Запитання тижня

ЧИ ЛЕГКО СТАТИ ПІДПРИЄМЦЕМ?

Відповідають:

Анатолій Кирилович ЗЕЗУЛЬ - директор Менського торгового комплексу "Троїцький базар":
- Стати підприємцем документально відносно легко. А от потім вистояти ой як нелегко. Треба відробляти гроші, адже зразу вони мало в кого є. Потім "наїзди" всіляких служб. Але найгірше, коли з якихось причин стає непридатною продукція. Тут не спишеш, як колись за Союзу. За своєю посадою все це я бачу, так би мовити, зсередини. І знаю чоловік із десять, яким комерція виявилася справою непосильною. Отож облишили.
Сергій Миколайович КУШНІРЕНКО - підприємець з Чернігова, працює на території Менського району:
- Легко? Це лише так здається тим, хто сам не спробував розпочати власну справу. А виявляється, бути підприємцем - це забути про спокій та відпочинок. Власний бізнес вимагає сил, часу і грошей. Тим паче, якщо ти вкладаєш у це всю душу і працюєш на совість. А інакше успіху не буде.
Ірина Миколаївна КУТІК - менеджер компанії "Ейвон" по Чернігівській області:
- У моєму житті був такий період, коли я, покинувши основну, педагогічну спеціальність, працювала приватним підприємцем, - координатором цієї ж компанії. І, до речі, у мене якось усе легко склалося, за три роки пройшла кілька службових щаблів, і ось недавно стала менеджером. Ця справа - до душі, краще бути самому господарем, аніж, як кажуть, "працювати на доброго дядю".
Іван Миколайович КУЗЬМЕНКО - начальник Менського територіального відділу податкової міліції Чернігівської МДПІ:
- Зареєструватися підприємцем або стати керівником якогось приватного підприємства не дуже складно. Але ж водночас не треба забувати про відповідальність. Платник податків зобов'язаний своєчасно звітуватися за отримані доходи перед податковою інспекцією та сплачувати податки, як того вимагає законодавство. Бо інакше можуть бути серйозні неприємності.
Баба Варка, яка любить багато говорити і про все має свою думку:
- І стати, мабуть, нелегко, і бути - важко. Але з кожним роком усе більше людей схиляються до думки про власну справу. І це добра ознака.

ФОРМУЛА УСПІХУ

СКЛО - ДЛЯ СПРАВИ, АНАНАСИ - ДЛЯ ДУШІ РОБОТА БЕЗ ВИХІДНИХ, А ТАКОЖ БЕЗ ЛІКАРНЯНИХ ТА ВІДПУСТОК - ТАКА СПРАВЖНЯ ЦІНА УСПІХУ В БІЗНЕСІ

І підприємливі люди, які терпляче, попри всі складнощі та перепони, розвивають власну справу, це знають на власному досвіді. Як, приміром, Ірина та Олександр Нестеренки з Мени. Мабуть, багато хто з жителів та гостей міста хоч і не часто, але купував ананаси, банани чи апельсини на центральному ринку у неділю. І найчастіше - у симпатичної молодої жінки, яка завжди пропонує найекзотичніші, найсмачніші фрукти та овочі. Це і є приватний підприємець Ірина Нестеренко. І її бізнес - власний магазин, продукти та будматеріали. А фрукти - хобі та насолода для душі.

Справа повинна подобатися

- Взагалі-то бізнес - це така річ, що сентиментів усіляких не терпить, тут жорсткі умови, - каже Ірина, - якщо вже займатися торгівлею, то треба думати, мабуть, як і що вигідніше продати. Наприклад, привіз тонну помідорів, швиденько реалізував - і порядок, рахуй прибутки. Я так не люблю. Продавати борошно і майонез мені нецікаво. От екзотичні фрукти і вишукане печиво - то інша справа. Такі речі не щодня люди собі купують, отож мимоволі відчуваєш, що приносиш людям свято.
Але фрукти - то лише у неділю. Тепер бізнес у Нестеренків значно розширився.

"Дерево життя" та іпомея

Ми розмовляємо з Іриною Нестеренко у затишному дворику біля їх власного магазинчику по вулиці Жовтневій. Зручні крісла, "живий тент" з іпомеї (це рослина, що буйно плететься і цвіте гарнющими блакитними "дзвониками") привертають увагу проїжджаючих автомобілістів. А ще - екстравагантне різнокольорове "дерево життя" (так його називають господарі) - символ нашого строкатого буття.
Тут і пива можна випити, і соку, і морозива поїсти. А заодно придбати усі необхідні продукти в магазині - від ковбаси і майонезу до найрізноманітнішого печива та напоїв. А для господарок приємним сюрпризом стане куточок з багатим вибором побутових дрібничок.
- Тісно тут у нас, - бідкається хазяйка магазину. - Покупців інколи чимало набивається у приміщення. Влітку ще непогано, а от коли морози…

Демонструвати товар ніде

А ще, мабуть, усі меняни, яким "пощастило" затіяти власне будівництво, реконструкцію чи ще який не менш грандіозний проект, добре знають, що у Нестеренків можна придбати найрізноманітніші сучасні будматеріали. Шифер, цемент, руберойд, вагонка, будівельні суміші, фарби, розчинники, труби, плитка - перераховувати можна довго. А ще - різноманітне скло, з прирізкою. Олександр у минулому працював будівельником, усі тонкощі цієї справи і проблеми забудовників знає не теоретично, може дати слушну пораду.
- Працюємо на замовлення і намагаємося догодити найвибагливішим клієнтам, - пояснює Ірина. - Товар доставляємо з Чернігова - вже давно співпрацюємо з магазином "Будматеріали", нам там завжди надають суттєві знижки, а тому є можливість встановлювати ціни на рівні чернігівських. Покупці задоволені - не треба наймати транспорт, далеко їхати. До нас навіть приїжджають із Коропа, Сосниці, Корюківки. Але знову ж таки заважає тіснота - ніде демонструвати товар, немає приміщення, а лише склад.

Хоча б не заважали…

- То що вам заважає розширитися? Побудувати ще один магазин чи принаймні узяти якесь приміщення в оренду?
- Ми вже не один рік це плануємо, обдумуємо у деталях, але, виявляється, не все так просто. Складається враження, що не люблять у нашому місті підприємців. А як інакше можна пояснити той факт, що вже два місяці ми ніяк не можемо отримати дозволу на будівництво магазину на власній же землі. Невже гарний охайний магазинчик не прикрасив би центральну вулицю міста, по якій і Президент нерідко проїжджає? А поки що там гордо красується стара "шевченкова хата", що продавалась разом із земельною ділянкою.
Намагалися Нестеренки тимчасово, поки вирішується справа з будівництвом власного магазину, підшукати пристойне приміщення, аби взяти в оренду, але і ця справа гальмується. Надивилися, було, магазин поблизу центрального ринку, але керівництво райспоживспілки відмовило. Інші ж пропозиції не влаштували Нестеренків.
- І чого воно у нас так? - дивується Ірина. - Не хочуть деякі місцеві керівники сприяти підприємцям, то нехай би не заважали. От нещодавно ми з чоловіком до Коропа їздили, так повернулися вражені і шоковані від побаченого - безліч охайних приватних магазинчиків (нерідко на другому поверсі живуть господарі), поряд - газони, клумби. Впевнені, що і в Мені так можна було б зробити.
***
Дійсно, Нестеренки це довели на власному прикладі: їхній магазин і квітучий дворик є окрасою міста. А якою ж ціною дається успіх і задоволення від власної справи?
- Відсутністю відпочинку, - посміхається Ірина. - Лікарняних у мене немає, вихідних - теж, а у відпустці за останні кілька років ми вперше побули нинішнього літа: на десять днів звозили малечу на море.

І.ПРИМАК.

На знімку: Ірина Нестеренко. Фото автора.

Власна справа

З ПОЧАТКУ РОКУ ПРИПИНИЛИ СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ 102 ПІДПРИЄМЦІ, АЛЕ ДОДАЛОСЯ ЇХ 155

Про це та інші аспекти розвитку малого і середнього бізнесу в районі розповідає головний держподатінспектор відділу оподаткування фізичних осіб Менської МДПІ Н.І.ЖУК.

- На початку цього року у нас на обліку перебував 851 суб'єкт підприємницької діяльності. А станом на 1 вересня у районі вже зареєструвалося 904 підприємці.
Нині за єдиним податком працює 317 підприємців, на фіксованому розмірі прибуткового податку - 279. Решта підприємців працює на загальній системі оподаткування. З усіх облікованих підприємців до 70 відсотків займаються торгово-закупівельною діяльністю. Середній вік підприємців у межах сорока років. У них працює за різними формами трудової діяльності 568 найманих працівників.
- Ніно Іванівно, ви сказали, що в сфері підприємництва переважає торгово-закупівельна діяльність, а ще які є її види?
- Взагалі-то їх багато. В нашому районі, скажімо, до півсотні. Зокрема, на обліку в податінспекції є чотири квартироздавачі. Хоча не виключено, що їх більше. Займаються підприємці прийманням склотари, фасуванням продуктів харчування та іншим.
- Які види підприємницької діяльності зареєстровані з останніх?
- Бібліотечна справа, послуги пральні, а також, може, дещо й незвичайний - надання консультативних послуг по ремонту і наладці технологічного обладнання підприємств харчової промисловості.
- Завтра - День підприємця.
- О, так. Ми від душі вітаємо всіх підприємців із цим святом. Успіхів їм і всіляких гараздів, адже підприємництво - це потужне фінансове джерело наповнення бюджету.

В.ЧЕПУРНИЙ.

Офіційно

В ОБЛАСТІ ПРОХОДИТЬ МІСЯЧНИК ПІДТРИМКИ ПІДПРИЄМНИЦТВА

Як відомо, День підприємця в Україні відзначається щорічно у першу неділю вересня. Цього року відповідним розпорядженням голови облдержадміністрації Валентина Мельничука передбачено проведення місячника підтримки підприємництва з 1 вересня по 1 жовтня.
За повідомленням прес-служби облдержадміністрації, розпорядженням намічено цілий ряд заходів. Зокрема, відбувся конкурс на визнання кращого підприємства (підприємця). Переможці визначалися у 16 номінаціях у різних галузях, серед яких харчова (переробна) промисловість, машинобудування і металообробка, сільське господарство, будівництво, сфери роздрібної торгівлі, громадського харчування, пасажирських перевезень тощо.
Учора в обласному центрі відбулися урочисті збори з нагородженням переможців конкурсу.