петардаНезабаром — Новорічні та Різдвяні свята, про що нам нагадують численні ялинкові базари, яскраво прикрашені вітрини магазинів, настінні календарі, на яких залишилися лічені сторінки, та… вибухи петард.

Напередодні Новорічних свят піротехнічні засоби користуються підвищеним попитом. Утім, їх застосування далеко не завжди сприяє формуванню святкового настрою й часто призводить до жахливих наслідків. І причина цього не завжди полягає тільки у невмілому поводженні з ними, пише Хвиля Десни.

Щоби петарда чи салютна установка не стали зброєю у ваших руках, у жодному разі не можна купувати їх на ринку. Адже торгівля піротехнікою тут заборонена, тож якщо придбаний товар виявиться неякісним, важко буде знайти продавця, котрий його підсунув, і притягнути до відповідальності.

Безпечніше для здоров’я купувати установки для салютів та феєрверків у магазинах, зокрема у спеціалізованих відділах. Однак і тут покупцеві треба знати кілька правил. Насамперед, усі «вибухові» вироби повинні мати сертифікати. До них обов’язково додається інструкція з використання (державною мовою), де мають бути описані способи підготовки до запуску установки та її утилізації. На упаковці повинні вказуватися дата виготовлення товару і термін його придатності.

Піротехнічні вироби (феєрверки, петарди) якщо й належать до іграшок, то вельми умовно, бо навряд чи можна назвати іграшкою річ, котра здатна призвести до опіків рук чи райдужної оболонки очей. Утім, для більшості з тих, хто сьогодні купує піротехнічні вироби (а це переважно молодь і підлітки віком від 14 до 16 років), ні якість піротехніки, ні її безпека особливого значення не мають. Основним критерієм тут виступає гучність того, що має вибухнути. Про «якість» піротехнічних виробів у яскраво забарвлених упаковках із численними ієрогліфами говорять їхні промовисті назви — «Прощавай, Америко» чи «Армагеддон».

Якщо переважна більшість взуття на наших ринках — польського виробництва, шкірянок — турецького, то піротехніку нам щедро поставляє найбільш населена країна світу — Китай. Про те, наскільки якісні товари потрапляють до нас із-за кордону, свідчить статистика китайських правоохоронців: тільки впродовж одного року вони припинили діяльність більш ніж 237 тисяч підпільних заводів піротехнічних виробів, що виробляли неякісну продукцію. У прес-службі китайської поліції заявляють, що боротися з цим явищем надзвичайно важко, оскільки для створення більш-менш потужного виробництва з виготовлення піротехнічних виробів не потрібно великих капіталовкладень, а інструкції щодо його налагодження можна знайти навіть в Інтернеті. Тому навряд чи хтось візьме на себе відповідальність твердити, яка частка цього неякісного і головне — небезпечного краму потрапляє до базарних яток і на торговельні полиці наших магазинів. Єдине, що не викликає сумнівів сьогодні, — те, що такий товар до нас потрапляє. Про те, яку небезпеку для здоров’я становить маленька петарда, дуже багато говорять і пишуть щороку. І щороку лікарям доводиться рятувати життя піротехніків-аматорів.

Наразі — норми та вимоги, яких повинні дотримуватися комерсанти при торгівлі піротехнічною продукцією.
По-перше, для цього потрібне відповідне приміщення.

По-друге, людина, котра продає піротехнічні засоби (феєрверки, петарди), повинна попередньо пройти спеціальне навчання з їх використання та отримати свідоцтво, що видається закладами МВС України, які мають затверджену програму підготовки, тематичний план та ліцензію на навчання спеціалістів з піротехніки.

По-третє, необхідні дозволи санепідстанції, органів Державного пожежного нагляду та управління Держнагляду охорони праці.

Виходячи з усього сказаного, зрозуміло, що продаж піротехнічних засобів на ринках категорично заборонений, а згідно з Законом України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» на даний час здійснювати торгівлю піротехнічними виробами на території Чернігівської області мають право лише 19 приватних підприємців, котрі мають спеціалізовані приміщення для цього. В інших місцях реалізацію піротехнічних виробів категорично заборонено.

Що ж стосується споживачів цього небезпечного товару, то згідно з Тимчасовими правилами обігу в Україні побутових піротехнічних виробів, затвердженими наказом МВС України № 1649 – 2003 року (п. 8. — «Застосування побутових піротехнічних виробів» та п. 8.1 — «Застосування побутових піротехнічних виробів здійснюється споживачем відповідно до інструкції, розміщеній на виробі або споживчому пакуванні виробу»), до користувачів піротехнічної продукції висунуто такі вимоги:

«Забороняється застосування споживачем побутових піротехнічних виробів у заборонений рішенням органів місцевого самоврядування час, за винятком днів святкування Нового року в ніч з 31 грудня на 1 січня». До порушників цих правил органами внутрішніх справ застосовується стаття 173 КУпАП України «Дрібне хуліганство», яка тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку, а в разі, якщо за обставинами справи, з урахуванням особи порушника, засто­сування цих заходів буде визнано недостатнім, — адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Коментарі закриті.