Українська прокуратура 1 грудня відзначає 20-ліття. Хоча її історичні корні сягають набагато глибше, однак саме 1 грудня 1991 року, із прийняттям закону «Про прокуратуру», розпочався відлік діяльності прокуратури незалежної України.

Про сьогоднішній день прокуратури Менщини розповідає прокурор району Олександр Калітник.

Захищаючи права громадян

Відповідно до Закону України «Про прокуратуру» органи прокуратури можуть представляти інтереси в суді не тільки держави, але й окремих соціально незахищених громадян, які просто не можуть собі дозволити найняти адвоката та заплатити йому за послуги. Це стосується пенсіонерів, які отримують невелику пенсію, інвалідів, безробітних, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та інших.

Усього у поточному році в інтересах громадян прокуратурою району до суду подано 67 позовів. З них 26 на суму 23,5 тис. грн. – про стягнення заборгованості по орендній платі за землю з ПП «Менське Агро», ТОВ «Гарант». Позови задоволені і борг реально стягнутий на користь орендодавців.

У зв’язку з помилками в кадастрових номерах, допущеними при виготовленні державних актів на право власності на земельні ділянки, 20 позовів стосувалися визнання їх недійсними з одночасним визнанням права власності на земельні ділянки за спадкоємцями колишніх власників. Усі вони задоволені судом.

Боргу по заробітній платі стосувалися шість позовів, за якими стягнуто 27,6 тис. грн. З них реально виплачено 2,5 тис. грн., решта передано для виконання до органів Державної виконавчої служби.

Також за власною ініціативою прокуратура району здійснила вступ ще у дев’ять цивільних справ за позовами, поданими громадянами.

Суворі покарання за тяжкі злочини

Нерідко саме завдяки державним обвинувачам прокуратури злочинці отримують покарання по заслугах. Адже при підтриманні державного обвинувачення в суді працівники прокуратури враховують і суспільну небезпеку скоєного злочину, і характеризуючі дані злочинця, і позицію потерпілих.
Так, понад три роки в судах різних інстанцій розглядалася кримінальна справа за обвинуваченням жителя Понорниці Коропського району, який вчинив розпусні дії та задовольняв статеву пристрасть неприродним способом відносно малолітньої дочки своїх сусідів. Про даний факт повідомляли майже всі всеукраїнські та регіональні ЗМІ. Хоча не особливо вірили односельці, батьки дитини, що злочинець сяде за грати, адже його син раніше працював у карному розшуку Коропського райвідділу міліції. Однак вироком Менського районного суду від 13 січня його засуджено до восьми років позбавлення волі.
Як і просив державний обвинувач, 14 років позбавлення волі отримав за вбивство своєї співмешканки житель Мени та дев’ять з половиною років – житель села Семенівки.
Усього ж з початку року було засуджено 148 осіб, з них п’ятеро – за особливо тяжкі злочини і 57 – за тяжкі. У тому числі 25 – до реального позбавлення волі.

Права дитини

Захист прав дітей – особливий напрямок роботи органів прокуратури, адже самі діти не в змозі захистити свої права та звернутися за допомогою. А прокурорські перевірки свідчать, що дорослі про ці права не завжди пам’ятають, а іноді і зловживають своїми обов’язками.

Доказом цього є те, що прокуратурою району у нинішньому році було порушено та направлено до суду сім кримінальних справ за фактами спричинення дітям тілесних ушкоджень батьками чи іншими особами. З них шість вже розглянуті судом, винесено обвинувальні вироки. Винні особи притягнуті до покарань: чотири – до громадських робіт, по одному – до арешту та до обмеження волі.

Проте таких випадків можна було б і уникнути, якщо б належним чином працювали міліція, служба у справах дітей, органи місцевого самоврядування, навчальні заклади.

Тому на цьому напрямку прокуратурою району проведена відповідна робота: до районного суду направлено п’ять позовів про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів. До дисциплінарної відповідальності притягалися працівники служби у справах дітей, органу місцевого самоврядування, кримінальної міліції у справах дітей райвідділу УМВС України в області, шкіл району.

Коментарі закриті.