Відбувся черговий апробаційний маршрут нового проекту «Менський інформаційний туристичний центр».

Подорожували місцями кам’яних храмів Менщини за маршрутом Мена-Стольне-Блистова- Бірківка-Осьмаки-Мена.

І перша зупинка — в селі Стольному, яке розкинулось на обох берегах річки Думниці — притоки Десни, за 24 км. від райцентру. За 7 км. від села проходить автошлях Чернігів-Новгород-Сіверський. Тутешня місцевість була заселена ще в давнину.

В 1895 р. в селі було знайдено скарб римських монет II століття, що свідчить про широкі торгові зв’язки місцевих мешканців з римськими колоніями. Також археологами виявлено городище, залишки поселення і курганний могильник періоду Київської Русі (IX–XIII століття). У 1239 році поселення було повністю зруйноване татаро-монгольськими ордами хана Батия.

Тільки в XV ст. воно почало відроджуватися. В першій половині XIX ст. це було типове містечко. Тут розкинулась садиба графа. Діяли винокурний і цукровий заводи. Одним з найбільших землевласників був граф Олександ Григорович Кушелев-Безбородько — правнук Григорія Розумовського.

Наприкінці XIX ст. найбільшим землевласником в містечку став граф Мусін-Пушкін. Біля Стольного він мав економію в тисячу гектарів. В 1874 р. в Стольному відкрилося народне училище, на базі якого в 1883 році стала діяти двокласна міністерська школа. Функціонувала також парафіяльна школа. В 1883 р. був відкритий прийомний покій, в якому працював фельдшер.

В 1899 році в Стольному запрацювала одна з перших в Чернігівській губернії бібліотека.

1782 року була споруджена Андріївська церква. Вона збудована в стилі класицизму над могилою батька О. А. Безбородька, колишнього Генерального писаря Андрія Безбородька. Мурована, однобанна, одноапсидна, з’єднана переходом з двоярусною дзвіницею. Збереглась до наших днів, відреставрована.

 

Коментарі закриті.