Тиждень

СТАРИЙ НОВИЙ РІК

Щедрівок і колядок з нетерпінням чекали в кожній оселі. Щедрували завзято. Пісні лунали навкруги. Кидали до торбин щедрувальників пироги, цукерки, монети, яблука, горіхи. Дітлашня весело між собою перешіптувалася і все одно біля наступної оселі “прохала” господинь винести кільце ковбаски та гривню золоту. Ряжені гурти дорослих, розфарбовані і в масках, з бубном або ж гармошкою завершували “обхід” уже далеко за північ. Зате потім одна жіночка розповідала: “Щедрик не встиг гостинці роздати, як уже о першій ночі хлопці почали засівати”. Летіло зерно, а за ним і красномовні побажання – щастя, здоров’я, достатку.
Минулого тижня в газеті ми розмістили оголошення про загублену обручку. До редакції зайшов чоловік, віддав обручку і розповів, де її знайшов. Встановили, що то дійсно золота прикраса. За знахідкою зверталося чимало людей. Врешті-решт обручка знайшла свого господаря. Андрій і Вікторія хотіли подякувати тій порядній людині, але, на жаль, незнайомець не залишив своїх координат. Подружжя щиро дякує йому за людяність і безкорисливість.
Сонце сьогодні зійшло о 7.52, зайде – о 16.25. У пологовому відділенні ЦРЛ у новому році з’явилося на світ 11 немовлят: 4 хлопчики та 7 дівчаток.

ТЕТЯНА ВОЛЕВАЧ.ЩЕДРІВОЧКА ЩЕДРУВАЛА...

Деякі надто заумні мужі кажуть, що всі ці новорічно-різдвяні свята – то віртуальність. Себто вигадка. Але ж погляньмо на знімок: люди-бо справжні. Цей дитячий колектив “Світлячок” Менської музичної школи, котрим керує О.М.Шаповалова, вітав щедрівками жителів райцентру.

Фото Івана ШУЛЬГИ.

Добра нагода

СЛОБІДЧАНСЬКІ КОНТРАСТИ

Минулого вівторка у Слобідці відбувся виїзний день-приймальня райдержадміністрації на чолі з головою РДА П.Ф.Киценком.

Про наболіле

Найбільше запитань у слобідчан було до начальника управління праці та соціального захисту населення О.І.Бахуна. Людей нині найбільше хвилють перерахунки і розрахунки пенсій, їх призначення. Втім були запитання і до головлікаря району П.П.Хомрача, до начальника райвідділу внутрішніх справ Ю.Ф.Поляха, до виконуючого обов’язки начальника райвідділу освіти В.В.Фесенка. Відбувся невимушений діалог сільчан із головою райдержадміністрації П.Ф.Киценком та його заступниками А.В.Соломком і Г.М.Ларченко. Не залишився поза увагою і юрист райдержадміністрації О.М.Пономаренко, якому “засіяли” запитаннями про орну землю й про луки і дещо несподівано – про ліс.

Де подівся тракторний стан?

І не тільки. Розграбовано фермські приміщення, картоплесховище (на знімку). Залишилися ріжки та ніжки від хімскладу: кому й навіщо знадобилася та цегла, намертво просякнута отрутохімікатами? Схоже, хтось підписав сам собі вирок.
– Люди, схаменіться, це ж усе ваше, збережіть хоча б те, що залишилося, – закликає Петро Федорович Киценко. Мовчить німотно зал. Немає відповіді на запитання – хто ж “повоював” на теренах колись могутнього колгоспу?
Мовчки позирають люди на сільського голову Олександра Олександровича Мозирка. Це його стараннями, всякими правдами й неправдами тримається при сільраді сільськогосподарський обслуговуючий кооператив. Є там і трактор, і комбайн. Тільки от СОК той “безголовий”. Два роки не можуть слобідчани знайти йому керівника. Ніхто не хоче. Там же треба працювати…
А от автобуса сільчани хочуть. Щоб до Мени їх возив. Кому до лікарні, кому на базар… Пообіцяв Петро Федорович. Буде автобус.

“Ви мене дістали”

Так інколи “каже” комп’ютер, коли якийся неук забиває ненароком йому баки. Однак цього разу ком-п’ютер дістали в прямому розумінні – із коробки. Його вручив слобідським школярам голова райдержад-міністрації.
– Хай вчаться. У житті знадобиться, – підсумував зустріч П.Ф.Киценко. А діти навзамін подарували усім щедрівочки.

ВОЛОДИМИР ЧЕПУРНИЙ.

На знімках: після навали; директор школи Л.П.Мозирко з учнями біля нового комп’ютера.

Програма Уряду в дії

ЦІНИ НА ЛІКИ НЕ ЗРОСТАТИМУТЬ

Розповсюджувані деякими засобами масової інформації чутки про ймовірне подорожчання ліків хоч помітно й пожвавили торгівлю ними на українських теренах, але ажіотажного попиту, дякувати Богу, не викликали. Бо наші люди вже усвідомили, що, по-перше, на все життя тими ж таки корвалолом чи аспірином не запасешся. Та і термін їхньої придатності не вічний. А по-друге, і це головне, населення України в своїй більшості впевнилося, що влада, яка постійно наголошує на своєму прагненні поліпшити якість життя, не може зробити малодоступним за вартістю такий кожному з нас необхідний товар, як ліки.

І громадяни не помилилися. Ніякого підвищення цін на ліки та лікарські препарати у 2004 році не буде, запевнив Прем’єр-міністр Віктор Янукович на засіданні Кабінету Міністрів, де розглядався стан справ із забезпеченням охорони здоров’я людей.
А причиною підвищеної суспільної зацікавленості цінами на фармацевтичну продукцію став короткий, зважаючи на лаконічність цього державного документа, рядок у бюджеті-2004, яким передбачається «розвести» щодо оподаткування ліки та медичні вироби і, скажімо, сонцезахисні окуляри чи омолоджувальні креми, на які досі також існувала податкова пільга. А також виокремити ту частину медичного спирту, що використовується для виготовлення настоянок та крапель для лікування, і ту, з якого спритні ділки, користуючись дешевизною цього продукту, роблять „ліву” горілку.
Тобто, йдеться про наведення в медично-фармацевтичному господарстві елементарного порядку. З цією метою за дорученням Уряду Міністерство охорони здоров’я разом з провідними медиками та фармацевтами розробило Державний реєстр лікарських препаратів та виробів медичного призначення, які використовуються в практиці клінічних та амбулаторних медичних закладів. До нього увійшло понад 8 тисяч найменувань ліків та ще такі вироби, як вата, марля, бинти, пластир, протези, деякі матеріали, які використовуються в стоматології, оптиці, хірургії. Всі занесені до реєстру препарати звільняються від податку на додану вартість, а значить, з боку держави усувається будь-яка причина щодо їх подорожчання. Реєстр буде надісланий усім аптекам, щоб кожен покупець ліків, за бажання, міг з ним ознайомитись.
А от понад 90 найменувань товарів, на які раніше поширювалася пільга, як на такі, що мають медичне призначення, до реєстру не включено. І навряд щоб хтось з простих відвідувачів аптек про це пожалкував. Йдеться не про ліки широкого вжитку чи вату з марлею, а про різноманітні ванни-джакузі, масажні крісла, препарати для схуднення та від облисіння, косметичні креми та лосьйони. Все це вартістю по кілька тисяч гривень за найменування. І якщо хтось може їх придбати, то не збідніє і від сплати податку на додану вартість. Таким чином кошти від багатих громадян через систему оподаткування перерозподілятимуться до бідніших. А саме на це й спрямована соціальна політика Кабінету Міністрів.
Що ж до дешевого раніше медичного спирту, то тепер акциз на нього підвищився до рівня харчового. В такий спосіб тіньовим ділкам, які робили з нього «ліву» горілку, буде перекритий шлях до збагачення за рахунок держави. А вживані в медичній практиці спиртомісткі настоянки та краплі від цього не подорожчають. Бо їхнім виробникам акциз щомісячно, після передачі ліків на реалізацію, відшкодовуватиметься з бюджету, для чого в ньому передбачено 100 мільйонів гривень. Одне слово, включається зрозумілий кожному прозорий економічний механізм.
Всі ці зміни передбачені недавньою постановою Уряду про ліки, лікарські препарати та засоби медичного призначення, яка розіслана в обласні відділи охорони здоров’я та в комунальні фармацевтичні підприємства, щоб усі знали – звичного режиму торгівлі ліками держава не змінює. Водночас головам обласних державних адміністрацій доручено посилити контроль за ціноутворенням на ліки, щоб націнки на них не перевищували визначені межі.
Завдяки вживаним Кабінетом Міністрів Віктора Януковича заходам ситуація з забезпеченням населення ліками взагалі значно покращиться. Зокрема, до стаціонарів людям уже не потрібно буде приносити закуплені за власний кошт пігулки та настоянки. Бо понад мільярд додаткових гривень, закладених до бюджету-2004 на охорону здоров’я, будуть витрачені медичними закладами на закупівлю ліків у збільшених обсягах та розширеному асортименті.
Точка зору
Василь Іванович Сидоренко з Кукович:
– Ціни потихеньку повзуть угору на всіх напрямках. І це добре, що уряд своєчасно зреагував на можливе підвищення цін у такій життєво важливій сфері, як забезпечення населення ліками. Будемо сподіватися, що уряду вдасться стримати зростання цін на ліки.

ПАВЛО ПИМОНЕНКО.

Буває

КУРЯЧИЙ СМІХ

На Водохреща збирається вранці жінка йти по святу воду до ріки. Приказує чоловікові:
– Дивись же мені, з дому ні на крок. А то тут злодюжки всякі вештаються. І курям дай, та небагатко, щоб у сніг не повтоптували, та щоб до сусідки не перелітали, особливо півень наш невгамовний, щоб не кляла вона мене повсякчас. Он, бачиш, вавка на носі? То з її довгого язика. Дивись же, жди мене. І курей пильнуй, як своїх однопляшників. Жди, встигнеш відв’язатися.
Іде жінка від ріки. То куму стріла, поговорила. То давню знайому із сусіднього села. Так помаленьку вже під вечір і до двору придрипала. Глядь, кури в купочці серед двору, клюють завзято пашницю. Аж серденько їй зайшлося. Хазяїн… А тоді зирк, пшениця під курми склом накрита. Ото й довбуть вони несамовито… Коли це голос із-за хвіртки:
– Гул-ляй, народ! Ха-ха-ха…

ВОЛОДИМИР ЧЕПУРНИЙ.