Менська громада оцінила свої можливості

У Рамках децентралізації Менська ОТГ провела SWOT-аналіз своїх можливостей. Що з цього вийшло читайте далі.

Спочатку зауважимо, що SWOT-аналіз Менської ОТГ проведено на основі матеріалів дослідження соціально-економічного стану населених пунктів, що входять до її складу, однак у результатах аналізу не вказано назв організацій, які цим займалися.

Як відомо, на основі SWOT-аналізу здійснюється ідентифікація проблем та вибір пріоритетних напрямків подальшого розвитку громади. Саме тому важливо об’єктивно оцінити сильні та слабкі сторони, а також ретельно проаналізувати можливості та загрози новоутвореної громади.

 

 

Палиця два кінці має…

Найперший плюс, який побачили учасники SWOT-аналізу — транспортне сполучення. Вони підкреслили, що близьке розташування та хороша дорога в напрямах Чернігова та Києва грає неабияку роль для розвитку Менської ОТГ.

 

Цей плюс ховає в собі й мінус — відтік робочої сили, яка їде в пошуках кращого життя. Цьому сприяють маленькі доходи, брак місць у дитячих садочках, погана інфраструктура, жахливий стан об’єктів культури, освіти та медицини, дитячих майданчиків тощо. І, як результат, — перевищення смертності над народжуваністю.

 

Щодо вищезгаданої інфраструктури, то погане транспортне сполучення та якість доріг всередині громади додає зайвого клопоту місцевій владі.

 

Цікаво, що у SWOT-аналізі Менської ОТГ серед сильних сторін зазначено бажання позитивних змін та патріотизм місцевого населення. Мешканці села описуються як професійні вчителі, лікарі, підприємці, службовці тощо. Незадовільно учасники SWOT-аналізу оцінюють лише якість сфери послуг. Заразом до слабких сторін вони віднесли пасивність громади, яка не хоче долучатися ні до розвитку сіл, ні до розвитку громади загалом.

 

Менська громада активно хизується кліматом, який може потенційно допомогти розвивати зелений туризм. З 2016 року там навіть запроваджено роздільний збір сміття. Та завадити цій ідеї можуть стихійні звалища, нереконструйовані очисні споруди та брак комунальної техніки, що прибирає в громаді.

 

Автори аналізу також вважають, що в громаді є можливості для розвитку малого та середнього бізнесу, соціальної інфраструктури, а також можливість реалізації інвестиційних проектів. Цьому також начебто має сприяти наявність корисних копалин та нерухомість. Водночас Менська громада не має стратегічного плану розвитку та навіть генерального плану своєї території. Що вже там говорити про спад сільськогосподарського виробництва, застарілість і високий рівень зносу обладнання?!

 

Отже, проаналізувавши свої плюси та мінуси, у Менській громаді зрозуміли, що вони мають залучати інвестиції, розвивати інфраструктуру, створювати робочі місця… та в принципі для розвитку своєї території вони мають робити все, що й інші громади. Водночас у тексті аналізу зазначено, що у громаді великі сподівання покладають на Європейські проекти розвитку та співробітництва. Тільки от реалізації їхніх задумів заважають (згідно з результатами SWOT-аналізу) не лише демографічні втрати та брак коштів, а й податкове законодавство, банківська політика та навіть зміни клімату.

 

Які є сценарії розвитку Менської громади?

Ситуація в Менській ОТГ така ж як і в психологічному тесті з наполовину пустою (чи наполовину повною) склянкою води. Наразі є три варіанти розвитку: реалістичний, оптимістичний, песимістичний.

 

* Реалістичний — громада розвиватиметься в запланованих рамках, за умови стабільності зовнішніх факторів;

 

* Оптимістичний — громада розвиватиметься в прискорених темпах, за умови реалізації всіх заходів у рамках реформи децентралізації влади та політичної стабільності;

 

* Песимістичний — значне зниження темпів розвитку громади, з огляду на загострення економічної та політичної нестабільності в країні.

 

Який би сценарій не було взято за основу, владці, громадський сектор та бізнес мають об’єднати зусилля і досягти максимальних результатів при мінімальних можливостях. Тим паче, що у рамках децентралізації громада отримує значні кошти на реалізацію проектів.

Коментарі закриті.