Запитання тижня

В "ОСТРЕЧ", КАРПАТИ ЧИ НА МАЛЬТУ?

Відповідають:

Микола Григорович ЧЕРНЕНКО - колишній учитель фізвиховання:
- Екскурсію можна провести по рідному краю. Наприклад, в урочище Остреч, куди ми з учнями виїздили на лижні прогулянки. Веселою, гомінкою юрбою каталися з Лисої гори, потім обідали в лісі. Все це залишило багато незабутніх вражень. Щодо мене, то я кілька разів відпочивав у брата на Закарпатті, у місті Свалява. Відпочиваючи у горах, ніби на дотик відчуваєш силу і могутність природи, тож не обов'язково витрачати багато коштів на закордонні тури.
Ольга Миколаївна КОЗЛЕНКО - викладач історії районної гімназії:
- У світі є стільки цікавих місць: історичних пам'яток, природних заповідників, курортів. Подорожувати, їздити на екскурсії - це завжди цікаво. До речі, зі своїм 9-А ми у минулому листопаді побували в Новгород-Сіверському, ознайомилися з відреставрованим архітектурним комплексом, відвідали музей "Слово о полку Ігоревім". Раніше я неодноразово возила своїх вихованців до Києва, Чернігова. А сама відпочивала в Криму, Трускавці, Сочі, Угорщині, їздила до Ленінграда та Москви.
Наталія Миколаївна КОЛОТОК із Феськівки:
- Звичайно, в Карпати. Мальта - то чужина. Та й, зрештою, треба ж виходити із власних можливостей.
Баба Варка, яка любить багато говорити і про все має свою думку:
- З нашими доходами реальними є подорожі хіба що на власний город. Хоча хто б відмовився побувати чи в Карпатах, чи на Мальті?

Українці за кордоном

У КРАЇНІ ЧАЮ, СЛОНІВ ТА СВЯЩЕННИХ КОРІВ

Один мій добрий знайомий, колега-журналіст "Газети по-київськи" Володимир Москалець - завзятий мандрівник. То він з Пакистану шле листи "електронкою", то з Фінляндії, то описує різдвяно-новорічний Париж. Але після однієї поїздки (не за турпутівкою, самостійно!) до Індії так закохався у цю екзотичну країну, що і минулого літа подався туди. Але, як виявилося, і в Мені є людина, яка відвідала свого часу Індію і отримала від цієї поїздки незабутні враження. Це - Віра Григорівна Синиця, вчитель-пенсіонер, високоерудована і заповзята жінка, яка обожнює подорожі і побувала у багатьох країнах світу. Отож, яка вона, загадкова Індія? Перед вами - подорожні нотатки і спогади цих двох любителів подорожувати.

Кіно і реальність

Виявляється, як зазначає Володимир, Індія у кіно та Індія насправді, як кажуть в Одесі - "дві великі різниці". Рівень життя і побутові умови - різко полярні. Ось тут - вражаюча розкіш палаців та храмів і тут же - натовпи голодранців.
Цікавий штрих: вулиці цієї країни - суцільний зоопарк. Корови, котрі там вважаються священними тваринами і бити їх заборонено, створюють справжні пробки на шляхах, відпочиваючи прямо на проїжджій частині. А людям лишається тільки чекати, доки тварини надумають змінити місце релаксації. А ще там багато мавп, але годувати їх не рекомендується: своїми кігтями ті можуть не просто подряпати, а й виколоти око, навіть вирвати шмат м'яса. На сувенір… Ящірки повзають тут по стінах практично в усіх громадських місцях, а от слонів, усупереч популярному стереотипу, в Індії дуже і дуже мало.

Індійський "лохотрон"

Складається враження, що обдурити туриста і "витягти" з нього якомога більше грошей - святе завдання кожного індуса, особливо там, де туристів найбільше: в Делі, Агрі, Бомбеї, Куджарахо. Центром кримінального світу Індії вважається Калькутта, і навіть співробітники аеропорту в Делі вам порадять не затримуватися в тому місті надовго.
Світлий колір шкіри туриста з Європи для більшості індусів слугує своєрідним сигналом можливості добре підзаробити. В готелі вам запропонують заплатити удвоє більше, ніж насправді коштує ваш номер. Проте, якщо вже ви наполегливо відмовитеся стільки платити, ніхто особливо і не образиться, а ціну знизять. Не менш "цікаво" міняти валюту в банку - підпис на чеку ставите під однією сумою, а на руки отримуєте рупій на 500 менше (1 долар США - 49 - 52 індійські рупії). А як тільки вкажете працівнику банку на його помилку, він з легкістю віддасть ще 100 рупій.
Купуючи білет на вокзалі, вивчіть ситуацію з існуючими класами вагонів, а то заплатите за вищий клас, а поїдете стоячи…
Перед поїздкою не завадило б пришити собі потаємні кишені, де і слід тримати гроші та паспорт, бо навколо вас будуть без кінця юрмитися десятки "зазивал", підходити, фотографувати, пропонувати будь-яку дуже потрібну річ і "найкращий ресторан". Найбільше здатні "нагріти" туристів рикші - за неймовірну суму, пообіцявши відвезти "куди треба", доставлять вас у найбрудніший готель, найдорожчий ресторан і т. д.

Культура навпаки

Їхати до центральної Індії доцільніше в період з липня по вересень. По-перше, саме в цей час вам не доведеться випробувати на собі усі принади 50-градусної спеки. По-друге, у цей період в Індії дуже багато свят, більшість з них - релігійні. У свято змій вам на кожній вулиці зустрінуться "заклинателі" з кобрами, котрих (тобто змій) за декілька рупій можна навіть поцілувати. Цікаво, що у святкові дні в ресторанах міста - "сухий день". Та і взагалі палити і вживати алкоголь в Індії вважається некультурно і дуже дорого.
Однак місцеві жителі не соромляться справляти свої фізіологічні потреби прямо на вулиці - громадським туалетом, як і смітником, тут є кожний закуток. Так що не дивуйтеся, якщо побачите поліцейського, що робить ЦЕ прямо на посту.
Не менш цікаво спостерігати картину, коли двоє чоловіків ідуть, тримаючись за руки. Таке зустрічається на кожному кроці і зовсім не свідчить про нетрадиційну сексуальну орієнтацію індусів. А от якщо за руки тримаються (не кажучи вже про поцілунки) чоловік і дружина - це страшенний сором.
Особливо обережними слід бути на шляхах - кількість аварій в Індії побила всі рекорди. На дорозі, як вважають індуси, потрібно думати в першу чергу лише про себе: якщо пропустиш когось, можеш увесь день простояти на одному місці.

Робітникам повідрубували руки

Пам'ятники і храми, якими славиться Індія, - чудове місце для туристів та жадаючих наживи індусів. Тадж Махал в Агра найкраще відвідувати рано-вранці, годині о п'ятій. По-перше, буде не так жарко, по-друге - буде не так багато туристів, а по-третє - продавців сувенірів, від яких відбитися інколи значно важче, аніж від москітів. Іноземці можуть подивитися одне з семи чудес світу за 750 рупій (для жителів Індії - 20). Вершина архітектурного мистецтва вважається символом кохання, храм побудований Шахом Джаханом на честь дружини, що померла, народжуючи чотирнадцяту дитину. Практично двадцять тисяч робітників будували Тадж Махал протягом 20 років, після чого їм усім відрубали руки, щоб ніхто не зміг більше побудувати щось подібне. До іноземних журналістів ставляться тут з великими пересторогами, тому доведеться пройти кілька етапів суворого поліцейського контролю і залишити увесь багаж в камері схову.
На виході на вас чекатиме гомінкий натовп продавців сувенірів. Ніколи не беріть у руки те, що вони пропонують! Коли будете тицяти товар назад, продавець обов'язково зробить так, щоб сувенір упав і розбився. А вам доведеться платити. Якщо все ж надумаєте купувати - ціну сміливо збивайте у 10 - 20 разів.
Крім Тадж Махала, в Індії неймовірно велика кількість інших пам'ятників культури, історичних і просто красивих місць. І краса ця - дійсно така, як і в індійському кіно. От тільки фотографувати і знімати на відео тут можна не всюди, а листівок і готових фото - спробуй пошукай.

Безпечніше їхати за турпутівкою

Віра Григорівна, на відміну від мого колеги-журналіста, відвідала Індію з туристичною групою (та й тоді, за часів Союзу, у "вільне плавання" нікого не пускали). Жили наші туристи в найкомфортабельніших готелях із басейнами, кондиціонерами Господарі зустрічали їх вельми привітно, в усіх готелях обов'язково підносили подарунки кожному з туристів. Особливо запам'ятався величезний кошик з фруктами -його ставили під кожні двері. Кожного разу за дзвінком з'являвся бой (служитель) і готовий був виконати найпримхливіше бажання гостя, і так інколи нав'язливо пропонував свої послуги, що його не можна було вигнати з номера. Кожного вечора, вкладаючись спати, наші туристи знаходили біля подушки листівки з побажанням спокійної ночі (на кількох мовах) із вкладеною карамелькою. А от до своїх співвітчизників індуси ставляться навдивовиж зневажливо. Одного разу на березі океану тонув хтось із місцевих жителів, то за його врятування хвилювалися лише наші туристи, а співгромадяни нещасного заявляли: "А, може, він втопитися бажає? Чому ви йому заважаєте?" Не менш дивно було спостерігати за натовпами напівобідраних, брудних, голодних дітей, що без кінця канючили у туристів їжу та гроші. До речі, у бідних сім'ях батьки-індуси не завжди пам'ятають, скільки у них дітей, бо ті ростуть і годуються самі, як можуть.
І ще цікаве спостереження: за одну пляшку "радянського шампанського" можна було виручити у місцевих жителів стільки грошей, що їх вистачило б на те, аби купити шкіряний плащ та куртку найвищої якості!

ІРИНА ПРИМАК.

Щоб ми так жили!

В АКАПУЛЬКО НЕ ЇДЬТЕ - ТАМ ПРОХОЛОДНО

Лютий - прекрасний момент для відпустки. Якщо ви бажаєте влаштувати собі літо серед зими і - головне - маєте для цього достатньо фінансів, вирушайте у Єгипет чи Емірати.

Море, сонце та пісок

Відпочити з тиждень в Єгипті можна за 340 - 400 доларів (якщо пощастить, то натрапите і на "горящий" тур - 250 доларів за тиждень). В Еміратах можна побувати за 500 - 600 доларів. Тур на тиждень у тризірковому готелі на Канарах з напівпансіоном коштує теж 500 доларів, а от Куба значно дорожча: двотижневий тур потягне від 1487 до 2430 доларів. Хочете на два тижні до Мексики? Готуйте 1850 доларів, але не поспішайте до Акапулько: тут прохолодно, готелі вимагають реконструкції і поблизу - ніяких історичних пам'яток.

Відпочивати - активно

Лижний сезон у лютому ще в розпалі. Якщо узяти за основу тижневу поїздку з проживанням у двомісному номері, приплюсувати страховку і трансфери, то вийде така картина:
Україна, Карпати: за три дні перебування, без харчування, з вас візьмуть 180 - 330 грн. Тижневий відпочинок з напівпансіоном обійдеться дорожче - 250 - 600 грн.
Польща, Закопане: 10 днів, сніданки - 378 доларів.
Румунія, Сінал: тиждень, дві зірки, сніданки - 350 доларів.
Австрія, Майєрхофен: 3 зірки, сніданки - 495 євро.
Болгарія, Боровець: 2 зірки, сніданки - 340 доларів.
Італія, Вал ді Фаса: 3 зірки, напівпансіон - 674 євро.
Франція, Мерібель: 15 днів, апартаменти без харчування - 820 євро.