Водохреща у Блистові
Водохреща у Блистові. Фото Раїси Михайленко.

Найбільше бажаючих пірнути у крижану воду на Водохрещу назбиралося у Макошине: були і меняни, і жовтневці, і навіть гості із зарубіжжя. Зі слів селищного голови Валерія Кравцова, за день у ополонці встигли побувати близько трьохсот людей.

У Чапаєвці, Бірківці, Жовтневому, Ленінівці, Слобідці, Городищі, Синявці, Семенівці бажаючих зануритися у крижану купіль не знайшлося. Як водиться, пройшли церковні служби, хресні ходи, водоосвячення – та й по тому.

Березнянці слухали не тільки святкове богослужіння, а ще й дитячий хор місцевої недільної школи. До речі, його юні учасники брали участь у Різдвяному конкурсі при Чернігівському єпархіальному училищі, їхні пісні та вироби зайняли почесні друге та третє місця. Хто ж із жителів Березни хотів змити гріхи хрещенською водою – їхали до урочища «Красилівка» на мальовниче озеро. Освячував воду Благочинний храмів Менського округу Василь Дендак.

Волосківчани пірнали у зимову воду у Степанівці, бігачани їздили на Сейм, осьмаківці – до Ушні, кілька сімей з Киселівки – у Чорнотичі. Миколаївці вирізали бензопилою ополонку на «старусі» Десни, там і купалися, хто хотів.

У Куковичах бажаючих зануритися у йордань назбиралося чоловік 20, були гості з Пам’ять Леніна. Не залишилися осторонь від хрещенського купання стольненці, близько 30 людей пірнали у місцевій річці Думниці.

По півтора десятка відчайдухів віднайшлося в Данилівці (навіть діти були), Величківці та Ушні. У Величківці вчителі приводили школярів, щоб на власні очі ознайомилися із народними традиціями. А ушнянців розважали місцеві гармоністи.
Із Лісок та Майського їхали до Максаків, де на деснянському льоду обладнали купіль.

У Дягові до Хрещенської купелі приходили цілими сім’ями, віддали данину традиціям сільський голова та настоятель місцевого храму отець Віталій. До речі, підтримали своїх вірян власним прикладом ще й священики з Волосківців, Блистови та Кукович.

***

Жителі Блистови на Водохрещу після служби Божої збираються поблизу церкви на березі річки Пулка, аби, скупавшись в ополонці, зарядитися здоровим духом на цілий рік.

За кілька днів до того блистівчани упорядкували місце – зібрали сміття, вирубали кущі та бур’яни на березі. Ополонку обрамили сосновою хвоєю.

Освячення води провів отець Антоній, побажав кожному здоров’я і Божої благодаті. Бажаючих прийняти крижану купіль було понад десяток жителів села. Приїхали двоє чоловіків з Чернігова – брати Юрій і Вадим Морози.

– Ми ті роки купалися в цей день на Десні, – кажуть вони, – так, самі по собі. А тут і слово Боже, і така урочистість. Обоє родом з Блистови, от і вирішили і рідню провідати, і набратися сили від цілющої води. Серед пірнальників була і сестра Морозів Надія Мишкіна.

Подружжя Боюнів – Наталія та Роман теж купаються на Водохреща не вперше.

– Цього року температура повітря плюсова, то хоч волосся після купелі не змерзається, – посміхається Наталія Миколаївна, друг найближчої газети, оскільки, очолюючи сільське відділення зв’язку, дбає про тираж улюбленого видання.

– Торік я пірнав в ополонку хворим, мав нежить, – приєднується до розмови Роман Боюн. – Не хотів зрад­жувати традиції, хоча і переживав, що після купелі можу загриміти до лікарні. Однак уже наступного дня почувався абсолютно здоровим і весь рік не мав жодної проблеми зі здоров’ям.

– А я вперше скупався, – каже Михайло Сироїд. – Відчуття – супер! І чому я раніше цього не робив?

Купався і отець Антоній, а ще до ополонки прийшло подружжя Гальчуків – Юля і Андрій з двомісячною донечкою Арінкою. Мама, вмочивши руки у воду, вмила свою крихітку, аби росла здоровою. Татко, коли присутніх на річці поменшало, теж занурився у Пулку.

Коментарі закриті.