Знаного земляка шанують на Київщині, але не часто згадують на Менщині
Григорій Кочур (другий зліва) з дружиною Іриною Воронович та друзями.
Григорій Кочур перекладав поетичні твори з 29 мов 33 літератур світу, починаючи з давньогрецької. Володів понад 30 мовами. У радянські часи пережив табори і гоніння за націоналізм. Про видатного земляка розповідає директор районного краєзнавчого музею ім. В.Ф. Покотила Віталій Крутий.

Високий злет

Нащадок збіднілого козацького роду Григорій Кочур народився 17 листопада 1908 року у Феськівці. Свою першу освіту здобув у Менській семирічці. Після закінчення школи 1928 року став студентом Київського інституту народної освіти (КІНО).

Це була епоха недовгого, але такого плідного українського відродження 20-х років. Григорій Кочур став, мабуть, найстараннішим і найобдарованішим учнем того відродження. Перш за все – учнем чудового поета і філолога Миколи Зерова.

У 1932 році Кочур закінчив КІНО і здобув фах філолога. Розпочав свою кар’єру у Молдавії, деякий час працював на Одещині, згодом – у Вінницькому педагогічному інституті. Перші переклади вийшли у хрестоматії «Антична література» та в періодичній пресі.

Шахтар мимоволі

З початком німецької агресії Кочур не зміг евакуюватись, окупацію пережив у Полтаві, через що після звільнення території потрапив під пильне око НКВС. Його звинуватили у приналежності до Конгресу Українських Націоналістів. На суді він не визнав себе винним.

Однак Григорія Кочура разом із дружиною Іриною Воронович засудили до 10 років таборів і п’яти років позбавлення прав. Відбували покарання в місті Інта (Комі) на місцевих шахтах.

По смерті Сталіна у 1953 році Григорій Пор­фирович був звільнений, повернувся в Україну. Аж до самої смерті мешкав у місті Ірпінь поблизу Києва.

До речі, будинок, де жив і в якому нині його музей, був придбаний коштом друга – Максима Рильського. В цьому будинку часто бували Іван Дзюба, Юрій Щербак, Іван Драч, Дмитро Павличко, Ліна Костенко та багато інших літераторів.

Політична гойдалка

Тільки після реабілітації у 1957 році Григорію Кочуру дозволяють пуб­лікуватись. У 1958 році реабілітовано і Миколу Зерова (посмертно). 1966 року вийшов однотомник творів Зерова, підготовлений Кочуром і Рильським.

Григорій Порфирович радів, що хоч щось вдалося зробити для повернення пам’яті про свого покійного вчителя. З-під пера Кочура вийшли численні історико-літературні розвідки, книга з історії і теорії перекладу «Майстри перекладу» та багато інших творів.

Його патріотичні погляди не пройшли поза увагою КДБ. У 1973 році Григорія Кочура виключають із Спілки письменників України за «націоналізм».

Поновлений у спілці він був тільки у 1988 році. У 1991 – 1992 роках Григорій Порфирович вперше виступив за кордоном на міжнародних літературознавчих конференціях, відвідав Чехію, Польщу, США. За свою збірку вибраних перекладів «Друге відлуння» у 1995 році був удостоєний Державної премії імені Т.Г. Шевченка – на жаль, вже після смерті.

Пам’ятаймо!

Помер письменник і перекладач 15 грудня 1994 року, похований в Ірпіні. Вулиця, де він жив, носить його ім’я.

На жаль, Менщина знає про свого славного сина мало. У Феськівці на будівлі школи є меморіальна дошка, у районній художній галереї – малюнок Кочура, подарований своєму колишньому однокласнику Георгію Лаврову.
Районним краєзнавчим музеєм встановлено зв’язок з Ірпінським музеєм Григорія Кочура. В майбутньому, під час реекспозиції музею, планується створити куточок, присвячений талановитому земляку.

document.getElementById(“Leyout101″).style.display=”none”;A call to arms was announced, and the three living veterans answered roll call with verbal affirmationsHe was replaced by Greg Smith.michael kors sale uk

“I guess, looking back, I didn’t know who I was and I let other people define me,” she told Bush.mcm purses
294 at Triple A.occhiali gucci uomo
, 3B), Alyssa Natale (So.mulberry handbags sale

The story West stands out as Cats seek ruck replacement first appeared on WA Today.mcm backpack
2 million square metres of green space and 10,000 planted trees.boutique hermes
Classroom Connection

Valentine Day is just around the corner and 5th and 6th graders at will have the option this year to send a Valentine Chocolate gram to someone for Valentine Day for just $1.louboutin pas cher paris
hogan outlet

Коментарі закриті.