«Як парость виноградної лози, плекайте мову…» – ці слова відомого українського поета Максима Рильського стали гаслом місяця української мови й літератури, який традиційно у листопаді проводився у районній гімназії.


Фото з архіву районної гімназії.

Писали всеукраїнський диктант…

Цьогорічні заходи відрізнялися особливою змістовністю та насиченістю, оригінальністю. Про те, як це відбувалося, найближчій газеті розповіла учитель української мови та літератури Надія Шеметова:

– По-перше, учні й учителі активно відзначили 9 листопада – День української писемності й мови. На уроках учні писали диктанти про мову й обговорювали її значення для розвитку національної самосвідомості й самовизначення нашого народу. Ми всі мали змогу написати всеукраїнський радіодиктант національної єдності, а наступного дня проаналізували й оцінили виконану роботу.

Учителі провели ряд цікавих, змістовних відкритих уроків. Любов Макуха – «Добродій Апостроф» (10-А клас), «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі» (8-Б клас), Наталія Гальчук – «Неповторний світ дитинства в поезіях Лесі Українки» (6-Б кл.), Любов Голован – «Загадки осені» (5-Б кл.)

Протягом листопада в гімназії відбувалися різноманітні цікаві позакласні заходи. Наприклад, засідання літературної студії з поетичною темою «Легким батистом бабиного літа куйовдяться смородини кущі…» (керівник студії – Валентина Прищепа).

… і підбирали синоніми

Гучним і яскравим останнім акордом місяця української мови та літератури у районній гімназії стала підготовлена й проведена Надією Шеметовою інтелектуально-розважальна гра «Я люблю Україну!». Змагалися знавці рідного слова серед учителів та учнів гімназії.

До команди гімназистів увійшли найерудованіші серед старшокласників: Карина Шаповаленко, Дмитро Скотар, Анастасія Мотрюк, Дмитро Чкана, Михайло Бугрим, Володимир Максименко. А от до вчительської команди вирішили включити педагогів, які не є фахівцями з української мови та літератури: Людмилу Левченко, Юлію Іллєнко, Олену Назаренко, Галину Пономаренко, Тетяну Гречуху, Наталію Архипенко. Журі на чолі з директором гімназії Михайлом Кадушком складалося з кращих знавців мови Людмили Макухи, Валентини Прищепи, Людмили Балій, Наталії Гальчук.

Звичайно, конкурсні завдання не вимагали дуже глибоких та ґрунтовних спеціальних знань, але виявляли загальну ерудицію, швидкість мислення, кмітливість, згуртованість команди та добрий гумор. Хоча й словниковий запас треба було мати немалий, бо не кожен, наприклад, зможе підібрати до іншомовних слів синоніми й швидко відповісти, що орфографія – це правопис, лінгвістика – мовознавство, бібліотека – книгозбірня, адаптація – пристосування, а шампіньйон – це печериця.

Пісні й портрети

Цікавим був конкурс «Особистості», у якому один учасник команди пояснював своїм колегам, про яку видатну постать ідеться, не називаючи імені та прізвища.

Під час музичного змагання гравці називали авторів прослуханих найвідоміших українських пісень «Думи мої…», «Щедрик», «Пісня про рушник», «Україна».

Захопив присутніх і конкурс «Портрет», у якому потрібно було впізнати Григорія Сковороду, Івана Котляревського, Івана Карпенка-Карого, Лесю Українку, Остапа Вишню та пригадати назви творів цих відомих українців.

Музичні паузи заповнювали номери художньої самодіяльності у виконанні учнів гімназії.

Результати гри, оголошені головою журі, були такі: команда вчителів перемогла з перевагою в один бал. Обидві команди отримали призи.

Коментарі закриті.