Занедбані хати, яких з кожним роком стає все більше, псують чудові краєвиди Менщини. На початку року за оцінкою Держстату в Менському районі налічувалося 19645 будинків, із них індивідуальних (садибних) – 12344, незаселених – 1986.

В одній живуть, в іншій господарюють

Микола Савенок у 2011 році купив хату в Ушні. Сам родом з цього села, працював у Донецьку водієм, а на пенсію вирішив переїхати ближче до природи. За хату тоді віддав десять тисяч гривень, ще п’ять обійшлося переоформлення. Квартиру, що залишилася в Донецьку, віддав сину. Переїхав сам, облаштувався, а через два роки зустрів місцеву представницю прекрасної статі Галину Шарамко. У неї вже була власна оселя, тож потрібно було вирішувати, як і де жити далі.

Рішення виявилось досить оригінальним і може послужити таким собі “лайфхаком” для тих, у кого склалася подібна ситуація із “зайвим” житлом. Одне обійстя вони вирішили тримати для себе та гостей, а інше підпорядкувати господарсву: тримають там корову, свиню, качок, курей. Ночують то в одній хаті, то в іншій, то разом, то окремо.

-Ходимо в гості одне до одного, – посміхається Микола. А якщо серйозно, то у нас багато родичів, що живуть у містах, а влітку приїжджають сюди на деснянську природу. Тож часто-густо в обох хатах людно. Рибалимо, ходимо по гриби, смажимо шашлики: такий собі зелений туризм. Добре, що маємо дві хати – є де розмістити гостей.

– Ми дуже гостинні, – доповнює Галина, – а з одного кінця села в інший два кілометри здолати мені не проблема, адже життя — то рух. Поки що житимемо так, а далі побачимо.

Отримали листа з Москви

– Проблема пустих хат хоч і не найважливіша для нашої громади зараз, адже процес об’єднання ще не завершився, але вона дійсно є і суттєво впливає на комфорт проживання в наших населених пунктах,- каже керуюча справами виконкому Менської міськради Людмила Стародуб. Захаращеність, височезний бур’ян та інші наслідки занедбаних садиб добряче дошкуляють людям. Міськрада проводить роботу по виявленню такого житла і намагається щось зробити. По закону, якщо власник помер, а спадщину належним чином не оформили спадкоємці, це – відумерла спадщина. Покинуте домогосподарство міськрада може прийняти в комунальну власність громади. Один такий випадок вже є: у Мені по вулиці Крилова не прийняту в спадщину хату забрали в комунальну власність. Зараз ця нерухомість використовується як службове житло одного з суддів.

Вагомим також є людський фактор, коли після багаторічного ігнорування спадкоємцями своєї спадщини, вони раптово заявляють про свої права. Наприклад, був випадок із захаращеним будинком по центральній вулиці Мени, що багато років викликав скарги та нарікання від менян. Після перших кроків по встановленню власника цього житла на адресу міськради прийшов лист з Москви, в якому спадкоємці, які протягом багатьох років не вступали в спадщину, емоційно обурювалися і скаржилися на такі дії міськради. У них, бачте, то грошей, то часу не було. Проблемою є те, що таких неофіційних “господарів” досить тяжко притягнути до відповідальності і зобов’язати навести лад поблизу спадщини. Всі крапки над “і” можна розставити лише через суд, але це потребує багато часу, який у вирі поточних реформ працівникам міськради важко викроїти.

Людмила Олександрівна запевнила, що після завершення процедури об’єднання у населених пунктах Менської ОТГ будуть упорядковані не лише покинуті хати, але й неоформлені належним чином земельні ділянки та паї. Тож зацікавленим громадянам варто привести документи до ладу, щоб не довелося псувати нерви ні собі, ні людям.

 

 

Хоч халупа, хоч палац — ціна одна

Для того, щоб оформити спадщину важливим є фактор часу. Якщо після смерті спадкодавця мине півроку, то ситуація дуже ускладниться і доведеться звертатися до суду.

– Потрібно хоча б зателефонувати до нотаріуса (2-16-73 — авт.) і повідомити про спадщину, – інформує завідувач Менської районної державної нотаріальної контори Катерина Петрикей. – Наші спеціалісти завжди на місці і зможуть ретельно все роз’яснити. По грошах тут також боятися нічого, адже вартість оформлення свідоцтва не залежить від вартості майна — ніяких відсотків, послуги нотаріуса обійдуться близько 700 гривень. Пільгові категорії громадян отримують знижки, які можуть сягати 50 відсотків. Для людей із села навіть у Мену не обов’язково їхати — у сільраді приймуть заяву про прийняття спадщини (заведення спадкової справи коштує не більше 200 гривень) і передадуть нам. Якщо окрім житла успадковується земельна ділянка або пай, то реєструвати, а значить і платити, доведеться за кожен об’єкт успадкування.

Документи, які необхідні для подачі заяви при прийняття спадщини:

– свідоцтво про смерть (оригінал і копія);

– паспорт, код (оригінал і копія);

– документи, які підтверджують родинні відносини із спадкодавцем (свідоцтво про народження, шлюб, рішення суду), (оригінал і копія);

– заповіт (якщо є);

– довідку з міської (сільської) ради про те, за якою адресою, з ким та з якого часу мешкав спадкодавець;

– документ, що підтверджує дату народження померлого (свідоцтво про народження, шлюб).

Коментарі закриті.