Тиждень

БАТЬКИ І ДІТИ

У переддень Великодня причепурилася природа: крапельками дощу підняла травичку і позеленила поля, налила живильною силою бруньки дерев. От-от з’являться молоденькі листочки, наповнять повітря ароматом свіжості і чистоти.
«Ось уже і весна. Минулись холоди. Двійко пасочок спекла, вистачить для мене, мо’ сусідка забіжить, то пригощу. Нікому готувати, сама лишилась... Ніби вчора посватав мене мій Олесь... Ніби вчора з’явився синочок-первісток... Думала, виросте помічник, а бач як вийшло, чужі люди доглядають. Кожного року лаштую посилочку онукам до Великодня. А в листах читаю: «Скоро приедем, бабушка». Вже й не згадаю, коли приїздили. Он на фото які красуні-доньки у мого сина», – сумно дивиться Петрівна на перехожих, що кожного ранку поспішають повз її двір.
Знайомі здоровкаються, та вона не впізнає, недобачає. Сидить старенька на лавочці проти сонечка, може хто спиниться та заговорить, то й час збіжить швидше.
Завтра Великдень. Зайдіть хоч на свята до батьківського дому привітати татка і неньку, адже вони так на вас чекають.
Сонце сьогодні зійшло о 6 год. 14 хв., а зайде о 19.45. У пологовому відділенні центральної райлікарні з’явилося на світ 4 дівчаток і 2 хлопчиків.

ТЕТЯНА ВОЛЕВАЧ.З ХРИСТОВИМ ВОСКРЕСІННЯМ!

Завтра – Великдень. До цього найзначимішого християнського свята Світлана Вікторівна МОРОЗОВА та її донька Ірина (на знімку) з Кукович готувалися заздалегідь. Купували найкраще борошно, різні смакові добавки, вишукували рецепти випікання паски.
Напередодні Великодня відвідали сина і брата Віталія, який служить в армії. До свята у Морозових уже все готове: крашанки, є печене сало і засмажена ковбаса... А пасок Світлана Вікторівна з Іриною печуть завжди багато, щоб було що і родичам дати, і з сусідами та колегами поділитися.

Фото Раїси МИХАЙЛЕНКО.

Схвалили і підтримали

ГРОМАДЯНСЬКИЙ ФОРУМ ВИСЛОВИВСЯ ЗА КОНСТИТУЦІЙНУ РЕФОРМУ

Позаминулої п’ятниці у столичному Палаці культури „Україна” відбувся Всеукраїнський громадянський форум на підтримку конституційної реформи. Цей захід був кульмінацією ініціативи Спілки юристів України, яка влітку минулого року закликала співгромадян взяти активну участь у просуванні реформи. З того часу громадянські форуми, в яких взяли участь майже 15 тис. чоловік, відбулися в усіх регіонах України. На Всеукраїнський форум було обрано 3100 делегатів, прибули у Київ 3017. До участі у зібранні запросили керівництво держави, представників Парламентської асамблеї Ради Європи, Венеціанської комісії. Висвітлювали роботу форуму 400 журналістів з центральних і регіональних засобів масової інформації, у томі числі і з „Нашого слова”. У складі чернігівської делегації, до речі, однієї з найчисленніших, були і представники Менщини – головний лікар району П.П.Хомрач, директор централізованої бібліотечної системи Р.Б.Фесюн, директор районного Будинку культури Н.К.Підлипська.

Реформа відбудеться

На думку голови відкритого оргкомітету форуму, ректора Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого, академіка Василя Тація, конституційна реформа відкриє шляхи до вирішення наболілих питань сьогодення в економіці, політиці, соціальній сфері життя країни. З часу прийняття нині чинної Конституції багато чого змінилося. І саме тому Основний Закон потребує вдосконалення. Попри всі труднощі і проблеми, академік висловив упевненість, що конституційна реформа відбудеться ближчим часом.
З головою оргкомітету були солідарні і представники Верховної Ради, від якої залежить прийняття змін до Конституції. Зокрема, координатор парламентської більшості, народний депутат України Степан Гавриш упевнений, що голосування за внесення змін до Основного Закону відбудеться "наступного тижня або, можливо, протягом наступних двох тижнів чи місяця". Не сумнівається у цьому і народний депутат України Леонід Кравчук. Виступ першого Президента України учасники форуму слухали уважно і час від часу переривали схвальними оплесками. Особливо після влучних висловлювань. Зокрема, Леонід Макарович стосовно невдоволення ходом реформи на Заході заявив: "Ми всіх слухаємо, але робимо те, що потрібно". Опозицію Л. Кравчук застеріг, аби вона не ставала "опозицією до українського народу".
На підтримку конституційної реформи висловилися президент Української спілки промисловців і підприємців Анатолій Кінах, міністр юстиції Олександр Лавинович, народний депутат України, голова Федерації профспілок Олександр Стоян, представники різних регіонів країни.

Комфортні умови для наступної влади

У вечірньому засіданні форуму взяли участь Президент України Леонід Кучма та Прем'єр-міністр Віктор Янукович. Виступаючи на трибуні форуму, Л.Кучма зазначив, що зміни, які вносяться до Конституції, "не дозволять нікого наділити надмірною владою - ні Президента, ні Верховну Раду, ні уряд. Це означає також, що парламентсько-президентська республіка утворить підґрунтя для ефективної та, сподіваюсь, проукраїнської діяльності опозиції". Президент також заявив: "Хочу нагадати одну влучну формулу: політики думають про майбутні вибори, а державні мужі - про майбутні покоління. Саме на такі дві групи можна поділити учасників сучасного політичного процесу в Україні. Звичайно, для кого день виборів - неначе вінець творіння, тому реформа не зовсім підходить, бо вона справді спрямована далі - у майбутнє.
Її плодами скористається в повній мірі не так нинішня влада, як наступна. Якщо хочете, ми створюємо для неї більш комфортні умови, бо намагаємося позбавити її тієї проблеми, яка найбільше дошкуляла сьогодні. Проблема ця - відчуженість влади від суспільства, відсутність ефективного зворотного зв'язку між державою і громадянством. Корінь цього - у самій природі нашої багатовікової бездержавності, коли будь-яка влада на наших землях була чужою, не українською.
На владних офісах змінився державний прапор, але не так швидко змінюється ставлення громадян до тих, хто сидить у цих казенних будівлях - тим більше, що сидять часто-густо "ті самі", як каже про них народ. Не буде у нас громадянського суспільства, якщо ми, попри всі вади нашої влади, не подолаємо хронічну українську хворобу - руйнівний нігілізм у ставленні до неї".

Тільки перший етап

За підсумками роботи форуму його делегати прийняли резолюцію, де зазначили, що "зміни в розподілі повноважень вищих органів державної влади мають стати тільки першим етапом політичної реформи, яка повинна мати системний характер, охоплюючи у подальшому органи місцевого самоврядування, судову систему, інші сфери державного життя". Утворено вищу раду форуму, яку наділили повноваженнями щодо скликання, у разі потреби, чергового Всеукраїнського громадянського форуму. Очолив вищу раду академік Василь Тацій.
Прийнято також звернення до українського народу, до народних депутатів України та, на пропозицію луганської делегації, до Парламентської асамблеї Ради Європи. В останньому делегати висловили переконання, що "авторитет ПАРЄ буде використано для підтримки процесу реформування політичної системи в Україні з метою досягнення кращих європейських зразків".

ОЛЕКСАНДР НАЗАРЕНКО.

На знімку: під час засідання Громадянського форуму.

Про землю

ЧЕРЕЗ ЖУРНАЛІСТІВ – СЕЛЯНАМ

25 – 26 березня Чернігівський громадський комітет захисту прав людини провів семінар для представників мас-медіа області на тему «Джерела земельного права в Україні. Конституційне право власності на землю і його регулювання у вітчизняному законодавстві». Навчання журналістів відбулося у рамках проекту «Захист та просування майнових прав власників майнових та земельних паїв».

Представники преси відстоювали активну позицію засобів масової інформації в ході реалізації земельної реформи. Адже фактично на них покладена роль посередника між законодавцями та власниками землі в Україні. Теоретичні аспекти земельного законодавства – складні, новели земельного кодексу та основні нормативні акти з даного питання потребують детального вивчення, пояснення. Зрозуміло, що простому селянину усі юридичні аспекти земельної реформи опанувати складно, тож у нагоді і можуть стати публікації у ЗМІ на дану тематику.
У рамках семінару юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини пояснювали журналістам нові правила оренди землі, механізм передачі землі у спадок, питання іпотеки, отримання земельних паїв працівниками несільськогосподарської сфери.
Начальник управління земель, оцінки та організації ринку земель та правового забезпечення головного обласного управління земельних ресурсів Ігор Борисович Пузан розглянув питання практичного захисту права власності на землю, поділився досвідом вирішення проблемних питань при проведенні земельної реформи. Спілкувалися з журналістами заступник начальника головного обласного управління сільського господарства та продовольства Василь Андрійович Хижняк та провідний юрист Чернігівського центру юридичної допомоги сільському населенню Роман Миколайович Барабаш. Досвідом підготовки журналістських матеріалів на тематику земельноправових відносин поділилася журналіст Чернігівського обласного радіо Надія Дерев’янко.

ІРИНА ПРИМАК.

Опитування

ПІДЛІТКИ ВПЕВНЕНІ – СНІД Є РЕАЛЬНОЮ ЗАГРОЗОЮ

Щодня з екранів телебачення ми отримуємо інформацію про поширення ВІЛ-інфекції та СНІДу в нашій країні. Вже знаємо і про те, що кожна сота людина інфікована. Мій шестирічний син, дивлячись цю рекламу, та не розчувши як слід, запитав: – Мамо, а що таке бізнес? – Та це, – кажу, – коли гроші заробляють. А потім син дослухався та й перепитав: – А що таке секс? – Це теж свого роду бізнес, – зніяковівши від несподіваного «дорослого» запитання, поспішно відповіла. І подумала: так це ж дійсно свого роду бізнес. Але часто, особливо граючи не за правилами, замість жаданого і очікуваного капіталу можна надбати хворобу, інфекцію, ВІЛ. Що відчувають при нагадуванні про цю хворобу жителі нашого міста, а точніше молодь та вчителі, вдалося з’ясувати працівникам та волонтерам МРЦССМ, провівши опитування «Чи загрожує нам СНІД?»

Зі 150 опитаних підлітків 88% вважають СНІД проблемою, що загрожує всім. І лише 6% упевнені, що їм це не загрожує.
Викликає оптимізм відповідь учнів на запитання: "Як ви поставитесь до ВІЛ-інфікованого однокласника, якщо такий з'явиться?". Лише 8% опитаних мають намір відразу припинити спілкування з ним та попросити батьків перевести їх до іншої школи. Переважна більшість підлітків не має упередженого ставлення до таких людей і буде ставитись до однокласника, як і раніше. 3% підлітків згодні пересісти до хворої людини і надати додаткову підтримку, якщо це буде потрібно.
Така впевненість учнів підтверджується їхніми відповідями про знання шляхів передачі та уникнення захворюваності на ВІЛ/СНІД. Серед найбільш уразливих до ВІЛ-інфекції груп підлітки назвали жінок секс-бізнесу та осіб, що не мають постійних партнерів. Обізнані - значить озброєні. Часто старшокласників шокує вислів: "Мати один зв'язок з коханим - значить мати стосунки з усіма його попередніми партнерами".
Як з'ясувалося у ході анкетування, основним джерелом отримання інформації про негативні явища, їх поширення і профілактику в молодіжному середовищі як учні, так і вчителі вважають телебачення (90%). Але на відміну від учнів, учителі більше читають (88% отримують вищевказану інформацію з періодичної преси). Та незважаючи на таку обізнаність, тільки 13% опитаних сільських учителів готові вже сьогодні забезпечити нормальні умови для навчання і виховання ВІЛ-інфікованої дитини у своєму класі, решта - 87% відповіли "ні".
Основними ж причинами, що можуть завадити їм у цьому, педагоги називають неготовність дітей зустріти такого однокласника, побоюються негативного ставлення учнівського колективу і не впевнені, що можуть переконати дітей про відсутність небезпеки. Так вважає половина опитаних. Майже 10% учителів очікують негативної реакції з боку батьків.
Учителі вважають, що молодь дуже зловживає алкоголем та тютюном, тоді як на обліку у наркологічному диспансері ЦРЛ перебувають близько десятка неповнолітніх, що зловживають алкоголем, і декілька наркоманів юного віку.
Ранні статеві стосунки, ВІЛ, СНІД, на думку вчителів, розповсюджені в районі мало. А от реально в 2003 році народили дітей 19 неповнолітніх мам, а в 2004 - вже 4, 8 неповнолітніх звернулися в лікарню з венеричними хворобами (не враховано тих, хто звернувся в облшкірвендиспансер чи займалися самолікуванням).
Відповідальність за попередження негативних явищ в учнівському середовищі 88% вчителів переклали на батьків, 50% - залишили за собою, 24% покладаються на правоохоронні органи, 18% і 10%, відповідно, на медичних і соціальних працівників.
Відповідно до отриманих результатів спеціалісти молодіжного центру планують проводити більше просвітницької роботи серед учителів та батьків, яким так важко призвичаїтись до вимог сучасності та говорити з дітьми на елементарні життєво актуальні теми.

ВІКТОРІЯ НЕРУШ.

Соціальна реклама

МАЄШ ІДЕЮ? ПОДІЛИСЬ

Соціальна реклама – не тільки модний і популярний вислів, а й те, що справді діє. Придбавши в Києві талончик маршрутного таксі, на звороті побачимо телефон та адресу клініки для наркозалежних, соціальних служб для молоді, центрів реабілітації алкоголіків та наркоманів тощо. А вздовж берега Дніпра розміщені яскраві плакати, що закликають «Зав’яжи!», «Зупинись!», «Обери правильне рішення». Часто авторами такої продукції стають саме ті, хто на неї дивиться і читає – підлітки і молодь.
Саме результатом співробітництва працівників МРЦССМ, волонтерів та Івана Шульги став плакат «Наші експерименти безпечні». На фото ви бачите момент, коли його схвально оцінюють на виставці соціальної реклами в м. Києві міністр України у справах сім’ї, дітей та молоді В.І.Довженко та заступник міністра С.В.Толстоухова.
До серпня 2004 року оголошено вже другий конкурс соціальної реклами, макети і малюнки якої знову ж таки братимуть участь у Всеукраїнській виставці-ярмарку. Отож і ваші прикольні, оригінальні ідеї, що рекламують переваги здорового способу життя, можуть стати відомими і популярними далеко за межами району. А ще ви маєте шанс отримати від молодіжного центру цінні подарунки.

ТЕТЯНА ДМИТРЕНКО.

Дозвілля

ФРУКТИ З ГУМОРИСТИЧНОГО КОКТЕЙЛЮ

Уважні глядачі знають, що якщо на стіні висить рушниця, то, за сюжетом, вона має в кінці програми вистрілити.
Якщо ж глядачі благодійної гумористичної програми «Все буде ХА – РА – ШО», яка відбулася минулої суботи у районному Будинку культури за ініціативи колективу районного центру соціальних служб для молоді, були уважними і спостережливими, то вони не могли не помітити боксерської груші, що під час програми висіла на сцені. А це означає, що груша має „вистрілити” у квітні-травні, коли буде відкрито молодіжний клуб вечірнього дозвілля. Саме вона стане першим спортивним снарядом.
Благодійна програма зібрала 1454 гривні, половина цієї суми буде традиційно витрачена на придбання взуття і одягу випускникам шкіл, які потребують допомоги, а половина – на відкриття вечірнього молодіжного клубу.
Програма гумористичного коктейлю, безперечно, вдалася. Ведучі нинішнього дійства були з Коропа – Наталія Величко – директор тамтешнього молодіжного центру і начальник відділу РЦССМ Славик Балакін. Допомагала їм наша Вікторія Неруш.
На святі гумору було все: пісні, танці, інтермедії, загадки. Грав навіть духовий оркестр – офіцери, члени команди КВК Чернігівського окремого навчального залізничного полку порадували менських глядачів. Вони ще й танцювали.
Щиро і тепло усі присутні у залі вітали виступ вихованців та їх батьків з менського дитсадка «Сонечко». А які бурхливі оплески випали на долю куковицьких «кроликів» – Сергія Обушного і Миколи Єсипенка! Співом радували прихильників гумору Тамара Шепель та Юрій Неруш.
Організатори гумористичного коктейлю влаштували фотостенд «Впізнай свою бабусю». Ті, хто впізнав під гримом і костюмами відомих у Мені людей, отримав пам’ятні подарунки від помічника-консультанта народного депутата України О.В.Петрова В.М.Пилипенко.
Фінансову допомогу в організації програми надали райдержадміністрація, а організаційну – райосередок СДПУ(о), депутат обласної ради В.П.Мироненко.
Отож, на вечорі було все о’кей, або, по-простому «ХА – РА – ШО»!

РАЇСА МИХАЙЛЕНКО.

Цю «бабусю» впізнали всі.

Ювілей

ШКОЛА, В ЯКІЙ НІКОЛИ НЕ БУВАЄ ТИШІ

1 вересня 1964 року було відкрито два класи – баяна та фортепіано. Працювали два викладачі і директор. Нині у МДМШ 19 учителів дають музичну освіту 205 дітям. Функціонують два духові оркестри, ансамблі бандуристів і народних інструментів, музично-театральна студія «Світлячок», вокальний та ансамбль скрипалів, хор.

Музиці вчилися у... дитсадку

На початку 60-х років тодішній перший секретар райкому партії П.К.Сич подав ініціативу про відкриття у Мені дитячої музичної школи. Такі уже були на той час у Ніжині, Прилуках, Чернігові, Бахмачі та Щорсі.
Директором нововідкритої школи призначили Миколу Григоровича Чередниченка. Приміщення спеціального не було - вихованцям дитсадка імені Ю.Гагаріна довелося потіснитися. Так цілий рік юні баяністи і фортепіанники навчалися там.
Згодом музична школа переселилася у колишнє приміщення школи імені Т.Г.Шевченка. Там вона знаходиться і нині.
Розповідає Микола Григорович Чередниченко:
- Скільки радості було у нас, педагогів, коли відкрилася музична школа! Я і мої колеги ходили по школах, запрошували дітей на навчання. Деякі батьки і самі приводили своїх донечок і синів. На той час до нашого колективу влилися О.М.Багмут, Л.І.Душко, А.П.Зінченко... Додалося й музичних інструментів. Але по-справжньому, на повну потужність школа запрацювала тоді, коли перші випускники нашої школи після закінчення Чернігівського музичного училища імені Ревуцького повернулися до нас дипломованими фахівцями.

Школа мистецтв

За сорок років існування дитячого музичного закладу сталися разючі зміни. У впорядкованому приміщенні, де є всі умови для навчання, більше двохсот дітей опановують музичну грамоту і вчаться грі на скрипці і баяні, бандурі і духових інструментах. Створені і відповідні вокальні ансамблі, хор школи. Приміром, лише за рік, що минув, юні музиканти Мени, виступаючи на престижних сценах області, беручи участь у конкурсах і фестивалях, поповнили нагородний архів школи дванадцятьма дипломами лауреатів та переможців. Торік дванадцять випускників школи стали студентами Чернігівського музичного училища ім. Ревуцького.
Є розпорядження облдержадміністрації про відкриття у Мені школи мистецтв. Об'єднаються за спільними мистецькими інтересами, з єдиною метою і під одним дахом танцювальні колективи міста, юні музиканти, любителі образотворчого і прикладного мистецтва. На повну потужність буде задіяне приміщення колишнього кінотеатру - нині там споруджують сцену, роблять ремонт.

...І "Світлячок"

Менська дитяча музична школа має два філіали - у Макошине та Киселівці. Маргарита Ігорівна Западинська є керівником у Макошинському, де грі на фортепіано навчається дев'ять учнів. А в Киселівці Петро Григорович Тищенко керує духовим оркестром, який відвідують 19 дітей. Цьому колективу позаторік було присвоєно почесне звання зразкового. Гру киселівських духовиків слухали у Києві, Чернігові, Щорсі, Городні, а також багатьох населених пунктах району.
Три роки тому було організовано музично-театралізовану студію "Світлячок". Ініціатори створення цього дитячого колективу - Оксана Миколаївна Шаповалова та Ольга Миколаївна Буланець. Він - єдиний такий в області. Репертуар у "Світлячка" багатий і різноманітний: опера "Коза-дереза", казки, концерти, театралізовані вистави. Учасники цього колективу завжди бажані гості у санаторії "Остреч", ск "Авангард", ТОВ "Нептун" та інших установах, підприємствах та організаціях міста. І не тільки. "Світлячок" - постійний учасник Всеукраїнського фестивалю "Топ-топ", який щороку проходить у Бердянську. Виступали юні театрали у Чернігові, Ніжині, Городні.
Три роки Менську дитячу музичну школу очолює В.М.Москальський.
- Колектив школи - дієздатний, згуртований, працює з повною віддачею. Це мене особливо радує, - розповідає Віталій Михайлович. - І ще я вдячний керівникам тих установ і організацій, котрим не байдужа доля дитячого навчального закладу. Допомагають коштами, будматеріалами, а до новорічних свят діти отримують солодкі подарунки від ск "Авангард" і "Промінь", народного депутата України О.В. Петрова. А жителька райцентру Н.М.Воловик подарувала на ремонт школи цеглу. На усі поїздки на фестивалі, конкурси та концерти коштами і транспортом забезпечує райдержадміністрація.
***
16 квітня юні музиканти, їх наставники і ветерани відзначатимуть поважний ювілей дитячої музичної школи. Редакція газети вітає колектив школи і зичить вічної музики у стінах школи, творчого злету і подальшого визнання вдячних глядачів.

РАЇСА МИХАЙЛЕНКО.

Фото Івана ШУЛЬГИ.

Брати наші менші

ВЕДМЕЖАТА РІКА І АВЕЛІНА З МЕНСЬКОГО ЗООПАРКУ СТАЛИ ТЕЛЕЗІРКАМИ

Наша газета уже повідомляла, що в нашому зоопарку у подружжя бурих ведмедів Ніки та Шкета з'явилося маля. Подія ця справді резонансна, оскільки ведмеді надто рідко народжують немовлят у неволі. Директор зоопарку З.С.Чирва за всі роки роботи не пам'ятає такого випадку.
Після пологів Ніка була дуже агресивною, до себе не підпускала навіть доглядачів - так ревно оберігала своє потомство.
- З барлогу ми чули звуки, схожі на ті, що подає новонароджене ведмежатко, - розповідає Зінаїда Сергіївна, - але підійти до лігва не наважувались.
Лише через кілька днів, коли Ніка і Шкет збайдужіли до свого маляти, бо дуже захопилися одне одним, працівники зоопарку вирішили забрати Ріку і годувати її козячим молоком з пляшечки. Доглядачі без особливих проблем зайшли у вольєр до ведмедів, аби прибрати барліг і забрати ведмежа. І яким же було їхнє здивування, коли вони виявили ще одне звірятко. Назвали його Авеліною. Так у Ріки з'явилася сестричка.
А ведмедиків поселили в адміністративному будинку зоопарку. Поставили велику клітку, накидали пахучого сінця, ввімкнули потужну обігрівальну лампу...
- Годуємо звіряток чотири рази на день - по сто грамів теплого козячого молока випивають залюбки, - каже З.С. Чирва. - Народилися вони 14 січня, якраз на старий Новий рік, уже помітно підросли. Незабаром будемо давати морквяний сік, мед, а згодом привчатимемо і до грубих кормів.
Звірятка стали улюбленцями відвідувачів - із задоволенням "муркотять", коли ті їх беруть на руки. І намагаються лизнути обличчя, вухо того, хто обняв, пригрів біля себе це волохате диво.
Коли ведмежат показали по обласному телебаченню, відвідувачів помітно побільшало. Приїздив один чоловік з Чернігова, аби подивитись на Ріку і Авеліну. Сидів біля них, грався годину чи дві, зробив благодійний внесок зоопарку і поїхав.
Тримала на руках і я дівчаток-ведмежат. Туляться до рук, мов ті діти, а коли опустила на підлогу - пищали невдоволено.

РАЇСА МИХАЙЛЕНКО.

На знімках: З.С.Чирва з Рікою і Авеліною. Фото автора.

Збройні сили

ПОСТУПОВО РЕФОРМУЮЧИСЬ, УКРАЇНСЬКА АРМІЯ СТАЄ ПРОФЕСІЙНОЮ

Про це розповідає районний військовий комісар В.І.Мякишев.

– Володимире Івановичу, що в основі реформи?
– Чинників тут багато, адже незважаючи на різнорідність військ, армія є єдиним живим організмом. Одним із головних можна назвати службу на контрактній основі. Юнаки йдуть служити до війська за оплату, як на роботу.
Якщо говорити конкретно про наш район, то минулої осені за контрактом зголосилися служити 20 чоловік: чотири з Мени, решта з різних сіл. У цьому році контракт уклали два чоловіки. Паралельно залишається чинним і Закон «Про загальний військовий обов’язок і військову службу», де йдеться і про строкову службу.
– Де служать контрактники?
–Здебільшого у Чернігові, але є вони і в інших підрозділах нашого Північного оперативного командування. Навіть за кордоном – у складі миротворчих сил.
– Ви згадали були про строкову службу.
– Із першого квітня розпочала роботу районна призовна комісія. У березні працювала медична комісія. Медичний огляд пройшли 379 чоловік. 60 відсотків призовників було направлено на додаткове обстеження до районної і обласної лікарень. Ці призовники мають найнижчий, 4-й ступінь обмеження і не можуть бути відправлені до частин, у яких передбачаються підвищені вимоги до стану здоров’я. Скажімо, у минулий осінній призов через це було звільнено від призову по Україні 57 тисяч осіб.
Багато призовників нині мають право на відстрочку. Раніше цим користувалися тільки ті призовники, які навчалися у вузах. А тепер таке право мають усі, хто навчається у будь-якому навчальному закладі денної форми. Щоправда, багато хто відмовляється від відстрочки і звертається до нас із проханням про призов. Втім, не всі навчальні заклади дозволяють добровольцям здати екзамени достроково. Особливо незговірливий Сосницький аграрний ліцей.
– А тим часом передбачається суттєве скорочення армії.
– Так, це буде болісний процес, але, як кажуть, зверху видніше. Між іншим, це відчули і ми. Якщо восени призвали й відправили до армії 77 чоловік, то нині буде не більше 60. Першу партію намічено відправити 13 квітня.

ВОЛОДИМИР ЧЕПУРНИЙ.