Менш як за два тижні пролунає перший дзвоник. Цього року на школярів Менщини чекає приємний сюрприз: більшість шкіл району поповнилися новими меблями та мультимедійним обладнанням. У новому навчальному році продовжуватиметься перехід на 12-річне навчання та до формату нової української школи, старт якого передбачається вже за рік.

Про триместри – лише розмови

У 2017–2018 навчальному році завершується впровадження нового державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, – зауважує начальник відділу освіти райдержадміністрації Віктор Ємець. – Навчальний процес у п’ятих – дев’ятих класах буде здійснюватися за оновленими програмами. Вже надійшли методичні рекомендації Міністерства освіти і науки України щодо викладання навчальних предметів у новому навчальному році, які викладені на 126 сторінках. Наші спеціалісти їх опрацьовують. Нові програми та рекомендації будуть детально обговорені на серпневих конференціях освітян.

За словами Віктора Миколайовича, ідея організації навчального часу у формі триместрів поки що залишається на рівні розмов і не затверджена. Нагадаємо, у травні засоби інформації розповсюдили новину про можливість запровадження триместрової системи навчання, яка передбачає шість навчальних періодів-триместрів і шість періодів відпочинку – канікул. Тривалість кожного триместру – п’ять або шість тижнів, тривалість канікул – тиждень, виняток становлять двотижневі новорічні та тримісячні літні канікули.

Перехід триває

Ще у грудні минулого року міністр освіти і науки України Лілія Гриневич на засіданні уряду представила пропозицію «Нова українська школа». Ідея реформи передбачає запровадження 12-річної шкільної освіти, яка складатиметься з початкової освіти тривалістю чотири роки, базової середньої освіти тривалістю п’ять років, котра здобуватиметься в гімназії, і профільної середньої освіти тривалістю три роки – в ліцеї чи закладах професійної освіти.

Перехід на 12-річне навчання та старт нової української школи планується вже у наступному навчальному році.

Школа має філію

У червні районна рада ухвалила рішення про створення у районі опорного навчального закладу, – інформує Віктор Ємець. – Такий статус нещодавно отримала міська школа імені Шевченка. Навчальний процес не зміниться, заклад працюватиме у звичному режимі. Зміниться лише статус. У першу чергу, це дозволить отримати від держави додаткове фінансування.

На базі опорної школи утворився відокремлений підрозділ – Ушнянська філія І–ІІ ступенів. Таким чином Ушнянська школа втратила статус самостійної, керуватиме філією тепер не директор, а завідувач, а фінансуватиметься вона від опорної школи. Попри невелику кількість учнів, навчальний заклад працюватиме і питання про його закриття вже не стоїть.

За новими партами

Цього року школи району отримали щедрий подарунок від держави – субвенцію на суму близько півтора мільйона гривень. Найбільше (понад 860 тисяч гривень) дісталося районній гімназії, яка отримала статус закладу нового типу.

Ці кошти дали змогу суттєво поліпшити матеріально-технічну базу кабінетів природничо-математичного напрямку. Зокрема, нове обладнання (стільці, парти, лабораторні столи та шафи) встановлено у кабінетах фізики, хімії, математики та інформатики. Окрім того, гімназія розпочне навчальний рік з новеньким мультимедійним обладнанням, комп’ютерною технікою і навчальним приладдям.

Ще 600 тисяч гривень, за словами Віктора Ємця, пропорційно розподілено між школами району в залежності від потреб. Міська школа імені Шевченка отримала нові меблі для кабінету фізики та хімії, комп’ютерний клас, мультимедійне обладнання, 15 дощок з якісним покриттям, спортивний інвентар.

Блистівська школа – дві дошки і 30 стільців;

Дягівська – мультимедійний проектор і екран, дві дошки і два спортивних мати;

Киселівська – проектор з екраном, дві дошки, 16 стільців та 32 столи;

Макошинська – меблі для кабінету англійської мови, дошку для маркера і для крейди, мультимедійний проектор;

Стольненська – п’ять дощок і ноутбук;

Феськівська – 32 парти з регулятором висоти, 64 стільці, п’ять дощок для крейди і одну для маркера, принтер;

Синявська – 20 стільців, 10 столів, дві дошки і принтер;

Бірківська – 10 парт і 20 стільців; Величківська – 12 столів, 24 стільці та дошку;

Лісківська – ноутбук, мультимедійний екран з проектором;

Семенівська – 20 стільців, 10 парт і ноутбук;

Куковицька – 15 столів, 30 стільців, три дошки і 10 офісних крісел.

Поповнилося новим обладнанням і позашкілля: Центр дитячої та юнацької творчості отримав дві дошки (для крейди і для маркера), районна станція юних техніків – принтер, ноутбук і двигун для картингу, Степанівський навчально-виробничий комбінат – дві дошки, 10 стільців та ноутбук, дитячо-юнацька спортивна школа – 10 матів, м’ячі, сітки, спортивну форму.

Ще одна субвенція (170 тисяч гривень) надійшла за сприяння народного депутата України Валерія Давиденка. Ці кошти будуть витрачені на придбання мультимедійного обладнання та тенісних столів з інвентарем, купівлю комп’ютерів для Степанівського МНВК і Волосківської та Феськівської шкіл.

У нинішньому році держава зробила для шкіл району стільки, скільки не робилося протягом останніх мінімум десяти років, – зауважив Віктор Ємець.

Як навчатимуть молодших школярів у цьому році

Міністерство освіти і науки надало школам рекомендації щодо особливостей навчального навантаження та оцінювання школярів початкових класів.

Зокрема, у першому класі домашніх завдань дітям не даватимуть. У других – четвертих класах обсяг домашніх завдань з усіх предметів має бути таким, щоб витрати часу на їх виконання не перевищували: у другому класі – 45 хвилин, у третьому – 1 години 10 хвилин, четвертому – півтори години.

У Міністерстві освіти підкреслюють, що домашні завдання також не мають задавати учням початкової школи на вихідні, святкові та канікулярні дні.

«Недопустимим є перевантаження учнів завданнями, які містяться у додаткових посібниках, зошитах з друкованою основою: зафарбовування малюнків, складання схем, таблиць, виконання додаткових завдань і вправ, написання домашніх творів тощо», – йдеться у рекомендаціях відомства.

Частину навчального навантаження з фізичної культури у початковій школі навчальні заклади можуть використовувати на вивчення окремих навчальних предметів, що забезпечують рухову активність учнів, зокрема, хореографії, ритміки або плавання.

Вчителю забезпечується право самостійно переносити теми уроків, відповідно до засвоєння учнями навчального матеріалу, визначати кількість годин на вивчення окремих тем.

 

Складові «Нової української школи»:

– новий зміст, орієнтований на формування ключових компетентностей для життя;

– педагогіка партнерства, що ґрунтується на відносинах взаємоповаги між всіма учасниками освітнього процесу;

– умотивований вчитель, який має необхідні кваліфікації та стимули, щоби стати лідером змін;

– орієнтація на неповторність особистості й індивідуальний підхід до задоволення потреб кожного школяра;

– виховання на цінностях як інтегральна складова освітнього процесу;

– зміна структури середньої школи задля розширення доступу дітей шкільного віку до якісної освіти, а також підвищення ефективності використання фінансових ресурсів, що спрямовуються на освіту;

– автономія школи, що утверджується пліч-о-пліч з моніторингом якості освітніх послуг, що надаються кожним закладом освіти;

– обсяги фінансування, достатні для забезпечення рівного доступу до якісної освіти всім учням, незалежно від їхнього місця проживання;

– створення сучасного освітнього середовища, що стимулюватиме вивільненню креативного потенціалу як учнів, так і педагогів.

Упровадження «Нової української школи» розпочнеться з набору до першого класу в 2018 році. Діти, які у 2018 році вперше сядуть за парти, закінчать школу в 2030 році. Пілотне впровадження нового державного стандарту початкової школи відбуватиметься вже у нинішньому навчальному році. У цьому навчальному році у кожній області визначено пілотні навчальні заклади, у яких початкові класи працюватимуть за новими навчальними програмами і підручниками.

Коментарі закриті.