Прийшов час збирати лікиПри тотальній хімізації нашого життя говорити про рослинні ліки ніби й не серйозно. Але от парадокс: чим потужніше працює фармацевтична галузь, тим більше болячок чіпляється до населення. Звичайно, зовсім обійтися без сучасних синтетичних препаратів уже не вдасться, але й нехтувати тим, що дає природа, теж не годиться. Адже завдяки саме природній аптеці наші предки жили по сто і більше років. І завжди, говорячи сучасними термінами, більше уваги приділяли профілактиці хвороб.

Треба знати, коли брати

Кількість діючих речовин, що містяться в рослинах, в різні періоди росту та розвитку буває неоднаковою і коливається.

Якщо потрібна вся рослина, її збирають на початку цвітіння. У такий же час збираються і рослини, від яких вживаються всі надземні частини.

Збір листя здійснюється, як правило, перед цвітінням, за винятком мати-й-мачухи, яку збирають після цвітіння.

Корені, кореневища та бульби збирають восени, коли в рослині припиняється сокорух або ранньою весною, до його початку. Насіння і плоди – у період їх повного дозрівання, за деякими винятками.

Збирають лікарські рослини в гарну погоду, коли опаде роса. Не можна збирати в сиру погоду, після дощу або рано вранці. Оминайте рослини з пилюкою, роз’їдені комахами, пожовклі та ті, що виросли недалеко (менше 800 метрів) від автомобільних доріг. Період між збором і розкладкою для сушки не повинен перевищувати двох – трьох годин.

Збережіть собі літо

Наприкінці весни вже так хочеться скуштувати свіжих ягід! Тому й чекаємо з нетерпінням перших полуниць, суниць, порічок, ранніх вишень, малини. А там і перші яблука дозріватимуть, абрикоси, сливи, груші…

Все, що не з’їли свіжим, господині намагаються заморозити або закрутити під металеву кришку. А ще кілька десятиліть тому – сушили. А потім варили узвар, таким чином щодня постачаючи сім’ї ефективні ліки від авітамінозу, для зміцнення імунітету, від простуди і десятка інших хвороб. Бо, окрім насиченого смаку, в цьому настояному напої зберігається більшість корисних речовин свіжих ягід і плодів, чого не скажеш про компоти «з-під кришки».

Домашня зелена аптека

Ромашка, липовий цвіт, звіробій, подорожник, нагідки (календула)… Це далеко не повний перелік рослин, які в холодну пору року мають бути завжди під рукою. Їх можна купити і в аптеці, але кажуть, що найкраще допомагають ті, які виросли в тій же місцевості, де живе людина.

Саме зараз, у червні, зацвітає і липа, і ромашка, і звіробій, і інше зело, яке можна заготувати відповідно до своїх потреб. При цьому, звичайно ж, обов’язково радьтеся з лікарем і дотримуйтесь основних правил збору і заготівлі трав і цвіту.

А ще – насушіть для зеленого чаю хоч на весь рік листя малини, смородини, вишні, груші-дички, лісових суниць. З додаванням тої ж липи чи ромашки, материнки чи чорнобривців напій буде кожного разу новим, але завжди незмінно запашним і цілющим.

Коментарі закриті.