Свята, застілля, гори смачної їжі, а на ранок блювота, біль у животі і діарея. Знайоме? Харчові отруєння – найбільш часта проблема більшості людей, адже ми без їжі нікуди, а якість їжі залишає бажати кращого.

 

Причини харчових отруєнь.

Причини харчових отруєнь досить прості, і, в теж час писати про них складно. Складно виділити саме ті продукти, що викликали цей стан.

Основною причиною виникнення харчових отруєнь є мікроби і бактерії, що потрапляють в організм людини з їжею. Також отруєння можуть викликати отруйні хімічні сполуки, що знаходяться в продуктах.

 

 

Виникає питання, якими продуктами найчастіше труяться? Давайте розбиратися.

 • М’ясні продукти. Це ще одна серйозна «група ризику», в першу чергу пов’язана з певними умовами зберігання та приготування. На м’ясі, яке довгий час знаходиться поза холодильником, посилено розмножуються хвороботворні мікроорганізми. Особливо це стосується курятини.
 • Гриби. Харчове отруєння грибами є одним з найскладніших. Іноді рахунок іде на хвилини. На жаль, є випадки летального результату отруєння грибами. Це відбувається через те, що деякі отруйні гриби дуже схожі на їстівні. Помилитися легко. Але навіть і знайомі їстівні делікатеси можуть бути джерелом небезпеки, якщо зібрані в екологічно несприятливому районі. Наприклад, біля проїжджої частини, залізниці, великих виробничих підприємств. Навіть зіпсований або червивий їстівний гриб може бути причиною харчового отруєння.
 • Риба. Споживання неякісної або протухлої риби дуже часто стає причиною виникнення отруєння. Слід звертати увагу не тільки на технологію приготування, але і на умови зберігання цього продукту. У процесі розкладання риби виділяються дуже токсичні речовини.
 • Консервація. Навіть домашня консервація може бути причиною харчового отруєння. Відомо, що існують бактерії, що розмножуються в безповітряному просторі під кришкою банки. На цей факт слід звернути увагу. Чи не споживайте в їжу ту консервацію, кришки якої здулися, або мають сліди іржі на внутрішній поверхні.
 • Молоко та кисломолочні продукти. При тривалому зберіганні молочних, а особливо кисломолочних продуктів, в умовах високих температур може викликати розвиток стафілокока.
 • Продукти нерослинного походження. Імовірність виникнення харчового отруєння такими продуктами пов’язана з порушеннями технології виготовлення та зберігання. Сюди ж можна віднести і порушення заводської упаковки, перевищення термінів придатності, використання неякісної сировини і компонентів, не дотримання санітарних правил і норм при виробництві.

 

 

Ознаки харчового отруєння.

Найчастіше перші ознаки харчового отруєння можна виявити через пару годин після потрапляння в організм збудника. Цей час залежить від того, які мікроби проникли і в якій кількості. Серед безлічі симптомів харчового отруєння можна виділити найпоширеніші. До них відносяться

 • Біль у животі.
 • Блювота і нудота.
 • Озноб.
 • Ломота в тілі.
 • Діарея.
 • Головний біль.
 • Головний біль.
 • Підвищення температури тіла.
 • Спрага.
 • Блідий вигляд обличчя.

 

 

Профілактика харчових отруєнь.

Профілактика харчових отруєнь є невід’ємною складовою боротьби з цією неприємністю. У першу чергу слід звернути увагу на ті місця, де Ви зазвичай купуєте продукти. Відповідь що не буде радити зупиняти свій вибір на магазинах, ринках або великих супермаркетах. У всі цих точках є свої плюси, і свої мінуси.

Дотримуйтеся правил зберігання і приготування продуктів. Мийте їх перед приготуванням. При подачі на стіл або сервіровці, продукти повинні бути повністю готові до вживання, тобто досить проварені, просмажена, пропечені.

 

 

Лікування харчового отруєння.

 

Якщо перераховані вище симптоми є, то слід почати лікування харчового отруєння.

 

Перша допомога при харчовому отруєнні.

Якщо отруєння серйозне, то слід негайно викликати швидку допомогу. Зволікання в цьому питанні недоречно. Перша допомога при харчовому отруєнні повинна бути кваліфікованою і своєчасною. Зазвичай медики радять робити промивання шлунка. Багато від такої процедури відмовляються. Сучасні препарати здатні надати допомогу і без промивання.

 

Але, в будь-якому випадку, шлунок слід звільнити від зіпсованої їжі. Якщо ні проносу, то слід прийняти проносне. Якщо є, то допоможе доза активованого вугілля.

 

Харчування після харчового отруєння.

Дієта після харчового отруєння є складовою частиною лікування. Попадання в організм мікробів веде, в першу чергу, до зневоднення. Так що починати харчування після харчового отруєння слід починати з негазованої води. Споживати її слід не менше 3 літрів на день.

 

Тепер, що стосується продуктів харчування. Немає сенсу перераховувати, що не можна їсти. Цей список вийде досить значним. Набагато простіше повідомити, що можна. А це варена або приготована на пару їжа. Протягом перших годин після появи симптомів слід обмежитися тільки водою, щоб заспокоїти той «ураган» в шлунку. Перше відчуття голоду можна втамовувати не раніше, ніж через 5 … 6 годин.

 

Після води приходить черга теплого, неміцного і несолодкого зеленого чаю з сухарями. Їх краще приготувати самостійно. Рекомендована дієта після харчового отруєння полягає в наступному. Чай або теплий, несолодкий і неміцний настій шипшини. Наступний етап – вівсяна каша без якихось добавок – 100 грамів. Третій прийом їжі – прісний курячий бульйон з картоплею. Заключний, четвертий прийом – нежирне рибне філе, приготоване на пару з картопляним пюре.

 

Тільки на наступну добу можна повертатися до звичайного раціону харчування. Якщо в проміжках між описаними вище процедурами прийому їжі з’являється почуття голоду, то їжте несолоне сухе печиво, типу крекеру. І не звертайте уваги на продукти, що допомагають спалювати жир.

 

Харчове отруєння – явище досить поширене в сучасному житті. Як би всім не хотілося, але уникнути його не вдасться. При дотриманні правил гігієни, правильному виборі та технології приготування продуктів можна тільки знизити ймовірність виникнення харчового отруєння.

 

 

З повагою, в.о. завідувача Менським РЛВ ДУ « Чернігівський ОЛЦ МОЗУ»  Хрущ Б.Г.

Коментарі закриті.