Сергій Арбузов.
Голова Національного банку України Сергій Арбузов не має наміру змінювати стратегію очолюваного ним відомства. Він переконаний, що курсова та цінова стабільність – це запорука розвитку економіки, а передумови для істотних коливань курсу гривні та різкого зростання цін відсутні, повідомила “Нашому слову” прес-служба НБУ.

Завдяки виваженим і узгодженим діям Нацбанку і уряду в квітні споживча інфляція сповільнилася до нуля в порівнянні з 0,3% в березні і по 0,2% – в лютому і січні. У річному вимірі інфляція склала всього 0,6%, що є рекордом останнього десятиліття. Цей показник, на думку голови НБУ Сергія Арбузова, дуже важливий для країни.

– Якщо люди впевнені, що їх гривневі заощадження не пропадуть в результаті інфляції, то і довіра до гривні посилюється. Ось чому для нас такий важливий цей показник. Звичайно, ніхто не застрахований від впливу негативних зовнішніх факторів або майбутніх неврожаїв, але утримувати інфляцію в межах 5-6% до 2014 року цілком реально, – вважає він.

На думку Сергія Арбузова, не зробить значного впливу на ціни виплати за вкладами колишнього Ощадбанку СРСР, що почалися з 1 червня. Адже сума соцвиплат до кінця року складає 6 мільярдів гривень, а це менше 1% від усієї грошової маси в Україну. Якщо інфляція і виросте, то не більше ніж на 0,2%. До того ж, в НБУ сподіваються, що частина одержувачів залишать свої кошти на депозитах в “Ощадбанку” під більш високий процент.

Відзначають в Нацбанку і поліпшення ситуації з платіжним балансом держави.

– У нинішньому році платіжний баланс, який безпосередньо впливає на формування обмінного курсу, демонструє стійку позитивну динаміку. У квітні профіцит зведеного платіжного балансу склав 508 млн. дол. проти 375 млн дол. профіциту в березні (зростання 35%) і дефіциту в 55 млн. дол. в лютому. При цьому в першому кварталі ми залучили 1,4 млрд дол. прямих іноземних інвестицій, тоді як у багатьох країнах взагалі спостерігався процес відтоку капіталу, – розповів Сергій Арбузов.

При цьому він категорично проти спроб зменшення дефіциту зовнішньої торгівлі за рахунок маніпуляцій з обмінним курсом.

– Я хотів би застерегти від «простих» рішень на зразок цього. У девальвації є і «зворотня» сторона – підвищення цін на імпортні енергоносії, збільшення зовнішньої боргового навантаження, посилення девальваційних очікувань, збільшення кредитного навантаження для власників валютних кредитів. Виходячи ж з нинішнього стану платіжного балансу ми вважаємо, що передумов для знецінення або зміцнення гривні немає, – говорить голова НБУ.

– З початку року ми спостерігали стабілізацію ситуації на валютному ринку. Подолати ажіотажний попит на валюту восени минулого року допомогло вимога пред’являти паспорт при обміні валюти. А те, чим нас довго лякали в ЗМІ – закриттям обмінних пунктів, появою «мінял», на перевірку виявилося не більше, ніж страшилками. До того ж у громадян з’явилася реальна альтернатива скупки доларів – це і золоті інвестиційні монети, і привабливі ставки по гривневих депозитах, – нагадав він.

Зараз головне завдання НБУ, за словами Сергія Арбузова, допомогти економіці країни оговтатися від кризи.

– У період уповільнення зростання ВВП ми «підживлюємо» економіку ресурсами для підтримки кредитування. Для цього ми вже тричі з початку року знижували ставку рефінансування і один раз облікову ставку – на 0,25 процентних пункти, даючи певний сигнал банкам знижувати ставки по кредитах. Крім цього, ми вивільнили значну частину коштів обов’язкових резервів з окремого рахунку, що дає банкам можливість гнучкого управління їх ліквідністю при реалізації їх кредитних стратегій. Ми і надалі маємо намір застосовувати заходи щодо стимулювання економічного зростання за умови, що це не буде створювати загрозу для стабільності національної валюти, – запевняє керівник Національного банку.

Коментарі закриті.