ХомрачНинішня медицина в Україні, м’яко кажучи, далеко не ідеальна. Свою точку зору на медичну реформу висловлює фахівець з 36-річним стажем, головний лікар ЦРЛ Петро Хомрач.

Система минулого сторіччя

Система охорони здоров’я України беззаперечно потребує глибокого реформування, – впевнений Петро Хомрач. – Адже дісталася вона нам в спадок від СРСР, а була сформована ще в 20-ті роки минулого століття. За майже 100 років свого існування ця система дуже закостеніла, «обросла мохом».

Справді, ні для кого не є секретом, у якому стані у нашій державі знаходиться фармацевтика, використання сучасних світових медичних практик та технологій, забезпеченість медикаментами, як застаріла і відстала освіта майбутніх лікарів.

А якщо не розвиватися, а тупцяти на місці – обов’язково починається скочування назад, – каже головний лікар ЦРЛ. – І керівники держави, і прості громадяни розуміли, що зміни конче необхідні. На жаль, реформа, яка почалася п’ять років тому, була невдалою у всіх своїх складових. Медичні заклади, беру за приклад рівень району, розділили на Центри первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), центральні районні лікарні і медицину катастроф (колишні відділи «швидкої допомоги»). Усі ці складові працюють як окремі юридичні особи, мають окреме фінансування. Це призвело до втрати взаємозв’язку і координації дій, які існували до реформи.

Грузини не допомогли

Петро Петрович наголошує, що за останні два роки жодних реформувань взагалі не проводиться. А ще головним гальмом продовжує бути саме Міністерство охорони здоров’я, яке виконує не властиві йому функції, страждає від засилля бюрократії та має страшенно роздутий штат.

Запрошення на керівні посади реформаторів з Грузії також не дало належних результатів, адже не було враховано ні територіальні відмінності країн, ні системи охорони здоров’я, які має свої специфічні особливості.

Та й сама невизначеність у напрямках змін призвела до того, що медична реформа просувається дивно: не вперед, а якимось зиґзаґом, – дивується співбесідник. – Спочатку скорочення закладів охорони здоров’я, об’єднання лікарень, розмови про створення госпітальних округів. Тепер вже говорять про базові лікарні, які будуть створюватися в повітах при проведенні децентралізації. Немає конкретної визначеності.

У результаті всіх цих експериментів відходять на задній план такі необхідні речі як лікування дитячих онкологій чи трансплантація органів. Кілька років не може вирішитися навіть питання забезпечення населення вакцинами від сказу, ботулізму, укусів плазунів, медикаментами для діабетиків та онкохворих.

Наприкінці червня головному лікарю нашої ЦРЛ довелося особисто звертатися до в.о. Міністра охорони здоров’я, щоб було виділено вакцину для щеплень проти сказу хворій жінці з Березни.

Коментарі закриті.