даних виробів безпечне.

Чому? Управління з контролю за продуктами харчування та ліками США (FDA) провело випробування електронних сигарет. Перевірили 18 різних на смак та вміст приладів.

Що знайшли? Першим науковці натрапили на діетіленгіколь. Його знайшли в одному картриджі. Зазвичай його використовують для антифрізів. Це ті рідини, які заливають в машину, щоб взимку не замерзали вікна. Для людини вчені визнають цю рідину токсичною.

Ще в половині обстежуваних картриджів знайшли нітрозаміни. Це ще небезпечніші хімічні сполуки, що в організмі людини вражають печінку та викликають кровотечі. Можуть провокувати рак.

І остання знахідка: навіть в тих кардриджах, які позиціонувалися як безнікотинові, цю речовину знайшли.
Але найбільше здивувало вчених інше. Три електронні картриджі з однаковими позначками видавали відчутно різну кількість нікотину в кожній затяжці.

«Звісно, якщо порівнювати зі звичайною сигаретою, то шкідливих речовин тут менше. Але шкода – можливо ще й більша. Справа в тому, що в звичайній сигареті рівень нікотину принаймні дозований. А от електронні сигарети не дають змоги його контролювати», – зауважує очільник столичного центру здоров’я Отто Стойко.

Лікар впевнений, це не вирішення проблеми курця, а омана ним самого себе. Рятуючи легені від смол, людина наражає на небезпеку серце та судини.

«Свідомо» запитало про ставлення до електронних сигарет творця громадської організації «Твереза Україна» Артема Ступакова, якій вже вісім років допомагає людям позбавлятися вбивчих звичок.

«Такі сигарети лише поглиблюють залежність. Все просто: викурюючи їх людина, знімає з себе відповідальність за своє здоров’я – вірить, що все безпечно. Електронні сигарети можна курити будь-де».

Тому відмовлятися від шкідливої звички як лікар Отто, так і Артем радять повністю.

Ми поцікавилися у нашого Міністерства охорони здоров’я, чи знає він про світову критику електронних сигарет.

«В Україні електронні сигарети не пройшли відповідних медичних випробувань і тому не можуть розглядатися як медичний виріб. В Україні, як і в багатьох інших країнах, поширення електронних сигарет зумовлено тим, що вони формально не підпадають ані під категорію медичних засобів, ані тютюнових виробів», – була відповідь Міністерства.

Також МОЗ додав: рекомендуємо громадянам утриматися від придбання та вживання так званих електронних сигарет. А ЗМІ – утриматися від реклами цих виробів.

Марія ЗЕМЛЯНСЬКА, бюро журналістських розслідувань “Свідомо”, для “Нашого слова”.

Коментарі закриті.