dsc_1667_592x396СК «‬Куковицький‭» – ‬останнє у районі сільгосппідприємство,‭ ‬котре тримається на плаву виключно стараннями місцевих жителів.‭

«‬Чужаків‭»‬,‭ ‬ласих попрацювати на щедрій куковицькій ниві,‭ ‬селяни віднадили.‭ ‬Попри вже традиційно складну ситуацію в агробізнесі,‭ ‬бережуть і потроху розвивають своє господарство.‭ ‬Картопля‭ ‬два роки не садили.
Нині у‭ «‬Куковицькому‭»‬ вирощують‭ ‬переважно зернові культури.‭ ‬Цього року мали‭ ‬100‭ ‬гектарів‭ ‬під кукурудзою на зерно та‭ ‬300‭ – ‬на силос,‭ ‬на‭ ‬150‭ ‬гектарах виростили люцерну на сіно.‭ ‬Сіяли,‭ ‬пшеницю,‭ ‬жито,‭ ‬овес.
‭– ‬Зерно майже не продаємо,‭ – ‬розповідає голова правління сільгоспкооперативу Сергій Нужняк.‭ – ‬Вирощене збіжжя йде на корми худобі,‭ ‬на паї,‭ ‬на борошно,‭ ‬на випічку хліба.‭ ‬Працівникам реалізуємо по гривні за кілограм.‭ ‬Картоплі вже два роки не садили,‭ ‬бо не‭ ‬вигідною стала.‭ ‬На потреби їдальні закуповуємо у населення,‭ ‬так само як і овочі.‭
Орієнтація‭ – ‬на ВРХ
Свиней у‭ «‬Куковицькому‭» ‬вирощували небагато‭ – ‬на продаж молодняка людям,‭ ‬на потреби їдальні.‭ ‬У‭ ‬2014-му,‭ ‬коли‭ «‬розгулялася‭» ‬свиняча чума,‭ ‬хрюшок збули і повністю переорієнтувалися на вирощування великої рогатої худоби.‭ ‬Нині у господарстві‭ – ‬близько двох тисяч голів ВРХ.‭ ‬Дійне стадо‭ – ‬550‭ ‬корів,‭ ‬решта‭ – ‬тварини на відгодівлю,‭ ‬телята,‭ ‬нетелі.‭ ‬З худоби кооператив завжди має свіжу копійку.
‭– ‬За зиму підрощуємо бичків,‭ ‬продаємо на м’ясокомбінати‭ – ‬маємо за що придбати пальне,‭ ‬насіння для посівної,‭ – ‬зауважує керівник.‭ – ‬За здане молоко‭ (‬реалізуємо його по вісім гривень за літр на‭ ‬Коропський сирзавод‭) ‬платимо зарплати,‭ ‬податки,‭ ‬купуємо запчастини для техніки.‭ ‬Намагаємося не влазити в борги і працювати стабільно,‭ ‬посівну відбуваємо власним коштом.‭ ‬Бережемо копійку,‭ ‬то й розвиваємося потроху.
Техніка у господарстві не така вже й нова,‭ ‬але у належному стані.‭ ‬Нещодавно на фермі встановили молокопроводи,‭ ‬що дало змогу підвищити якість молока.‭ ‬Купили рулонний прес,‭ ‬дві зернові сівалки,‭ ‬кормороздавач,‭ ‬два роки тому придбали стрічкову пилораму.
Для людей
Куковичани уболівають за своє господарство,‭ ‬адже завжди можуть розраховувати на підтримку з його боку.‭ ‬Оранка городів,‭ ‬обмолот урожаю,‭ ‬гній,‭ ‬солома,‭ ‬сіно,‭ ‬зерно,‭ ‬борошно‭ – ‬усе це за прийнятними цінами,‭ ‬а для працівників і пенсіонерів господарства‭ – ‬за пільговими.‭
Техніка сільгоспкооперативу чистить сніг по селу.‭ ‬Не забувають у‭ «‬Куковицькому‭» ‬і про місцевий дитячий садочок,‭ ‬школу.
Для працівників господарства з весни по осінь працює їдальня,‭ ‬де за три гривні можна ситно пообідати.‭ ‬А‭ ‬на полі такий обід обходиться у‭… ‬півтори гривні‭!
Потрібні робочі руки
Нині у сільгоспкооперативі‭ – ‬150‭ ‬постійних працівників,‭ ‬улітку на сезонні роботи приймають ще до‭ ‬20.‭ ‬Село старіє,‭ ‬старші спеціалісти виходять на пенсію,‭ ‬а молодь не затримується,‭ ‬шукає легших заробітків.‭ ‬Тож‭ «‬Куковицькому‭» ‬бракує робочих рук‭ – ‬механізаторів,‭ ‬водіїв,‭ ‬зоотехніка,‭ ‬енергетика.
Заробітну плату тут не затримують,‭ ‬вчасно видають і аванс.‭ ‬Усі виплати‭ – ‬прозорі,‭ ‬не‭ «‬у конвертах‭»‬.‭ ‬Нині керівництво ламає голову,‭ ‬як будуть розраховуватися,‭ ‬коли мінімальна зарплата зросте до‭ ‬3200‭ ‬гривень,‭ ‬але‭ ‬й із цією ситуацією‭ ‬сподіваються‭ ‬розплутатися.
‭– ‬Поки можна,‭ ‬тримаємося власними зусиллями,‭ – ‬каже Сергій Нужняк.‭ – ‬Охочих пристати до нас інвесторів не бракує,‭ ‬усім хочеться землі,‭ ‬а вона у нас родюча.‭ ‬Але‭ ‬чужаків до себе пускати не поспішаємо‭…

Коментарі закриті.