Виготовлення закордонних паспортів є доволі прибутковою справою. Однак значну частину прибутків отримує не держава, а приватні структури.


Фото з сайту http://xyliganzzz.livejournal.com

Першим став міністр

– Містере Ноубл, ви мене просто приголомшили. Ось так швидко Інтерпол знайшов мою фотографію… Я справді перший у світі міністр з таким паспортом?

Чорношкірий генеральний секретар Інтерполу Рональд Ноубл широко усміхається і стискає руку головному українському міліціонеру. В паспорті – не лише фото Анатолія Могильова, але й відбитки пальців, і вклеєний чип, який зберігатиме дані міністра в електронному вигляді.

– Між іншим, цей паспорт розроблено і виготовлено в Україні. Ним користуються вже 11 країн світу, – ділиться радістю через перекладача Ноубл.

Планується, що кожний українець зможе мати такий паспорт. Міністерство внутрішніх справ повідомило «Свідомо», вже підготовлено проект указу президента. Називається він «Про Національний план на 2011 рік з виконання Плану дій з лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України». Якщо Віктор Янукович підпише документ, українці отримуватимуть закордонні паспорти вже з чипом.

– Наразі відпрацьовується питання з врахуванням європейського досвіду, які дані необхідно внести, а саме – відбитки пальців, сітчатку ока, риси обличчя, колір волосся, очей то-що, – процитувало МВС свого керівника.

– Як зазначив Анатолій Могильов, вартість такого біометричного паспорту складатиме приблизно стільки, скільки коштує закордонний зараз, – додала міліція.

«Приблизно» – не випадкове слово. Запитання, кому і за що ми платимо при отриманні закордонного паспорта, давно потребують якомога більше уваги. Досвід містера Ноубла теж дуже потрібний.

Як державне стає приватним

До 2007 року паспорти для українців повністю виготовляв державний поліграфкомбінат «Україна». П’ять років тому виробництво однієї сторінки – там, де фото та прізвище, – віддали іншому підприємству – консорціуму ЄДАПС. Назва цього об’єднання переважно приватних фірм повністю збігається з абревіатурою державної програми: «Єдина державна автоматизована паспортна система».

До консорціуму входять ТОВ «СП «Голографія», «Знак», «Поллі-сервіс», «КП ВТИ», «Поліграфічний комбінат «Зоря», «Комерційний індустріальний банк», «Фірма З-Т», корпорація «Інком» і державне підприємство «Державний центр персоналізації документів».

Ключову роль у консорціумі грає Юрій Сидоренко. Офіційно він очолює консультаційну раду «ЄДАПС» і наглядову раду «Комерційного індустріального банку», який входить в консорціум.

За даними джерела «Свідомо» в прокуратурі Києва, проти Юрія Сидоренка, 13 серпня 1961 року народження, уродженця Краматорська, у 2003 році була порушена кримінальна справа за підозрою у вчиненні злочину за статтею «умисне вбивство» відносно Сергія Полєтаєва. Сергій Полєтаєв був керівником ООО «Оптроникс», яке теж хотіло виготовляти захисні знаки. Однак у тому ж році розшук було скасовано.

У 2004 році Сидоренко, офіційно проживаючи в Женеві, разом з Оленою Зуллас заснував компанію «ЮС-Дизайн». Саме цій фірмі належить патент на промисловий зразок №11935 «Паспорт громадянина України для виїзду за кордон».

Ще опікується долею ЄДАПС депутат парламенту від Партії регіонів Василь Грицак. До 2005 року він працював в Міністерстві внутрішніх справ начальником Департаменту ресурсного забезпечення. Після обрання до парламенту у 2006-ому саме Грицак написав постанову, за якою в усі закордонні паспорти почали вклеювати сторінку виробництва ЄДАПС.

Дорогий полікарбонат

Чим ця сторінка відрізняється? Її роблять з полікарбонату. Цей матеріал важко не те що затерти – розірвати руками. Він навіть не горить.

Скільки на ній заробляє ЄДАПС? 103 гривні 92 копійки за кожен екземпляр. Про це «Свідомо» повідомив нинішній директор державного поліграфкомбінату «Україна» Валентин Музика. За всі інші сторінки та їх скріплення в паспорті його підприємство отримує 10 гривень 20 копійок.

Чому полікарбонатна сторінка коштує так багато? «На полікарбонатну сторінку персональна інформація вноситься з використанням новітніх цифрових технологій, що забезпечує її максимальний захист від підробки та фальсифікацій», – проголошує ЄДАПС.

– Насправді полікарбонатна сторінка – це лазерний друк, не набагато складніший, ніж в звичайному принтері. А виробництво самої сторінки виглядає на практиці так: в апарат засипають спеціальну крихту, вона плавиться і на виході отримують лист полікарбонату потрібної товщини. Собівартість однієї такої сторінки – п’ять гривень від сили. Але запитайте: за якою ціною замовляють цю крихту за кордоном? І чи це конкурентоздатна ціна? Вам скажуть, що це комерційна таємниця – заявив «Свідомо» екс-керівник поліграфкомбінату «Україна», який попросив не називати його ім’я.

Ми запросили у ЄДАПС дані про собівартість цієї сторінки. Компанія відповіла нам посиланням на новини про прогресивність її технологій та проханням надати наше свідоцтво про державну реєстрацію.

Тоді ми запитали про ціни інші компанії, які використовують полікарбонат в Україні. Це торговці вивісками та навісами. Наприклад, у фірмі «Вишневий сад», яка продає у Києві полікарбонатні листи для теплиць, «Свідомо» повідомили, що квадратний метр матеріалу товщиною 2 міліметри коштує 160 – 170 гривень. Тобто з товстішого принаймні вдвічі матеріалу вийшли би сторінки вартістю до двох гривень.

Куди дивиться міліція?

А вона є частиною схеми. Підрозділи МВС отримують гроші за кожен наш закордонний паспорт. І не один раз.

Такі ціни на бланки паспортів були встановлені ще міністром Юрієм Луценком. Плюс 25% для МВС запровадив уряд Юлії Тимошенко.

«Фактично, протягом 2009 року та І кварталу 2010 року консорціум «ЄДАПС» виготовив та поставив до структурних підрозділів МВС України 745,9 тис. паспортів на загальну суму 95,9525 мільйонів гривень, у тому числі 711,1 тисячу за ціною 120 гривень, 26,6 тисяч за ціною 270 гривень та 8,2 тисячі за ціною 420 гривень. За цей же період МВС України перерахувало Консорціуму «ЄДАПС» кошти спеціального фонду у сумі 94,4494 мільйонів, у тому числі за надані послуги – 15,5269 мільйонів, виготовлення, персоналізацію та доставку паспортів – 78,9225 мільйонів гривень», – говорить звіт рахункової палати.

Треба визнати, що 2010 року Тимошенко спробувала виключити зі схеми ЄДАПС. Її кабінет ухвалив постанову про виготовлення паспортів без полікарбонатної сторінки – силами державного поліграфкомбінату «Україна». Комбінат виготовив 50 тисяч паспортів. Але після того, як уряд очолив Микола Азаров, постанову Тимошенко відмінили.

Новопризначений урядовий уповноважений з питань дерегуляції господарської діяльності Михайло Бродський запропонував безкоштовно видавати закордонні паспорти усім громадянам України, які досягли 18 років. Він заявив, що нинішня система виготовлення та закупівлі документів корупційна. Як Бродський повідомив «Свідомо», він вже отримав 17 позовів, частину з яких програв в суді першої інстанції.

Хто позивається з чиновником, який допомагав розробляти Податковий кодекс впливовому віце-премєру Борису Колеснікову, а тепер консультує інший центр впливу в уряді – Андрія Клюєва? Ви здогадалися. ЄДАПС, звісно.

Навіщо паспорт з чипом?

Керівництво міліції називає це кроком в Європу, де поставлено завдання до 2012 року перейти до паспортів з чипами.

Провідний аналітик стосунків України з Євросоюзом Олександр Сушко підтвердив в інтерв’ю «Свідомо», що це – одна з передумов для перемовин про спрощення в’їзду українців до Європи.

– Коли в Україні вводили полікарбонатну сторінку, це рішення запізнилося на п’ять років. На той час вже треба було вводити біометричні чипи, – заявив експерт, який постійно пред’являє паспорт прикордонникам Євросоюзу.

Утім, він зауважив – що паспорт з чипом не стане перепусткою до європейських країн. Щоб європейці підняли шлагбауми своїх кордонів перед українцями, нам треба побудувати успішну країну, громадяни якої будуть бажаними гостями будь-якого континенту.

Зокрема, у цій країні має бути інша система державних закупівель. І всі повинні розуміти, кому і за що йдуть гроші платників податків.

Олександра ВЕСНИЧ, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для «Нашого слова».

Коментарі закриті.