ВиГоловний медик пообіцяла, що "гроші ходитимуть за пацієнтом"конуюча обов’язки міністра охорони здоровя України Уляна Супрун з робочим візитом вчора побувала в Чернігові. Відвідала чотири медичні заклади, зустрілася з громадянами, медиками, журналістами, керівниками області та міста.

Актова зала Чернігівської міської лікарні №3 була переповнена: саме в цьому лікувальному закладі пані Уляна представляла концепцію реформування вітчизняної системи охорони здоровя на 2016–2018 роки.

Лікарі поважну гостю вислухали, а ось для дискусії і запитань чернігівським медикам часу вже забракло.

СТАХОВА МОДЕЛЬ ФІНАНСУВАННЯ

Переведення системи охорони здоровя на страхову модель фінансування триватиме три роки. Така трансформація стартує із запуску сімейної медицини європейського зразка на базі наявної первинної ланки – поліклінік, амбулаторій, центрів первинної медико-санітарної допомоги.

– За минулі 25 років було зроблено 21 законопроект про запровадження страхової медицини, – зазначила Уляна Супрун, – багато з них передбачали створення великих бюрократичних структур чи переспрямування бюджетних потоків в чиїсь кишені. Верховна Рада не дозволила цього. Мета нашої команди – почати запускати страхову модель медицини на практиці вже у 2017 році. Ми знайшли спосіб зробити це з мінімальними і зрозумілими всім змінами в законодавстві.

За словами в. о. міністра, українці зможуть вільно обирати сімейного лікаря і педіатра для своїх дітей та підписувати з ними прямі угоди з чітко прописаним обсягом послуг, гарантованих і оплачених державою.

Якщо ж пацієнта не задовольняє сімейний лікар, він зможе знайти собі іншого. Такі лікарі видаватимуть всілякі довідки (для дитсадка, школи, басейну, занять у секціях тощо). Прив’язка до місця проживання скасовується.

Сімейні лікарі стануть агентом родини в системі охорони здоров’я: направлятимуть, слідкуватимуть за здоров’ям, забезпечуватимуть всю первинну діагностику. Пацієнти повинні йому довіряти, а лікар буде фінансово мотивований.

Лікарі первинної ланки зможуть обрати будь-яку організаційну форму роботи – приватну практику, поліклініку, амбулаторію чи ЦПМСД. Робота оплачуватиметься за подушним нормативом в залежності від кількості укладених угод і дотримання медичних протоколів лікування та діагностики.

Процедура ліцензування медичних практик буде прискорена.

Ключова функція сімейного лікаря – підтримувати здоров’я своїх пацієнтів. Будь-яка інша робота мінімізується. Якщо лікар розпочне приватну практику, оплата надходитиме на його рахунок напряму, оминаючи посередників.

Технічним оператором перерахування бюджетних коштів стане прозора страхова агенція, що здійснюватиме документообіг з лікарями.

Також наступного року розпочнеться підготовка до реформування госпітальної ланки системи охорони здоров’я, розширення автономії медичних закладів, їх переведення на глобальний бюджет та оплату за результат, спрощення доступу до фінансування та інвестицій.

ЛІКИ – ДОСТУПНІ ТА ЯКІСНІ

Серед пріоритетних завдань МОЗУ – якість і доступність лікарських засобів.

– Від цього залежить успіх галузі в цілому і здоров’я кожного пацієнта зокрема, – наголошувала Уляна Супрун. – Сьогодні понад 90% лікарських засобів купуються за кошти населення. До того ж, пацієнти споживають ліки, які не відповідають показникам поширеності хвороб, і надають перевагу другорядним препаратам.

Іншою проблемою є низька купівельна спроможність людей (на фоні девальвації гривні) та низька інвестиційна привабливість фармацевтичного ринку України.

МОЗУ планує створити та запровадити національну політику лікарських засобів. Цей документ, що узагальнить, спрямує і конкретизує плани розвитку галузі.

Передбачено створити національний перелік основних лікарських засобів з урахуванням рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, що буде містити лише ті препарати, які мають обґрунтовану доказову базу своєї ефективності та якості і які входять до міжнародних протоколів лікування пацієнтів.

За словами пані Уляни, будуть запроваджені референтні ціни на лікарські засоби, що входять до національного переліку основних лікарських засобів.

Зазвучало з вуст в. о. міністра й нове для журналістів поняття – «реімбурсація» вартості ліків, що входять до згаданого переліку. Тобто відшкодування часткової чи повної вартості лікарських засобів, щоб зробити їх максимально доступними для пацієнтів. Основним пріоритетом відшкодування стане лікування хвороб, що першочергово впливають на основні показники здоров’я населення (серцево-судинні недуги, цукровий діабет ІІ типу і бронхіальна астма) і ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Реімбурсація стосуватиметься не лише вітчизняних препаратів, але й імпортних.

Уряд підтримав проект на відшкодування вартості ліків, який запрацює на повну потужність з 1 квітня 2017 року. В державному бюджеті на це закладено 500 мільйонів гривень.

ПРОФІЛАКТИКА – ПОНАД УСЕ

Традиційно в Україні галузь охорони здоров’я орієнтується на лікування захворювань, а не на їх попередження. Більшість ресурсів теж спрямовані на лікування хвороб, і лише невелика їх частка передбачає збереження здоров’я і профілактику захворювань. Громадське здоров’я – то здоров’я всієї країни.

– Наша мета – створити таку систему, в якій кожен керівник центрального та місцевого органу виконавчої влади буде враховувати наслідки своїх рішень для здоров’я населення і надавати пріоритет заходам, які допоможуть людям уникнути хвороб і травм, – підкреслила Уляна Супрун. – Координатором та технічним лідером програм та проектів у сфері громадського здоров’я має стати Центр громадського здоров’я МОЗУ.

Такий Центр матиме доступ до медичної статистичної інформації, здійснюватиме обробку даних, готуватиме науково обґрунтовані рішення та аналітику у цій сфері, керуватиме обласними установами громадського здоров’я.

Додам, що такі структурні підрозділи свого часу вже функціонували в кожній області. Як бачимо, нове – це добре забуте й бездумно ліквідоване старе.

МОБІЛЬНА СЛУЖБА «103»

Знайомство з медичною галуззю Чернігова Уляна Супрун розпочала з візиту до міського відділу екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, бо вважає цю службу вкрай важливою в порятунку пацієнтів.

Зміна системи екстреної допомоги – це питання зміни цінностей і розуміння важливості кожного людського життя. Отож реформування служби швидкої допомоги має кілька важливих етапів. Зокрема, передбачено тренування поліцейських і пожежників, які допоможуть їм набути базові навички з порятунку та підтримки життя до прибуття карети швидкої допомоги.

Необхідне вдосконалення диспетчерської служби та створення кол-центрів. Новітні диспетчерські системи здатні забезпечити миттєвий зв’язок з оператором, направлення на місце пригоди найближчої карети, відсіювання непрофільних дзвінків. За потреби лікарської консультації, дзвінок переадресовуватиметься до кол-центру.

Кол-центри – це безкоштовний конфіденційний сервіс, до якого можна зателефонувати за порадою щодо здоров’я чи потрібною інформацією. Кожен зможе отримати кваліфіковану відповідь 24 години на добу і 7 днів на тиждень.

Важлива складова реформування служби – розширення мережі підстанцій, тренування лікарів і фельдшерів, бо рятують людей не карети чи обладнання, а саме фахівці. Персонал швидкої допомоги – головна цінність системи. Кількість підстанцій і автомобілів, їх розташування мають відповідати потребам пацієнтів і західним стандартам.

Акцентувала пані Уляна увагу й на підготовці парамедиків – тобто фельдшерів з медицини невідкладних станів. Саме вони – перші медичні фахівці на місці ДТП, травм або іншого інциденту. Вони відповідальні за оцінку стану пацієнта і забезпечення необхідної допомоги на місці, а також під час транспортування до лікарні.

Водій карети швидкої допомоги теж повинен стати членом команди.

У лікарнях будуть створені відділення невідкладної допомоги, які прийматимуть пацієнтів від працівників швидкої та надаватимуть першу допомогу на догоспітальному етапі.

– Йдеться про створення відділень з цілодобовим доступом до базових методів діагностики і лікування, – зазначала в. о. міністра. – Тут цілодобово працюватимуть кваліфіковані лікарі невідкладних станів та медсестри з усім необхідним обладнанням для діагностики та справді невідкладного лікування.

За її словами, кожна виграна швидкою допомогою хвилина зменшує ризик смерті пацієнта на 5%. Та коли ж такі відділення й такі фахівці будуть на Чернігівщині та в кожному регіоні країни?

МРІЙНИЦЯ З АМЕРИКИ

Уляна Супрун протягом години переконливо і з ентузіазмом говорила про очікувані реформи галузі, про спрямованість команди на результат. Віра у відродження української медицини, у правильність обраної стратегії, звісно ж, надихає та окрилює. Та певною мірою деякі пункти концепції звучали як розділ книги фантастики, бо вельми вже не вмонтовувалися в реалії – бездоріжжя й великі відстані між населеними пунктами нашого краю, дефіцитом лікарів і великою територією, низькою щільністю населення, демографічними факторами й злиденністю селян. Очевидно, в. о. міністра не сповна обізнана з сільськими реаліями, з правдивим станом справ у галузі.

Особисто мені Уляна Супрун дуже імпонує. Вперше бачу такого відкритого і скромного державного чиновника високого рангу. Згадалося, як ревно оберігали охоронці під час візиту в Чернігів Раїсу Богатирьову (вона навіть з дітками-інвалідами спілкувалася під недремним оком своїх амбалів). Безперечно, що пані Уляна – патріот України, що вона дійсно прагне кардинально реформувати систему охорони здоров’я, вмоделювати закордонні елементи. Та Україна – не Америка за рівнем благополуччя, доходами й можливостями громадян.

Вона так делікатно натякнула про «додаткове фінансування» лікарів пацієнтами, закликала заробляти гроші «у чесний спосіб», дбаючи передусім про пацієнтів. Дякувала медикам, що вихідного дня прийшли послухати «якогось міністра» і за нелегку працю. Та чи почули її?

У хвилину розгубленості Уляну Супрун «підстраховували» народний депутат Сергій Березенко та голова облдержадміністрації Валерій Куліч. Та й питань незручних не було.

Хочеться, щоб задуми-плани реалізувалися, бо народ вже вкотре надіється, що буде в Україні якісна й доступна медицина, що вціліють в селах хоча б ФАПи. До того ж, пані Уляна пообіцяла повністю ліквідувати корупцію в держзакупівлях ліків і вакцин.

Сподіваюся, що вітчизняній медицині таки пощастило, адже торік, підписуючи указ про надання Уляні Супрун та її чоловікові українського громадянства, Президент Петро Порошенко іменував обох «особами, котрі становлять державний інтерес».

Ольга ЧЕРНЯКОВА. Фото Віктора КОШМАЛА

Коментарі закриті.