Ботулізм   — найтяжче харчове отруєння бактеріального походження. Скритний період триває від 6-8 годин до кількох днів. Чим коротший скритний період , тим тяжчий перебіг хвороби. Внаслідок ураження центрів мозку переважують нервово-паралітичні явища, – – інформує лікар епідеміолог Чернігівського міжрайонного Управління ГУ ДСЕС у Чернігівській області Юлія Зеркаль

Ранніми ознаками захворювання є розширення зіниць, опущення повік, двоїння в очах,  відсутність реакції на світло.  Пізніше наступає параліч м’якого піднебіння, язика, глотки, гортані.У хворих розладжується мовлення (іноді втрачають голос, порушується жування).  Хворим тяжко ковтати їжу.    Внаслідок паралічу лицевих м’язів вираз обличчя хворого  змінюється. Парези (неповні паралічі) м’язів шлунку і кишечнику призводить  до різних порушень рухової функції кишечнику , виникнення стійких запорів.  У хворих живіт здутий , вони відчувають сухість у роті і глотці. Захворюваність  триває 4-8 днів, іноді затягується до 3-4 тижнів. Смерть настигає у 20% хворих від  паралічу дихання, причому хворий не втрачає пам’яті.

Джерелом бацил ботулізму в основному є травоїдні та інші тварини, іноді людина.  На харчові продукти збудники ботулізму потрапляють різними шляхами.  М’ясо, наприклад, може  забруднитися вмістом кишечнику, у якому є збудники захворювання,  ще під час забою і розроблення туші тварини, з навколишнього середовища при порушенні технологічного процесу забою тварин та риби. Збудники проникають  і в тканини риб через пораненні зовнішні покриви. З ґрунту спори ботулізму потрапляють  на овочі, фрукти, бобові, гриби. А в грунт вони заносяться з гноєм тварин і випорожненням людини.

Ботулізм також виникає після споживання солоної, в’яленої,  копченої і маринованої риби домашнього приготування, тому дуже  небезпечно купувати рибу у приватних осіб у невстановлених для цього місцях,  у тому числі біля торговельних точок по реалізації пива. В останні роки трапляються випадки ботулізму в наслідок приготування консервів  домашнього виготовлення. Спори збудника ботулізму не завжди знищуються,  бо температуру 100 градусів С вони витримують до 6 годин, 105 градусів С — 2 години, 120  градусів С -10 хвилин.

Будьте дуже обережними при споживанні  харчових продуктів , які можуть бути причиною  захворювання такою небезпечною хворобою, як ботулізм.

Коментарі закриті.