Чому ми варимо український борщ з єгипетською картоплею?40-річна жителька селища Березна Менського району Галина Столенець у 2011 році на семи сотках виростила ранню картоплю. Рік був неврожайний, і картопля коштувала близько 10 гривень. Продавши ранню, а потім середню картоплю, жінка купила автомобіль «Славуту», вивчилася на права. Тепер возить чоловіка на риболовлю. У нього водійського посвідчення ще немає.

9 серпня, коли автор був у Березні, ранню картоплю Столенці давно вже викопали і продали в Чернігові на базарі. На «Славуту» не вистачить, але не пропадуть. Перша рання картопля в Чернігові коштувала 10 гривень, на початку червня. Зараз по три гривні. Після картоплі на городі Столенців уже виросли огірки, стирчать тоненькі ниточки нещодавно посіяної цибулі, почала сходити редиска.

— Стараємось, щоб усе було: і огірочки, і помідорчики, і кріп, і редиска, — каже городниця.

Вирощування ранньої картоплі — традиційний березнянський бізнес. Селище розташоване за 30 кілометрів від Чернігова. Люди тут підприємливі, віками торгують на базарі. Підприємств у колишньому райцентрі залишилось мало, а людей — п’ять тисяч. Тож чимало березнянців ростять та продають городину.

— У мене мати ранньою картошкою займалась, з дитинства брала і мене з собою на базар. Живемо в основному з городу. Ось, — Галина показує руки в мозолях.

Ростити городину допомагає сім’я: чоловік Анатолій, який працює енергетиком у ТОВ «Березнянська птиця», син Андрій (щоправда, він зараз в армії) та донька Тетяна — школярка-шестикласниця. Галина «Славутою» возить вирощене на ринок у Чернігів.

Для вирощування ранньої картоплі Галина Столенець бере сорт «чернігівська рання», інші для цього ж беруть «беларосу». Картоплю на продаж, для їжі та насіння садить у різний час. На продаж пророщує картоплю в літній кухні, яка опалюється. Сітки з насінням заносить в останню декаду лютого. Розсипають на газету або одним шаром накладають у пластикові ящики з-під заморських фруктів. Ящики ставлять у два яруси. Через день їх міняють місцями — щоб на картоплю потрапляло світло. Через 40 днів на картоплі з’являються паростки з листям та корінцями.

— Коли рання весна, садили і 12 березня, — уточнює Галина. — А цього року в березні лежав сніг, і саджали аж 12 квітня.

Землю удобрюють гноєм, пташиним послідом. Хімії не застосовують. Мотоблоком нарізають канавки, вручну розкладають пророщену картоплю. Сім соток удвох з чоловікам встигають посадити за день. Сотку суперраньої накривають білим агроволокном. Колорадів у травні ще мало, тож труять їх менше.

Пізніше ділянку з ранньою картоплею заволочують, сапають, обгортають — все, як і для звичайної бульби. Вологи в землі багато, картопля росте, як у казці.

1 червня суперранню картоплю Галина повезла на базар. Ще шість соток просто ранньої почали копати через тиждень.

Геннадій Гнип, «Вісник Ч».

zp8497586rq

Коментарі закриті.