ауЧимало чоловіків з Менського району протягом тижня були мобілізовані до війська. Люди занепокоєні: чи надовго це? Чи не втратять вони роботу і стаж?

Поки що на 45 днів

– Ми отримуємо наряд, скільки саме офіцерів, сержантів та рядових з певними військовими спеціальностями потрібно мобілізувати, – пояснює військовий комісар Менського району Віктор Павлюк. – Троє не прибули до військкомату, тож довелося задіяти дільничного.

За словами Віктора Миколайовича, під час мобілізації людина повинна звільнитися з роботи і стати на службу у військовій частині. Відповідно до закону, підписаного в.о. Президента України Олександром Турчиновим, мобілізація має тривати 45 днів. Що буде далі? У залежності від ситуації в країні призвані на службу будуть або демобілізовані, або продовжать перебувати у війську. Оскільки армія у нас контрактна, то не лише офіцери, а й усі решта мобілізованих отримуватимуть заробітну плату саме за несення військової служби.

Чи дійсно це буде так? Як бути держслужбовцям, педагогам – чи не позначиться на їхній подальшій кар’єрі переривання стажу? Де гарантія, що цих людей після демобілізації знову візьмуть на роботу?
У військкоматі пояснюють: наразі стосовно цих питань в Україні існує так звана «законодавча яма».

Тобто, ніхто не чекав, що події розвиватимуться так стрімко, що доведеться мобілізувати людей. Закони соціального та правового захисту є, однак вони не узгоджуються між собою, бо потрібно розмежовувати поняття строкової служби і мобілізації. Наразі у Верховній Раді депутати приймають доповнення до законів і вирішують, як їх узгодити, аби захистити права людей.

Закон збереження посади гарантує

Посилаючись на Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», начальник Менського районного управління юстиції Володимир Єрмоленко надав інформацію щодо прав та обов’язків, соціального та правового захисту військовозобов’язаних, призваних на військову службу у зв’язку з мобілізацією, резервістів, а також військовослужбовців, прийнятих на військову службу у добровільному порядку (за контрактом).

Зокрема, йдеться про таке:

– Відповідно до статті 23 Закону не підлягають призову на військову службу під час мобілізації такі військовозобов’язані: заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом міністрів; визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії); чоловіки, на утриманні яких перебувають п’ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їхньої згоди тільки за місцем проживання); жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання); зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

– Відповідно до статті 29 цього Закону призвані на збори військовозобов’язані та резервісти, які виконують обов’язки служби у військовому резерві, забезпечуються матеріальними засобами в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом міністрів. За призваними на збори військовозобов’язаними на весь період зборів та резервістами на весь час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата.

– Якщо військовозобов’язаний захворів під час зборів і продовжує хворіти після їх закінчення, за ним зберігаються місце роботи і займана посада, а з дня закінчення зборів, у разі тимчасової непрацездатності, замість заробітної плати виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до закону.

– Відповідно до статті 21 Закону громадяни України для виконання обов’язків, пов’язаних із взяттям на військовий облік, призовом або прийняттям на військову службу, а також особи, які направляються військовими комісаріатами на медичний огляд (медичне обстеження в амбулаторних чи стаціонарних умовах), лікування, звільняються від роботи на час, необхідний для виконання зазначених обов’язків та перебування в лікувальному закладі, із збереженням за ними місця роботи, займаної посади і середньої заробітної плати.

***
Коли номер газети був зверстаний і готовий до друку, з’явилася така інформація: у четвер Верховна Рада закріпила за громадянами, які мобілізуються у Збройні Сили, місця роботи на рік. Окрім того, парламент установив, що за громадянами, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, зберігається й середній заробіток терміном на рік.

Для них також не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності.

Коментарі закриті.