Здавалося б, що може бути страшного в тому, щоб зранку вийти на «товчок» поряд із Троїцьким базаром та купити молоко чи сметану? Зручно й швидко. Ще й продавці припрошують: «Беріть, не пошкодуєте!», «Свіжесеньке, щойно з-під корови». Чому ж тоді фахівці взагалі забороняють споживати продукцію зі стихійних ринків, а контролюючі органи намагаються заборонити торгівлю?

 

Експеримент

 

Бо небезпечно! Щоб довести це на практиці, працівники районного управління Держпродспоживслужби (колишньої ветеринарної) вирішили провести експеримент: за власні кошти зробити контрольну закупку молока та дослідити його якість.

У п’ятницю, 10 листопада, на стихійному «п’ятачку» торговців вистачало: продавали овочі, фрукти, тютюн, гриби консервовані і всяку всячину. З молочним товаром того дня було лише дві господині, хоча інколи й більше десятка збирається. Все як завжди: молоко у пластикових пляшках, виставлене на якомусь камені, під ногами – багнюка, поряд – автотраса, від якої тягне вихлопними газами.

Купили півторачку молока у менянки і двохлітрову пляшку у жительки Дягови (із їхніх слів). Тепер прямуємо до лабораторії, яка діє при Троїцькому базарі.

 

Сода, сміття і бацили
Спочатку – простий зовнішній огляд. Одна пляшка з-під солодкої води «Остреч», у іншій колись був «Живчик». І без мікроскопу видно, як на дні через пластик просвічує невідомий бруд: чи то пісок, чи щось ще «веселіше».

Використовуючи різноманітні прилади та реактиви, завідувач лабораторії Світлана Безугла перевіряє молоко на жир, білок, густину, вміст води, наявність запальних процесів у корів. Жир, густина, кислотність – усе в нормі, водою не розбавлене. Закрадається думка: а, може, дарма про небезпеку говорять?

Але проби на мастит дають позитивний результат в обох пляшках, а у дягівському молоці ще й сода присутня. Чи то пляшку погано помили, чи спеціально додали, адже тоді продукт довше не вкисає.

Потім закуплений продукт переходить до рук директора лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Яни Сітько. Вона дослідить молоко на наявність антибіотиків, бактерій та небезпечних мікроорганізмів.
Через три дні готовий результат: у обох пробах виявлено перевищення норми соматичних
клітин. Це свідчить про наявність запальних процесів у вим’ї корів. Отже, молоко небезпечне для вживання.

На щастя радіаційного забруднення та збудників інших інфекційних хвороб (а таке траплялося неодноразово) цього разу не виявлено.

 

Хто винен?
– Продукти зі стихійних ринків небезпечні, – категорично запевняє в.о. начальника районного управління ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області
Олександр Белашко. – Їх ніхто не перевіряє; торгують із землі чи асфальту, які кишать мікробами; торговці жодних дозволів не мають, їхня худоба може бути не перевірена на інфекційні хвороби, спільні для тварин і людей.

То чому ж тоді торгівля на товкучці кипить? Тут народ зразу знайде півдесятка «крайніх»: поліція, місцева влада, адміністрація ринку, недобросовісні продавці, ветеринарна та санітарна служби. Але ні поліція, ні представники самоврядування щоденно чергувати на стихійних ринках не в силах. Адміністрація Троїцького базару за те, що відбувається поза територією їхнього об’єкту, відповідальності не несе. Стихійному продавцю лише власна совість контролер. Фахівці Держпродспоживслужби на сьогодні дуже обмежені законодавством у своїх перевірочних і каральних функціях.

А може справа в іншому? У нас самих? Адже допоки буде попит на підозрілу продукцію у брудних пластикових пляшках, доти й існуватиме пропозиція. Якщо купуватимемо «молочку» лише у спеціально відведеному для цього місці та вимагатимемо результати досліджень товару, то і «стихійники» або самі розбіжаться, або навчаться жити і торгувати цивілізовано.

Наразі законна торгівля молоком обійдеться у «величезну» суму – шість гривень! Дві гривні – за місце на базарі і 4,01 гривні – за лабораторне дослідження. За перевірку сиру і сметани – ще п’ятірка.

Якщо ж ви все ж вирішили зекономити кілька гривень і придбати невідомий продукт у пластиковій пляшці, бо так зручніше, пам’ятайте, що в разі отруєння претензії можете пред’явити лише «на дєрєвню дєдушкє». І найголовніше: ви, ваша дитина і близькі заслуговують на якісні продукти. Здоров’я за дві зекономлені гривні не купиш.

 

Ось що ми купуємо та їмо
У купленому на несанкціонованому товчку біля міського Троїцького базару молоці, окрім бруду, виявили ще й багато інших небезпечних «приправ».

– Лабораторні дослідження у продукті показали наявність маститу, – констатує завідувач лабораторії санветекспертизи ПП «Мена» Світлана Безугла. – Для споживачів це не смертельно, але здоров’я точно не додасть.

Коментарі закриті.