Запитання тижня

ЯКБИ ВИ МАЛИ ГРОШІ, ТО…

Відповідають:

Валентина Федосіївна НОВИК - секретар міської ради:
- Заплатила б одразу всю суму за навчання сина, купила б йому квартиру, створила в ній затишок і комфорт. Решту б грошей роздала дитячим садкам, лікарні і нужденним людям.
Валерій Петрович ІЛЛЯШИК - водій ТОВ "Менський сир":
- Поклав би їх у банк. Набігали б відсотки і жив би спокійно, не боявся, що з хати хтось украде. Знаю не один випадок, коли серед дня почистили квартири небідних людей, які в той час були на роботі. А потратити гроші можна за день. Я ж до будь-якої суми підходжу завжди виважено і розсудливо: добре продумую чергову покупку - треба вона в домі чи ні.
Світлана Вікторівна ПЕТРЕНКО - завідуюча читальним залом районної бібліотеки:
- Купила б одразу машину і на ній поїхала б усією сім'єю відпочити на Чорне море. Їли б усілякі смакіття, відвідували концерти, музеї, екскурсії. Словом, відпочили б за повною програмою. Решту грошей довірила б банку - дитина росте, вчити згодом її треба. А так розтринькаються.
Володимир Микитович КОЗЕЛ з Майського, 74 роки:
- А де вони візьмуться у старого ті гроші? Податися в бізнес? Пізно. Земля теж уже не треба. Ну, а якби справді на мене звалилися гроші, то прикупив би каченят хоча б десятків до чотирьох, а так маю тільки двадцять одненьке.
Наталія Іванівна ПРИЩЕПА - секретар Лісківської сільської ради:
- Одразу б погасила кредит - ми взяли його на придбання машини. Тоді купила б сину квартиру. А решту грошей дарувала б тим людям, кому необхідно робити операцію, а ще допомагала б коштами на лікування дітей.
Микола Іванович ПОНОМАРЬОВ - сільський голова Жовтневого:
- Якби ж то, тоді б зорганізував благодійні заходи. А головне - забезпечив би новітні технології інтелектуального розвитку дітей.
Сергій Олександрович ЛАВСЬКИЙ з Кукович:
- Якось ніколи над цим не задумувався, але гадаю, що це взагалі-то і нереально за наших умов.
Баба Варка, яка любить багато говорити і про все має свою думку:
- У таке мало віриться. Але якщо б були гроші, куди їх витратити - не проблема.

Примножуємо

МЕТАЛЕВИЙ РАХУНОК – НАЙМІЦНІШИЙ

Навчені гірким досвідом, коли всі заощадження в банківських установах знецінились, або по-простому, пропали, вже не поспішаємо туди зі своїми грішми, аби мати їх «про чорний день». Вкладаємо в товар. Але ж є немало варіантів, коли нами ж вкладена в банк певна сума працює на нас, поступово і стабільно збільшуючись. Ось кілька з них. Можливо, комусь вони стануть у пригоді.

Гроші - в банк!
Нині банки пропонують громадянам до півтори сотні видів послуг. Серед них - поточні вкладні операції, карткові продукти та ін. Банки приймають не тільки наші гривні, а й іноземну валюту, які можна розмістити на будь-який строк.
Для людей похилого віку, які отримують пенсію, вигідним є поточний рахунок пенсіонера. Якщо бабуся покладе на своє ім'я в банку одну гривню, то під кінець року отримає дванадцять. Можна збільшувати внесок, брати з рахунку гроші, а відсотки отримувати щомісяця. Як кому зручніше.
Серед підприємливих молодих людей популярністю користуються банківські вклади типу "Капітал-2004", "Комбі" і "Копилка". Річні відсотки від 13,2 до 15,5. Вони дають можливість скористатися одночасно трьома послугами: депозит, кредит, міжнародна пластикова картка CIRIUS MAESTRO.
Можна збільшити свої заощадження навіть не відчиняючи дверей банківських установ. З кожної зарплати робити невеликі (мінімальна сума 10 гривень) перерахування на свій накопичувальний депозит шляхом автоматичного списання конкретної суми із зарплатної пластикової картки клієнта.
Золото
завжди в ціні
Аби ефективно розмістити грошові кошти, варто скористатися банківськими металами. Це - золото, срібло, платина, метали платиновоі групи, доведені до найвищих проб відповідно до світових стандартів у злитках і порошках, які мають сертифікат якості. Можна купити і монети з дорогоцінних металів.
Найвищі проби - це проби не нижче, ніж 995 - для золота, 999 - для срібла, 999,5 - для платини та паладію. Банківські метали - найбільш надійний спосіб захисту власного бізнесу у періоди економічних криз та фінансових потрясінь.
Аби купити банківський метал, не треба ні ліцензії, ні інших дозвільних документів. До того ж торгівля ним не обкладається ПДВ, з неї не сплачується збір у Пенсійний фонд.
Механізм купівлі простий: відкриваєте металевий рахунок у філії банківської установи, укладаєте з нею договір купівлі-продажу (договір комісії), перераховуєте гроші на купівлю банківського металу. Покупку можна отримати через касу банку, або залишити її на металевому рахунку. А можна передати метал на зберігання до банківської установи.
А продати банківський метал ще простіше: слід укласти з банком договір на його продаж за поточними курсами або доручити банку продати метал на валютному ринку згідно з договором комісії. Потім треба передати банку метал зі свого металевого рахунку або зберігання, а банк зарахує гроші від продажу металу на поточний рахунок клієнта у зазначений термін.
Як відомо, всією багатовіковою історією золото підтвердило свою здатність вистоювати в найважчих кризових умовах. У той час, коли найбільш стабільні валюти знецінюються, вартість золота підвищується. Які ж є вигоди від використання банківських металів? Це - використання їх як застави при отриманні кредитів, отримання додаткового прибутку від розміщення на депозитному рахунку. А ще з банківських металів можна виготовити ювелірні вироби.
До речі, банківський метал можна розміняти на зливки різних номіналів - 100 грамів, 200... За твердженнями банкірів у Києві особливою популярністю користується кілограмовий номінал, а в нашому районі - 50, 100 грамів.

РАЇСА МИХАЙЛЕНКО.

Копійка до копійки

МОЇ ГРОШІ ПРАЦЮЮТЬ НА МЕНЕ

Прийшла до банку бабця і принесла з собою баночку, закриту кришкою, а в ній... долари. «Оце, – каже, – бережу на чорний день, а вони, бач, які крихкі зробилися, боюся з банки діставати. І що мені, бідній, робити?» Інший випадок: топила хазяйка піч, та так накочегарила, що почали диміти купюри, заховані у запічку. Все частіше люди переконуються: гроші повинні не лежати на полиці, а працювати на господаря, примножуючись у вигляді процентів. Ваші кошти не тільки поповнюються за рахунок банківських операцій, а й охороняються.

Не бійтеся йти до банку

Працівники фінансової установи запропонують вам варіанти, як найліпше це зробити, все розрахують і пояснять. Перше, на що потрібно звернути увагу, - ретельно перечитувати пункт за пунктом, заповнюючи угоду з банком. Депозитних вкладів безліч і процентних варіацій вистачає, тож визначіться: ви принесли гроші, щоб зберігалися з нарахуванням процентів, чи хочете накопичувати на рахунку кошти, щоб, зрештою, зняти у будь-який час. Адже не всі депозитні вклади можна поповнювати, не з кожного вкладу можна зняти частину грошей достроково.
Ось, наприклад, існують депозитні вклади мінімум 200 гривень на 3, 6, 9 та 12 місяців - проценти (від 13 до 16% річних) виплачуються по закінченню строку вкладу. Можна вкласти 1000 гривень на 3 місяці з високим процентом - 17 річних. Але, звичайно, ви не зможете ані покласти, ані достроково зняти частину коштів.
Чекайте, скажете ви, я хочу отримати свої гроші у будь-який час! Будь ласка, такий варіант є: з мінімальним вкладом 200 гривень, де обумовлено довкладання та зняття частини коштів, тільки вже за 5 відсотків річних.

Краще "під подушку"?

Пенсіонери - заощадливі люди. Відмовляючи собі в усьому, складаючи копійку до копійки на чорний день, ховають удома свої заощадження. Потім вони інколи забувають, де притулили ті гроші, або стають жертвами крадіїв. Поклавши гроші у банк, вони збережуть собі спокій і отримають відсотки. Візьмімо, приміром, терміновий пенсійний вклад на 12 місяців з виплатою 15,5% річних, мінімальний внесок 200 гривень, а максимальний - 10 тисяч гривень. Він дає можливість отримувати проценти щомісяця. А кому завадить довісок до пенсії? Звичайно, нарахування процентів у кожного банку різні, існують і деякі пільги для пенсіонерів - все вам розкажуть працівники банку.

ТЕТЯНА ВОЛЕВАЧ.

Доходи

ПОДАТКОВА ВЖЕ ПОВЕРНУЛА 124 ТИСЯЧІ ПЕРЕПЛАЧЕНИХ ПОДАТКІВ

Розповідає начальник відділу оподаткування фізичних осіб Менської міжрайонної податкової інспекції А.О.РОМАНЕНКО.

- За 2003 рік до місцевих бюджетів 72 громадянина повинні були доплатити 9 тисяч 700 гривень. (Це тільки ті, що повинні обов'язково задекларувати свої доходи, тобто які мають річний доход не за основним місцем роботи більше 1 тисячі 95 гривень).
Повернути ж із місцевих бюджетів належало 152 тисячі 300 гривень переплачених податків більше ніж двом з половиною тисячам жителів Менщини. В основному пенсіонерам та пільговим категоріям громадян. До речі, на 1 травня уже повернуто 124 тисячі гривень.
- Наскільки охоче люди показують свої доходи?
- За минулий рік подано 2 тисячі 753 декларації, що на 220 більше, ніж за 2002 рік. З цього можна зробити висновок, що громадяни охочіше і свідомо стали подавати декларації і що доходи їхні зростають. Наприклад, за минулий рік сім громадян показали доход не за основним місцем роботи від 10 до 20 тисяч гривень.
- Це ми говорили про пересічних громадян, а ще ж є й підприємці.
- У минулому році їх було в районі 1 тисяча 50 чоловік, що на 199 більше проти позаминулого року. За їх кількістю ми в області четверті після Чернігова, Ніжина і Прилук. А проти таких районів, як Сосницький, Коропський, Варвинський чи Срібнянський їх у нас більше в три-чотири рази.
- І кілька слів, будь ласка, про розміри доходів підприємців.
- Вони різні. Скажімо, 31 підприємець має річний валовий доход від 100 до 500 тисяч гривень. Середній же валовий річний доход серед підприємців становить 18-20 тисяч гривень.

ВОЛОДИМИР ЧЕПУРНИЙ.