Запитання тижня

ВАШ РЕЦЕПТ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ?

Відповідають:

Роман Петрович ГОЛУБЕНКО - пастор Менської християнської харизматичної церкви повного Євангелія "Спасіння":
- Насамперед, духовна чистота. Не допускати до розуму бруду. А спортом займатися треба, це корисно.
Михайло Михайлович ПИРІГ - житель Мени, розуміється у нетрадиційній медицині:
- Головне - мати силу волі і здоровий глузд, аби володіти собою. А з цього постулату вже випливає і решта правил: відмова від шкідливих звичок, намагання менше нервуватися. Адже від усього цього і хворіє людина.
Отець Володимир - настоятель феськівського Свято-Миколаївського храму:
- Кожен повинен жити за Божими заповідями, зокрема дотримуватися постів. Це очищає душу і тіло. Адже недарма люди у старовину завжди постували, то й здоровими були. А тепер? Не думають про душу, тому й хворіють. І найгірше - коли наші гріхи відбиваються на наших дітях.
Катерина Михайлівна БЕРДИК - жителька Городища, пенсіонерка:
- Мій рецепт? Та праця ж! Щоденна. У дворі, в хаті, на городі. І цілорічно - без відпусток. Весь час у русі, турботах - нема коли прислухатись у якому боку кольнуло чи чому голова болить. На ходу вип'єш гарячого чаю з калиною чи медом, вдягнешся тепліше - і буряки на город копати чи череду корів пасти. Отож, більше рухайтесь - хвороби не так обсідатимуть.
Микола Сергійович СТЕЦЬ - житель Мени:
- Це - правильне харчування. Треба вживати багато вітамінів, особливо зараз, коли є свіжі яблука, сливи, помідори, виноград. Доцільно щодня пити молоко, не треба нехтувати сиром, кефіром. Взагалі-то слід їсти всього потроху, але обіди, сніданки і вечері мають бути збалансованими. А то, буває, "відведеш душу" оселедцем, а тоді від відра з водою не можеш відійти. То велика шкода для здоров'я.
Надія Петрівна ТЮШКЕВИЧ - начальник відділу адміністрування облікових показників, прогнозування та аналізу податкових надходжень управління інформації та обліку Менської міжрайонної податкової інспекції:
- Здоровий спосіб життя - це коли всього вміру: активної праці, приємного відпочинку, міцного сну, калорійної їжі, заняття фіззарядкою. А ще дуже корисно їздити на велосипеді - кращих оздоровчих вправ для ніг годі і знайти.
Катерина Данилівна ОГІЄНКО - пенсіонерка з Подина:
- Буваю якомога більше на свіжому повітрі, а як є вільна хвилина - не лягаю на диван, а йду до лісу. Вдихаю настояний на сосні і березі аромат, забуваю про негаразди і проблеми. Дружу з водою - вона бадьорить, додає сили.
Павло Дмитрович БІЛИК - житель Ушні:
- Є такий російський вислів: "Солнце, воздух и вода - наши лучшие друзья". Купання в Десні, тривале перебування влітку на лузі, безперечно, додає здоров'я. А ще я підтягуюсь на турнику, кручусь на ньому "колесом". Спорт витісняє лінощі, не дає поселитись у душі апатії, молодить тіло. Оце всі мої рецепти здорового способу життя. За ними я прожив уже 72 роки.
Баба Варка, яка любить багато говорити і про все має свою думку:
- Не згадуючи про вік, побільше рухатись, бувати на свіжому повітрі і бути оптимістом.

Майстри

НА ПЕРШОСТІ СРСР - П'ЯТЕ МІСЦЕ

займала свого часу у штовханні ядра менянка, нині старший тренер обласної дитячо-юнацької спортивної школи "Колос" майстер спорту Н.П.Таратухіна

Надія Петрівна, як і домовлялися, зайшла до редакції рівно о десятій годині, якраз пікало радіо.
- О, ви пунктуальні, - не втримуюсь від компліменту.
- Спортсмени - народ дисциплінований, - відповіла просто і поклала на стіл аркуш із прізвищами. - Це чемпіони України. Мої вихованці.
У списку - рівно десять прізвищ легкоатлетів, серед яких два майстри спорту, три кандидати у майстри, решта - першорозрядники. Про них усіх наставниця знає все-все, принаймні, майже все: хто де живе, де навчається, хто в шлюбі, а хто ні, у кого скільки дітей і так далі. Якщо почати переказувати про кожного, то треба не одна газета. Головне - вони у неї є.
Цього літа нинішні її вихованці брали участь у Чемпіонаті України з легкої атлетики, де були представлені спортсмени з усіх областей. У переможці, на жаль, із наших ніхто не вийшов, але, загалом, в індивідуальних заліках виступили доволі вдало. Ось, наприклад, Юрій Микитенко у метанні диска вийшов на четверте місце. Чим не успіх, зважаючи на масштабність змагань. До речі, він установив рекорд нашого району і області, метнувши диск на 47 метрів 55 сантиметрів.
Олександр Бабич у штовханні ядра був п'ятим - 15 метрів 50 сантиметрів. Андрій Руденко в цьому ж виді був шостим - 15 метрів 22 сантиметри.
Юля Губенко у двоборстві (стрибки в довжину і біг з бар'єрами на 100 метрів) була восьмою і захистила 1-й дорослий розряд легкоатлета.
Олександр Мисник у штовханні ядра (14,44м) і метанні диска (40 м) був десятим, і захистив другий дорослий розряд.
Нинішнє літо принесло Н.П.Таратухіній чергову радість: її вихованка Тетяна Руденко стала чемпіоном України в штовханні ядра, з результатом 10 метрів 78 сантиметрів. А також вона є чемпіоном області у цьому виді і в метанні диска.
- Надіє Петрівно, життя спортсменів пов'язане з постійними поїздками. А дорога без пригод не буває. Згадайте щось.
- Як правило, групу спортсменів очолювала я. А то якось призначили нам за старшого тодішнього директора ДЮСШ Валерія Костянтиновича Катайла. Треба їхати до Ніжина, де мали відбутися змагання на кубок тоді ще "Комсомольського гарту".
Доїхали до Бахмача, щоб пересісти на потяг до Ніжина. Валерій Костянтинович приніс квитки, указав вагона. Їдемо. Зупинок через дві підходить провідник перевірити наші квитки. Покрутив папірці в руках та й питає, куди це ми їдемо. Сказали. А він як зарегоче, так ви ж, каже, в інший бік їдете. Розказав нам, що робити. Давай ми йти через зоране поле кілометрів з п'ять, тільки штани позакачували та пороззувалися. Дісталися потрібної станції, а в поїзд застрибували вже на ходу. Словом, примчали ми на ніжинський стадіон, коли змагання там уже почалися. На ходу перевдяглися і сходу включилися в змагання, без розминки. І кубок гартівський тоді ми завоювали.

В.ЧЕПУРНИЙ

На знімку: цьогорічний чемпіон України зі штовхання ядра Тетяна Руденко, восьмикласниця школи імені Т.Г.Шевченка

Оце чоловік!

ДО КИСЕЛІВСЬКОГО ТРЕНЕРА З ДЗЮДО І САМБО ХОДЯТЬ НА ТРЕНУВАННЯ НАВІТЬ З ВЕЛИЧКІВКИ

Валерій Анатолійович Квашук живе у Киселівці зі своєю сім'єю десять років. Переїхав сюди з Новгород-Сіверщини і каже, що зовсім не шкодує. Купив хату, яку разом з дружиною добудували, облаштували. Працює Валерій Анатолійович тренером-викладачем дитячої юнацької спортивної школи "Колос", у Киселівці веде секції дзюдо та самбо.

Вибір

Зі спортом В.А.Квашук подружився з дитинства. І тому після закінчення школи перед ним питання ким бути гостро не стояло. Вступив на навчання до Чернігівського педуніверситету. Через п'ять років вийшов дипломованим спеціалістом - учителем початкової військової підготовки і фізичного виховання.
- Тривалий час я тренувався у майстра спорту з вільної боротьби Олександра Миколайовича Палкіна з чернігівського спортивного клубу "Спартак". То була для мене справжня школа витривалості, мужності і уміння працювати над собою, - каже Валерій Анатолійович.

Робота

На тренування до секції ходять майже сорок киселівських хлопчиків та дівчаток. Приходять два брати Оруджови - Богдан і Максим - з Величківки. Їх татко - великий прихильник спорту і синів такими виховав. За будь-якої погоди хлопці добираються до Киселівки.
- Тренуємося у приміщенні колишнього дитсадка, - каже тренер. - Займаємо половину усієї споруди, маємо форму, є й необхідний спортивний інвентар. Здавалось би, все у нас добре: нове приміщення, просторі кімнати, споруда - у центрі села. Але ж нема в ній ні електроосвітлення, ні опалення. Електрику відрізали господарству за борги. Минулої зими грілись "буржуйкою", а на нинішню маємо намір зробити цегляну грубку. У попередні холодні пори року тренувались у шкільному спортзалі. Але ж там умови не ті.

Успіхи

Діти до секції ходять охоче, ніхто їх не примушує.
- А куди ще дітям податися? Добре, що приїхав до Киселівки Петро Григорович Тищенко і створив духовий оркестр. Є де і час провести, і навчитись корисному, - розмірковує В.А. Квашук. - Радію за хлопчиків і дівчаток, що небайдужі вони і до спорту.
Це справді так. Киселівські самбісти і дзюдоїсти з успіхом виступали у Ніжині, Коропі, Мені, Чернігові. Є серед них призери і чемпіони області. Серед таких Таня Галаган і п'ять Юль: Леміш, Квашук, Костючок, Єременко, Макіша. А ще хлопці - Павло Циганок, Юра Жук, Вадим Старостенко, два Сашки - Кухтик і Губенко, Ігор Власенко.

Захоплення

Тренер-викладач - людина високоерудована. Любить музику. Свого часу закінчив музичну школу, грає на піаніно, баяні, гітарі.
- Коли постійно відключали електроенергію на 2 - 3 години, ми сідали усією сім'єю і співали, - розказує дружина В.А.Квашука - Тамара Миколаївна. - Чоловік грає на баяні або на гітарі, співає, а ми з Юлею, донечкою, йому допомагаємо. Такі концерти в хаті були ледь не щодня.
А ще Валерій Анатолійович - завзятий мисливець. За два останні роки разом з іншими сільськими любителями полювання вбив чотирьох вовків. Він - голова киселівського мисливського колективу, в якому налічується двадцять чоловік.
- Чим би я не займався - будівництвом, городом, музикою, у спорті почуваюся якнайкраще, як риба у воді, - мовив насамкінець Валерій Анатолійович.

Р.МИХАЙЛЕНКО.