З усіх свят річного календарного циклу день Андрія Первозванного є одним з найтаємничіших, найцікавіших. Цього дня проводяться ритуали з калитою та інші ворожіння. Це веселе і колоритне дійство, жарти і сміх, які охоплюють не тільки молодь. Щ

о б хлопці не витівали у Андріївський вечір, їм усе прощалося, бо така традиція існує – на Андрія кожен хлопець пустує.

А ще Андрієва ніч допомагає незаміжнім дівчатам пізнати свою долю: чи доведеться ще рік дівувати чи на щасливицю чекає вдале заміжжя.

Цих основних традицій дотрималися організатори і учасники Андріївських вечорниць, які емоційно і весело відбулися у читальному залі Менської районної бібліотеки.

Господиня вечорниць чепурила світлицю, чекаючи на молодь, яка прийде калиту пекти. А що ж то за калита така? Готується вона, як виявилося, з прісного тіста у вигляді тонкого коржа. Тоді на ньому роблять багато зубців, а зверху посипають маком, змащують медом. Кусання калити – один з найважливіших обрядів цього свята, а запікають її у печі так, щоб вкусити було важко.

На бібліотечних вечорницях було і кусання під дзвінкий сміх калити, і треба було розсмішити пана Коцюбинського – вартового, який стереже калиту. А тоді – ворожіння. Кидали нитку у воду і спостерігали, як вона крутиться в ній. Якщо дуже – то заміжжя буде благополучним, якщо ж плавала спокійно – подружжя житиме в скруті.

Ворожіння на тарілках, хустках, пшениці – усе відобразили вдумливі і небайдужі до народних обрядів організатори вечорниць. Веселі парубоцькі жарти, дівочий сміх, ігри, пісні, танці… Жоден з присутніх на вечорницях не нудьгував.

На довгих столах були пісні смакіття – вареники з капустою, картоплею, грибами, пироги з яблуками і калиною, а ще – вінегрет, квашена капуста, мариновані гриби, засолені огірки і помідори, печена картопля, риба, узвар…

Багато творчих зусиль доклали до Андріївських вечорниць працівники бібліотеки, викладачі дитячої музичної школи, аматори районного Будинку культури, жіночий клуб «Гармонія». Добра і щастя усім присутнім побажала директор централізованої бібліотечної системи Інна Дудко.


Коментарі закриті.