Спізнала і горя,  і принижень, і радостіНа свої 90 літ Марія Юрець не виглядає: жвава, дотепна, добре чує і бачить. Ще й город обробляє.

У неволі

Народилася Марія у Городищі. Там минуло її дитинство, а золотій порі юності не судилося бути для дівчини.
Ледь їй виповнилося 18, як фашистські посіпаки загнали її на чужину.

– Жили у бараках, на день давали нам 200 грамів хліба і трохи маргарину, ненависну брук­ву, – згадує Марія Іванівна. – Зі столу щось вкрасти можна було, але ж били за те дуже. На фабриці ми виготовляли прожектори. Підприємство часто бомбили, але мені пощастило уникнути поранення.

Невільників звільнили американці. Безсилі, голодні, однак дуже щасливі колишні бранці йшли додому пішки.

– Залізничні дороги були вщерть розбиті, але до Польщі нас визволителі якось підвезли. А далі самотужки йшли ми до рідних домівок. Київ проходили і плакали: що ж це проклятий німець зробив із нього! Одні руїни…

Дійшовши додому, Марія одразу ж пішла у рільничу бригаду, аби мати свій кусень хліба.

Життя прожити…

Приглянулася дівчина сусіду Івану. Він до війни вважав її малою, особливої уваги не звертав. Та молодість бере своє – після неволі Марія розквітла, мов та ружа, і хлопець у неї закохався до безтями.

– Іван був колгоспним пастухом, – каже Марія Юрець. – Подобався мені, бо роботящим був, добрим. Ми з ним у Синявці дім побудували, жили у злагоді, хоча мій Іван Юхимович полюбляв круте слівце. Казав, що не зі зла це робить, а до сказаного воно ніби печатка. Отакий був, царство йому небесне, уже 25 років як пішов за межу Вічності.

Народила Марія своєму судженому чотирьох синів-соколиків – Василя, Миколу, Валерія і Гришу.

– Гарні у нас діти, – хвалиться Марія Іванівна. – Миколі і Григорію судилося коротке життя. Доживаю віку з Валерієм – він моя надійна опора.

Бабуся не сидить без діла і хвилинки. Впорядковує садовину, дає лад городині.

– З хазяйства тримаю кота і курей, – на більше сили уже не вистачає. Богу дякувати, пенсію справно платять, то є за що купувати і одяг, і продукти.

Коментарі закриті.