Запитання тижня

ЧИМ ПАМ'ЯТНЕ ВАМ 1 ВЕРЕСНЯ?

Відповідають:

Олексій Васильович БАКУТА - начальник відділу культури райдержадміністрації:
- Починав я ходити до школи імені Горького (зараз у тому приміщенні податкова міліція). 1 вересня і я, і мої однолітки завжди чекали з нетерпінням - за літо стільки вражень назбирувалось! Хотілося про все розказати однокласникам, учительці. А ще -- ---отримати з її рук Буквар, Читанку. Часи міняються. Зараз 1 вересня відзначають більш помпезно. Зате всі книги треба купувати батькам. Я уже багато років є уповноваженим по проведенню першовересневого свята в Ушнянській школі. Літ десять тому Букварі вручали двом-трьом десяткам першачків. А торік - усього чотирьом.
Надія Миколаївна ДЗЮБА - сільський голова Чапаєвки:
- Давно це було. Прийшла я до школи, що в Блистові Новгород-Сіверського району. Вишикували нас, малих, на шкільному подвір'ї. Учителі теж зібрались. Дивлюсь, а серед них - молоденька така учителька, дуже-дуже красива, а сукня на ній теж гарна. Я і подумала: от би її у наш клас. Так і сталося: Марина Володимирівна чотири перші роки навчала мене і моїх однолітків. Коли ми пішли в 5-й клас, вона приходила до нас, не забувала. Я вдячна долі, що звела мене з Мариною Володимирівною.
Марія Григорівна СТАЛЬНИЧЕНКО - медсестра хірургічного відділення центральної райлікарні:
- 1 вересня я пам'ятатиму усе своє життя, бо я цього дня народилася. Як збирала сина до школи, а згодом - до університету, завжди мала приємний клопіт. А вечором приходили друзі, родичі, сусіди і відзначали одразу дві події - мої іменини і 1 вересня. Зараз мій син уже вчитель, тож першовересневе свято продовжується.
Ольга Михайлівна СУШКО - колишня вчителька, жителька Городища:
- Це - найбільше для мене було свято. Я багато років пропрацювала в школі, віддала їй свої кращі роки життя. Скажіть, що може бути миліше серцю вчителя, аніж щебетлива дітвора, щемний малиновий дзвін шкільного дзвоника. Мене зрозуміє тільки той, хто пережив подібне упродовж багатьох років. Зараз я - на заслуженому відпочинку. На моє місце прийшла молода зміна. 1 вересня йду подалі з дому, аби не чути дзвоника (живу поряд зі школою). Він так ятрить мою душу… І плачеться мені тоді цілий день.
Оксана Іванівна КАДИКОВА - секретар Менського вузла поштового зв'язку:
- 1 вересня - це життя. Погляньте, як оживають цього дня міста і села. Мені на пам'яті море розкішних бантів і океан квітів. І що цікаво: квіти осінні, свято осіннє - а настрій весняний. 2 вересня уже зовсім не те.
Баба Варка, яка любить багато говорити і про все має свою думку:
- Перший день осені, гадаю, усім пам'ятається шкільним дзвоником і тим особливим запахом школи, за яким так скучили за літо.

На власному досвіді

СКІЛЬКИ КОШТУЄ ЗІБРАТИ ПЕРШОКЛАСНИКА? ЗА СКРОМНИМ ПІДРАХУНКОМ, ВІД 350 ДО 500 ГРИВЕНЬ

До початку навчального року залишилося два тижні! Поглянувши на календар, що на моєму робочому столі, спантеличено прокручую цю фразу в голові і нарешті осмислюю жалібне доньчине: "Олі і рюкзак он купили, і форму, і пенал з Барбі! А мені?" Тож найближчого вихідного тягну свою першокласницю на базар, попередньо захопивши останні збереження. Отож, про те, скільки нервів, клопоту (а довелося і до Чернігова з'їздити), дитячої радості і - що не менш важливо - грошей коштував такий передпершовересневий шопінг.

Ранці…

Сумки і ранці коштують практично однаково як на ринках, так і в магазинах. Є рюкзачки і за 15 грн. - підозрілого виробництва, з нитками, що стирчать і розхлябаними застібками. Ненабагато кращі за 23 - 25 грн. - з Барбі і Покемонами. А з якісної тканини і з твердою "спинкою" - від 35 грн. і вище. Найдорожчі - угорські, за 170 - 180 грн., вони мають спеціальну ортопедичну основу, що забезпечує рівномірне навантаження на дитячу спину.

… і їх вміст

Зошити коштують 15 - 30 коп. (звичайні), до 56 коп. - 4,5 грн. - з намальованими на обкладинці звірятами та сюжетами з мультфільмів. Взагалі увесь канцелярський товар продавці так і пропонують: "Вам дорожче чи звичайне?" Кольоровий папір - від 0,85 до 2,5 грн., картон - 1,05 - 3,5 грн., лінійки - 0,6 - 2,5 грн., гумки - 0,4 - 2 грн., простий олівець - 0,3 - 1,5 грн., набір кольорових - 2,8 - 5 грн., ножиці - 1,5 - 5 грн., клей-олівець - 0,8 - 2,8 грн., пластилін - 2,5 - 4 грн., медові фарби (6 кольорів) - від 2,5 до 4 грн., пензлики натуральні - 2 грн., з синтетики - до 0,8 грн., ручки - від 0,5 до 3 грн., обкладинки на зошити - 0,1 - 0,5 грн., набір обкладинок на підручники для 1 класу - 2 грн., пенали - 3,5 - 6 грн.
Усі дрібниці (олівці, ручки, лінійки, гумки та ін.) ви можете купувати окремо і складати у пенал, а можна придбати спеціальний набір для першокласників за 25 - 35 грн.

Форма і до форми

Найважчим завданням у поході за шкільною амуніцією було саме придбання форми. Вибір радував око: сарафанчики, брючні костюми, "трієчки" (спідниця, піджак, брючки або те саме, але замість брюк жилет) для дівчаток і традиційні костюмчики для хлопчиків. Просили від 70 до 120 грн. в залежності від якості тканини, фасону, кольору. Блузочки для дівчаток - від 25 до 46 грн. З великими мереживними комірцями, як запевнили продавці, вже немодні, краще зі скромними, трикутними. Особливий "писк" - краватка (15 - 18 грн.). Сорочки для хлопчиків - до 40 грн. Лаковані туфельки - від 35 до 65 грн. (вітчизняні) та до 180 (якісний імпорт). Спортивні костюмчики - 50 - 180 грн., кеди - 10 - 20 грн., кросівки - 35 - 70 (вітчизняні) та до 250 - 300 (фірмові). Щоб дитина виглядала святково, слід запастися білими шкарпетками (1,5 - 3 грн.) або колготками (6 - 20 грн.), а для дівчаток - ще й бантиками (2 - 10 грн.) та заколками - по 1 - 3 грн. І останній штрих - святковий букет, але то вже будете шукати 1 вересня.

І. ПРИМАК.

Фото автора

Ростемо

БУДЕ 12 КЛАСІВ

Реформування освітньої галузі триває. В районі збережено мережу навчальних закладів, яка вцілому задовольняє потреби дітей та молоді в отриманні загальної середньої освіти і має тенденцію до розвитку і вдосконалення.

Так, районна школа-гімназія з 1 вересня буде функціонувати як районна гімназія.
Планується відкриття загальноосвітньої школи-дитячого садка.
З нового навчального року починається поступовий перехід до профільного навчання учнів старшої школи (10 - 11 класи).
Запровадження профільного навчання сприятиме створенню кращих умов для розвитку індивідуальних здібностей учнів, розширенню життєвої та соціальної компетенції старшокласників, що допоможе їм у подальшому професійному виборі.
У нашому районі склалися непогані умови для здійснення профілізації старшої школи. Бо саме на базі Степанівського міжшкільного навчально-виробничого комбінату, який має належну матеріально-технічну базу, сучасне комп'ютерне забезпечення, старшокласники району можуть отримувати професії по 8 профілях.
Планується відкриття й класів природничого, математичного, гуманітарного профілів. Це в тих навчальних закладах, де є паралельні класи. В цьому навчальному році більшість восьмикласників району почнуть поглиблено вивчати окремі предмети, на що відводиться за навчальним планом більша кількість годин. Це допоможе їм визначитися в 10-му класі з обранням профілю навчання.
У 2003 - 2004 навчальному році продовжується перехід початкової школи на новий зміст і структуру навчання. Нинішні третьокласники, які першими навчатимуться 12 років, продовжать вивчення іноземної мови. Вже розроблені нові програми навчального плану для третіх класів, почали надходити нові підручники.

А. БИКОВА, ЗАВІДУВАЧ МЕТОДКАБІНЕТОМ РАЙВІДДІЛУ ОСВІТИ

Фото І. ПРИМАК

Знадобиться

УСПІХИ ЗАЛЕЖАТЬ ВІД ЗДОРОВ'Я

Збираючи дитину до школи, не забудьте взяти в поліклініці медичну довідку за формою №25. Ваш синок чи донечка мають пройти огляд усіх спеціалістів-медиків, здати аналізи, оформити дані профілактичних щеплень. З початком навчального року життя першокласника різко зміниться. Як правильно організувати розпорядок дня для нього? Про це розповідає заступник головного лікаря району з охорони дитинства і материнства Галина Іванівна ВЕРБИЦЬКА:

Режим дня

У дитини має бути нормальний повноцінний сон - не менше дев'яти - десяти годин вночі і однієї години вдень. Першокласник повинен лягати спати не пізніше 21-ї години.

Рухова активність

Не менше години-двох дитина повинна займатися фізкультурою, спортом, активними руховими іграми. Для зміцнення імунітету, розвитку дихальної системи, плечового поясу підійде плавання, витривалість розвиває туризм, координацію рухів - настільний теніс.

Харчування

За день першокласник повинен з'їдати не менше 300 грамів свіжих овочів і фруктів та споживати не менше 40 грамів білка. Постарайтесь, аби хоч раз у день першокласник їв м'ясну чи рибну страву і вживав два-чотири яйця на тиждень. Корисний твердий сир, крупи. Солодку воду варто замінити на соки. Гарячі страви обов'язкові хоча б раз у день.

Домашні уроки

Їх краще виконувати не відразу після школи, а години через дві-три після обіду і денного відпочинку.

Кімната першокласника

Вона повинна бути світлою, просторою і щоб регулярно провітрювалась. Стіл має відповідати зросту дитини, лікті - діставати до поверхні столу, а світло - падати зліва.
Загартування
Умиватися треба прохолодною водою. Варто обливати і ніжки. Після слід розтирати їх рушником. Загартовують повітряні ванни і ходіння босоніж. Ранкову гімнастику бажано робити у легкому одязі - це загартовує.

ПІДГОТУВАЛА Р. МИХАЙЛЕНКО.

Фото І. ШУЛЬГИ.