Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроект №5670-д про забезпечення функціонування української мови як державної.

За відповідний документ за основу на засіданні парламенту 4 жовтня проголосував 261 народний депутат при мінімально необхідних 226.

Зокрема робочою мовою в будь-яких державних чи комунальних інстанціях, судах і армії визначається українська. Це ж стосується і сфер освіти, науки, охорони здоров’я, спорту і транспорту. Законопроект передбачає створення інституту уповноваженого із захисту державної мови.

Його функціями буде захист мови як елемента конституційного ладу, і захист права громадян на отримання державною мовою інформації та послуг.

Таким чином, депутати відмовилися від передбаченого раніше створення “служби мовних інспекторів”, які мали контролювати дотримання стандартів державної мови. Також ініціативою передбачена кримінальна відповідальність “за публічне приниження і зневагу до державної мови”.

Вона буде аналогічною тій, яка передбачена за наругу над державним прапором, гербом, гімном — штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або арешт до 6 місяців, або позбавлення волі на термін до 3 років. Для отримання українського громадянства тепер претендентові необхідно буде скласти іспит на знання державної мови в центрі української мови.

Законопроектом затверджується, що кожен громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою, а держава, зі свого боку, забезпечує можливості для цього. Іноземцям доведеться вивчити українську, щоб отримати українське громадянство. Документ визначає, що кожен українець має право отримати освіту державною мовою.

При цьому в дитсадках поруч з українською мовою можна використовувати мову нацменшин згідно із законодавством. Зовнішнє незалежне тестування з 2025 року можна буде здати лише українською мовою (за винятком іноземних мов). Обслуговувати споживачів у різних сферах повинні українською мовою, а на прохання клієнта — будь-якій іншій. Зокрема послуги у сфері транспорту надаються державною мовою.

Також законопроект передбачає створення Національної комісії зі стандартів державної мови. Цей орган хочуть уповноважити затвердити стандарти української мови, зокрема вимоги до рівнів володіння нею.

Відзначимо, за відповідну постанову проголосували 95 нардепів від фракції БПП, 72 – “Народний фронт”, 28 – позафракційні, 19 – “Самопоміч”, 5 – партія “Відродження”, 18 – Радикальна партія Ляшка, 18 – “Батьківщина”, 6 – група “Воля народу”.

При цьому фракція Опозиційного блоку голосувала проти: за – 0, проти – 24. Пізніше президент України Петро Порошенко привітав прийняття народними депутатами законопроекту в першому читанні. Він сподівається, що до другого читання буде створено збалансований проект, який відповідатиме європейським стандартам ставлення до прав меншин.

Коментарі закриті.