Літо - 2003

З 1990 РОКУ У “КАЗКОВОМУ” ОЗДОРОВИЛОСЯ БЛИЗЬКО ДЕСЯТИ ТИСЯЧ ДІТЕЙ

Цього літа у дитячому оздоровчому комплексі “Казковий” організовано п’ять заїздів – по 180 чоловік у кожному. Окрім оздоровлення, діти можуть пройти курс лікування у санаторії “Остреч”, що знаходиться поряд. Потерпілі від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС поправляють своє здоров’я безкоштовно, а решта дітей можуть пролікуватись, якщо їхні батьки укладуть відповідну угоду з адміністрацією санаторію.

Веселий вулик

Саме так хочеться назвати “Казковий” з його веселим дитячим гамором. Бо про повноцінний відпочинок тут по-дбали справді по-батьківськи. Судіть самі: п’ятиразове калорійне харчування, професійна організація дозвілля, чудові умови проживання, казкова природа і повітря таке, хоч пий його – настояне на лісових квітах, хвої.
Будувався “Казковий” тринадцять років тому на дольових засадах сільгоспформувань району. Зараз дитячий оздоровчий комплекс підтримують, опікуються ним райдержадміністрація, обласна рада сільгоспвиробників і фонд соціального страхування, а також ті сіль-госппідприємства, які ще не зникли з карти району.
З дітьми працює понад 60 чоловік обслуговуючого персоналу. Відпочиваючих оберігають цілодобово – чотири охоронці і черговий зі штату комплексу.
Цього літа дирекція ДОКу придбала для дітвори “Караоке” і комп’ютер. Минулого літа купили чимало комплектів постільної білизни, а зараз – новий посуд.
У “Казковому” ніхто не нудьгує і не скучає за домівкою. Добре в цьому плані працює організатор масових дійств Наталія Василівна Луценко – учитель районної школи-гімназії. Тож після чергової зміни діти повертаються додому не лише загорілими, відпочилими, а ще й з пам’я-тними призами. Бо скільки конкурсів проводить Наталія Василівна! І всі такі цікаві!
Продукти до столу подаються свіжі, а овочі – ледь прямо не з грядки. Бо їх та фрукти, ягоди дирекція купує у населення, просто з садків та городів. А всі інші харчі привозять з Чернігова. Санепідемстанція, котра тричі за заїзд прискіпливо перевіряє все, претензій не має. Діти в “Казковому” не хворіють.

Добрий сусід

“Казковий” взаємовигідно співпрацює з санаторієм “Остреч”. Діти ходять купатись і загоряти на пляж озера, що на території санаторію. У лікувальних кабінетах, соляріях, басейні проходять обстеження і лікування. “Чорнобильці” – обов’язково, а решта дітей – за кошти батьків.
Дитячий оздоровчий комплекс користується гарячою і холодною водою з санаторію. Відпочиваючі “Казкового” і “Остречі” часто влаштовують між собою спортивні змагання, футбольні баталії.
У санаторії оздоровлюються дорослі і діти, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи. А також усі бажаючі, які мають за що купити путівку. Для сімох діток з обмеженими функціональними можливостями придбав путівки районний центр соціальних служб для молоді. Приїздять поправити своє здоров’я в “Остреч” люди з багатьох регіонів України. І варто. Таке лікування і цілющі процедури є далеко не в усіх здравницях України.

Перспективи

Директор «Казкового» О.Г.Пилипенко каже, що робота комплексу тільки у літній сезон – це ледве не злочин. Він має працювати і давати віддачу цілорічно. І Олексій Григорович уже дещо зробив для цього. І робить. До “Казкового” прийшов природний газ. Є він іще не в усіх корпусах і виробничих приміщеннях, але в їдальні, на кухні є. Поетапно газифікується весь комплекс. Зараз триває будівництво невеликої котельні, де підігріватиметься вода – не треба буде брати її в “Остречі” і платити за це немалі гроші.
Дитячий комплекс щороку ремонтується, впорядковується. Тільки нинішньої весни було витрачено 30 тисяч гривень на благоустрій території і поточний ремонт приміщень.
Ще О.Г.Пилипенко планує на базі “Казкового” відкрити щось на зразок готелю чи будинку відпочинку. Напрацювання вже є, бажання втілити в практику задумане – теж.

Р.МИХАЙЛЕНКО.

Добра справа

У БІГАЧІ ЖИВУТЬ 12 АМЕРИКАНЦІВ

Філіал американської місії “Маленьке ягня” під егідою наставника Енді успішно співпрацює із Всеукраїнським благодійним фондом “Струмок” уже другий літній сезон.

Дитяче містечко

Півтора десятка років тому у цілющих соснових лісах Бігача працювали кілька оздоровчих таборів. Відпочивали там діти будівельників, геологів, медиків, хліборобів та текстильників області. Економічні негаразди призвели до закриття деяких з них.
Колишній табір “Медик” викупило обласне управління освіти, перейменувало його у “Барвінок”, і зараз у ньому відпочивають вихованці Городнянської обласної школи-інтернату для сиріт. Щоліта близько трьохсот хлопчиків і дівчаток від чотирьох до вісімнадцяти років поправляють своє здоров’я у бігацьких лісах.
“Барвінок” – табір сезонний, працює він з червня і по вересень. Крім городнянців, тут оздоровлюються діти з неблагополучних і малозабезпечених сімей з Борзнянського, Черні-гівського та Ічнянського районів.
Другий сезон “Барвінок” опікують американці з благодійної місії “Маленьке ягня”. Зараз їх у Бігачі живе 12 чоловік. Разом з ними працюють 26 українців – членів Всеукраїнського благодійного фонду “Струмок”. Студенти Київського християнського університету Наташа Горленкова та Женя Шаталов займаються з дітьми, схильними до нездорового способу життя.
Американці надають матеріальну допомогу дітям: дарують одяг, взуття, іграшки, шкільне приладдя, продукти. До речі, вони працюють не лише в Бігачі, підтримують морально і матеріально знедолених дітей по всій Україні.
А ще у бігацькому лісі відпочивають юні спортсмени Чернігівщини у таборах “Колос” і “Будівельник”. Вони розташовані неподалік один від одного, тож діти знайомляться, дружать, спілкуються між собою, разом організовують вечори відпочинку. Словом, не нудьгують.

У наметах. І з Богом

Цього літа вперше в бігацьких соснах з’явилося наметове містечко. Є у ньому все для повноцінного відпочинку. Працює польова кухня, достатньо продуктів харчування. У дванадцяти наметах розмістились 48 дітей із багатодітних і неблагополучних родин області віком від 8 до 13 років. Відпочинок їх триває дванадцять днів. Після них приїздять інші хлопчики і дівчатка.
Утримання дітей у наметовому оздоровчому таборі – повністю за кошти християнсько-євангельської церкви. За старшого у таборі – Володя Плискунов – пастор. Це – молода, ерудована людина. Він розповів, що діти у їхньому таборі щодня відбувають ранкове богослужіння (по півгодини). Збираються всі разом і вечірньої пори на Божу службу. Спати лягають з молитвою. Крім цих обов’язкових для табору релігійних атрибутів, діти грають в шахи, ловлять рибу, купаються, роблять фіззарядку, влаштовують концерти, конкурси.
– Я тут не бачу п’яного батька, відпочиваю, сплю спокійно, – каже дев’ятирічна Наталочка. – Буду проситись, аби ще дозволили тут пожити.
– А мені тут подобається тим, що я не голодний, усе таке смачне! І цукерок ось дали повну кишеню, – каже Ромчик, худенький такий. Ще він розказав, що у них там вдома батьки п’ють, б’ються, а його примушують у людей харчі випрошувати.
Сором’язлива Яночка каже:
– Як почитаю на ніч молитву, так легко стає, спокійно. Забуваю про всі негаразди і навіть про те, що 1 вересня мені нема в чому до школи іти – з усього виросла…
Підростають, мужніють, розумнішають хлопчики і дівчатка. Нехай щастя і лагідна доля не обминають їх.

Р.МИХАЙЛЕНКО.

На знімку (зліва направо, верхній ряд): координатор програми Всеукраїнського благодійного фонду “Струмок” Євген Шаталов, лідер філіалу американської місії “Маленьке ягня” Енді, координатор “Струмка” Наталія Горленкова з від-почиваючими оздоровчого табору “Барвінок”, що в Бігачі. Фото автора.

За кордоном

ЗАПРОСИЛА СОНЯЧНА ІТАЛІЯ

Нинішнього літа 31 дитина з нашого району відпочине у цій гостинній країні. В основному це хлопчики та дівчатка з багатодітних сімей та діти-сироти. Але, заплативши 300 доларів, будь-хто з батьків може відправити свою дитину на відпочинок до Італії.

Дві групи юних курортників уже повернулися в Україну, переповнені враженнями, ще одна група поїхала до Італії 19 липня і повернеться додому 28 серпня.
Діти живуть в італійських родинах, спілкуються із ровесниками, розважаються. Господарі возять їх на екскурсії. Наші діти, які, можливо, дома не завжди мають можливість з’їсти щось смачненьке, отримують повноцінне харчування, декому італійці влаштовують комплексне медичне обстеження, забезпечують лікування.
Багато хто з дітей поїхав до Італії вже не вперше – самі італійці, поспілкувавшись з ними, прикипівши до них душею, викликають маленьких українців до себе наступного літа, і так неодноразово. З окремих родин щоліта їздять до Італії на відпочинок по двоє і більше дітей. І все це завдяки клопотам працівників нашого районного відділу освіти та Чернігівського відділення Дитячого фонду України.

І.ПРИМАК.

Відпочили

ЛІТО – З «ПОСМІШКОЮ»

95 хлопчиків та дівчаток оздоровились і відпочили в пришкільному дитячому таборі “Посмішка” при районній школі-гімназії № 1.
Діти із задоволенням робили ранкову зарядку. Ходили на екскурсії, брали участь у спортивних змаганнях, конкурсах. Переможці отримали призи.
Учні, батьки та працівники школи-гімназії дуже вдячні за організацію повноцінного дитячого харчування керівникам ск “Авангард” В.Ф.Прищепі, “Промінь” В.М.Яременку, ВАТ “Менське племпідприємство” М.І. Костенку.

Р.ГРОНЬ

Запитання тижня

ДЕ ЗАРАЗ ДІТИ ПРОВОДЯТЬ СВІЙ ВІЛЬНИЙ ЧАС?

Відповідають:

Тетяна Анатоліївна СЛИШИК – приватний підприємець, працює на Троїцькому базарі:

– Моя шістнадцятирічна донька Алла “відпочиває” разом зі мною на ринку – допомагає. А що поробиш? Життя таке. Минулого року вдалося дістати путівку до літнього табору, а нинішнього – поки що ні. Отож поїздка до Десни – для доньки вже радість.

Лідія Василівна САВЧЕНКО – жителька Волосківців, тимчасово не працює:

– Хто де. Кому пощастило з путівкою – відпочиває, а кому ні – бігає по селу. Чимало дітей нашого села збирають яблука у саду сільгоспкооперативу імені Мічуріна, а потім продають на автомагістралі Чернігів – Н.-Сіверський. Старшенькі допомагають батькам сіно заготовляти, череду пасти. Так і літо минає.

Галина Михайлівна ФЕСЮН – художній керівник зразкового ансамблю народного танцю “Калинонька” Куковицької школи:

– Сільським дітям нема коли байдикувати та шукати пригод на свою голову. Приміром, у нашому селі всі вони зайняті – пораються по господарству: кролів, качок, курей годують, гусей пасуть, на лузі сіно перевертають і згрібають. А вечорами спішать до школи на репетиції. Майже 60 учнів є учасниками ансамблю “Калинонька”. Ось отримали запрошення до Херсона, на Всеукраїнський мистецький фестиваль “Золоте зернятко”, на початку серпня поїдемо. А поки що готуємось.

Тамара Миколаївна ВЕЛЕНТІЙ – листоноша Жовтневського відділення зв’язку:

– Мої сини Андрій та Олег пораються на городі, з батьком біля техніки ходять. А ще – допомагають мені пошту по селу розносити. Діти є діти, їм і покупатися у ставку хочеться, і з друзями поспілкуватись, телевізор подивитись. Усе це мої хлопці мають.

Володимир Васильович ЛИТВИНЕНКО – пенсіонер з Киселівки:

– Гуляють без діла. Гірше того, б’ють шибки в недобудованій школі.

Баба Варка, яка любить багато говорити і про все має свою думку:

– Батьки організовують дозвілля своїх дітей, хто як може. Аби вільний час ішов лише на користь.