Жителі Менщини досить активно звертаються за кредитами, але через складне сьогодення і низьку фінансову грамотність багато хто не має змоги повертати борги так, щоб не псувати стосунки з банком. А це призводить до збільшення судових засідань по «проблемних» кредитах. Та ще до суду нерви псуються і у боржника, і у членів його родини.

 

 

Брав один – телефонують іншому

Про братів з Лісок, у яких згоріла хата, «Наше слово» розповідало раніше. Сьогодні ж один з братів, Володимир Сливко, розказав найближчій газеті про свою біду.

Після смерті нашої матері мій зведений брат оформляв собі пенсію. Він навчався у Березянському інтернаті, має діагноз, пов’язаний з розумовою діяльністю, лікувався у Халявині. Пенсію оформив, а через півроку Михайло взяв собі кредит у банку на шість тисяч гривень.

Я звернувся у відділення банку і запитав, чому вони дали хворій людині гроші в борг? – продовжує Володимир. – Мені відповіли: «Якщо ти так переймаєшся, то й допомагай йому виплачувати». Отримані гроші Михайло прогуляв з якоюсь дівчиною у Чернігові, а коли кошти закінчилися, повернувся додому. Тоді й спалив хату.

 

 

Дзвінки «щастя»

Оскільки пенсію Михайло отримує через той же банк, то по закону він може направляти на погашення кредиту половину пенсії.

Пенсія – 1300 гривень, банк забирає 600, – пояснює Володимир. – Але цього, мабуть, замало, от і почали мені телефонувати. Погрожують, що заберуть те, що залишилося від хати. Я їм пояснюю, що брат зі мною не живе, шукайте його і розмовляйте самі, але дзвінки тривають. Я вже і в сільраду звертався, та марно: минулого тижня знову телефонували і казали, щоб платив за кредит Михайла. Чому банк вважає, що я повинен платити чужий борг, – не розумію. Я офіційно працевлаштований, працюю вантажником у Мені. Після пожежі оформив кредит, який використав на придбання житла, але справно його виплачую. Що з братом робити – не знаю.

 

Працівникам банку при оформленні кредиту заборонено вимагати будь-які медичні довідки, – розповіли «Нашому слову» у відділенні банку, який видав кредит Михайлу. – Адже це дуже не толерантно запитувати у людини, яка саме в неї інвалідність. При виникненні ситуації, коли необхідно зв’язатися з клієнтом, працівники банку телефонують на номер, що був вказаний в анкеті. Телефонують не ті, котрі оформлювали кредит, а інші. Якщо з банку телефонують, а ви не маєте жодного стосунку до кредиту та боржника, тоді звертайтеся у поліцію.

 

Також варто знати, що у випадку виникнення заборгованості по платежах банк має право повідомити інформацію про факт кредиту третім особам. Володимир і є таким у випадку не сплаченої заборгованості Михайла. Через деякий час (30–60 днів) з проблемним боргом починають працювати інші служби банку.

 

 

Від надокучливих колекторів має захистити поліція

 

Якщо у боржника нема опікуна, то відповідно до законодавства його брат не має нести відповідальність за зобов’язаннями іншої людини при відсутності поруки, – пояснює юрист Іван Петрикей.

Колекторська діяльність в Україні є незаконною і «тероризувати» сторонніх осіб, не позичальників, банки не мають права. Якщо такі випадки повторюються, родичам слід звернутися з відповідною заявою до правоохоронних органів.

Стосовно правомірності видачі кредиту банком, тут слід зазначити наступне: якщо візуально виявити ознаки недієздатності людини неможливо, банк міг видати кредит, оскільки серед пакету необхідних документів нема таких, що підтверджують дієздатність позичальника. Разом з тим, якщо людина недієздатна, зацікавлені особи можуть звернутися до суду із залученням органу опіки для визнання кредитного договору недійсним.

 

 

Кому банки дають кредити? Основні вимоги до позичальників

Вік і стать
Банки навряд чи кредитуватимуть молодих людей, особливо тих, кому ще не виповнилося 20 років. Обережно вони будуть ставитися до юнаків призовного віку, які ще не служили в армії, а також до одиноких молодих дівчат. Трохи більші шанси на отримання кредиту мають люди передпенсійного віку, однак, як правило, банки ставлять для них обмеження по терміну кредитування: кредит повинен бути повністю погашений до виходу на пенсію. Безпосередньо пенсіонерам отримати вигідний кредит дуже мало шансів.
Найбільші шанси на отримання кредиту мають люди, яким від 25 до 45 років, тобто ті, що знаходяться в розквіті сил. При цьому кредити в невеликих сумах воліють видавати жінкам, оскільки вони відповідальніші за чоловіків (чоловік може просто забути про необхідність зробити чергове погашення, коли сума для нього незначна). А ось великі кредити частіше видають чоловікам, оскільки їхній дохід, як правило, вищий.

 

Сімейний стан, наявність дітей
Банки залюбки кредитують сімейних людей. Якщо за кредитом звертається людина старше 30, яка жодного разу не була у шлюбі, це викликає підозру щодо проблем із його характером, які потенційно можуть відбитися на відносинах з банком. Шлюб символізує певну відповідальність, тому банки і прагнуть кредитувати відповідальних людей.

Що стосується наявності дітей, то одна неповнолітня дитина – це ідеальна ситуація з точки зору банку. А ось людям, у яких троє і більше маленьких дітей, отримати кредит буде дуже проблематично, бо завжди є велика ймовірність непередбачених витрат, пов’язаних з дітьми.

 

 

Освіта
Людям без освіти отримати вигідний кредит досить складно. Трохи більше шансів мають особи з середньою спеціальною або незакінченою вищою освітою (у яких при цьому є постійне місце роботи).

 

Робота і посада
Наявність постійного офіційного джерела доходу (роботи) – це, можна сказати, половина шансів на те, що заявка на отримання кредиту буде схвалена. Якщо людина занадто часто змінює місце роботи – це слугуватиме для банку негативним фактором. Банки також з недовірою ставляться до людей, що працюють неофіційно, які не можуть надати довідку про доходи.
Найохочіше кредитують офіційно працевлаштованих працівників і менеджерів середньої ланки, які працюють на останньому місці не менше півроку і не часто змінюють роботу. Підприємцям отримати кредит (навіть на особисті потреби) складніше.

Коментарі закриті.