Якою буде весна на ЧернігівщиніНа Чернігівську землю прийшла довгоочікувана весна. Щоправда, лише календарна. Колись у наших пращурів березнем розпочинався рік. Саме з ним люди пов’язували оновлення всього живого в природі. Та цього року на Чернігівщині, як і в більшості регіонів країни, перші березневі кроки весни є невпевненими і майже непомітними. Вперта боротьба із зимою ще попереду. Чим же – здивує нас весна-2013? Своїми прогнозами поділився з кореспондентом керівник чернігівської метеостанції Микола Глущенко. Ось що він розповів…

Про зиму, що минула

Зима на Чернігівщині цього року видалася тривалою і, як завжди, з повним кошиком різноманітних погодних явищ, сюрпризів і проблем. Найбільшого клопоту завдавали снігові замети та ожеледиця. Розпочавшись якраз на початку грудня, зима впевнено нарощувала міць, посилаючи морози та кидаючи на землю нові й нові порції снігу. Холодніше за норму було лише в грудні, коли мінімальна температура по області знижувалася до -19 -23°С. Кількість опадів була більшою за середні багаторічні показники.

До речі, найхолоднішою з часу початку метеорологічних спостережень на Чернігівщині видалась зима 1984-85 рр. Тоді середня температура трьох зимових місяців склала -10,5°С при нормі -4,5°С. А от зима 2006-2007 років поки що є найтеплішою – її середня температура склала лише 1,5’С нижче нуля.

Березень

Отже, календарна весна вже вступила в свої права. Для Полісся березень, як стверджує народна мудрість, ще не весна, але точно вже не зима. Березень – це ніби місток від однієї пори року до іншої.

В першій половині березня на Чернігівщини ще спостерігатимуться зимові риси. Нічні температури повітря будуть мінусовими, а під час вторгнення холодного арктичного повітря в наші широти стовпчики термометрів можуть знижуватись аж до 15-20°С морозу. Опади – переважно у вигляді снігу та мокрого снігу. Лише в двадцятих числах жителі області зможуть відчути справжній весняний подих. В окремі дні третьої декади березня повітря буде прогріватися до +13 +16°С, а в південних районах до +18 +20°С.

В кінці другої – початку третьої декади березня на Чернігівщину прийде так звана кліматична весна – це коли середньодобова температура стійко переходить у плюсову. І вже з 22 березня весна міцно захопить владу над природою.

Цьогорічний березень, згідно з прогнозами, обіцяє бути на 1-2 градуси теплішим за середні значення.

Опадів у березні буде небагато, місячна їх сума не перевищить норму – 35-45 міліметрів.

До речі, абсолютний мінімум температури в області у березні був зафіксований у 1964 році на метеостанції у Щорсі (-36,9°С). Абсолютний максимум – у 1990 році на метеостанції в Чернігові (+22,8°С).

Квітень

Квітень ніколи не буває холоднішим за березень і теплішим за травень. В квітні помітно посилиться приплив сонячної енергії до поверхні землі. У порівнянні з березнем середньодобова температура повітря підвищиться на 7-9 градусів і в третій декаді впевнено перейде позначку +10°С.

Саме в квітні на Чернігівщині починається період цвітіння плодових дерев. В кінці місяця денна температура по області вже буде сягати позначки +23 +27°С, а середньомісячна температура складе +8 +9°С.

Середній весняний місяць на Чернігівщині має, як правило, примхливий характер. Не стане винятком і 2013 рік. І хоча за попередніми розрахунками основні метеорологічні характеристики квітня (температура повітря, опади, вітер) будуть знаходитися у межах середніх багаторічних значень, все ж таки істотні погодні зміни неминучі. Наростання тепла у квітні буде стрімким, і вже з середини місяця встановиться по-справжньому тепла, майже літня погода. Проте в останні квітневі дні почнуться інтенсивні дощі, різко знизиться температура повітря, вночі не виключені і слабкі заморозки.

Абсолютний мінімум температури у квітні спостерігався у 1952 році на метеостанції у Ніжині (-17,6°С), а абсолютний максимум – у 1950 році на тій же метеостанції (+30,1°С).

Травень

Якщо в першій половині місяця переважатимуть весняні погодні процеси з різкими перепадами температури, то в третій декаді травня на Чернігівщину прийде літо. Середньодобова температура буде становити +15°С і вище, що є кліматичним показником літньої пори року. Середньомісячна температура травня в області буде перебувати в межах +14 +15°С. Кількість опадів помітно збільшиться, приблизно до 53-60 міліметрів.

Цього року розпочавшись прохолодою, травень швидко надолужить згаяне, і вже з середини місяця встановиться літня спека, перевершивши температурну норму місяця на 1-2 градуси.

До речі, абсолютний максимум температури на Чернігівщині в травні було зареєстровано метеостанцією у Прилуках в 2005 році (+34,8°С). Абсолютний мінімум спостерігався у 1999 році на метеостанції у Покошичах на Корюківщині (-5,5°С).

На завершення нагадаємо, що прогноз метеорологічних елементів на весняний період 2013 року є орієнтовним і надалі може уточнюватися!

Марія Савіна, тижневик «Чернігівщина».

Коментарі закриті.