Професія - експерт-криміналіст міліціїЛейтенант міліції Олександр Рубаха працює у Менському райвідділі УМВС близько двох років. А от цікавих детективних історій вже може розповісти доволі. Адже професія у нього така – експерт відділу техніко-криміналістичного забезпечення.

Німі свідки

Якби судили лише тих злочинців, котрих застали із ножем над жертвою чи з «лапкою» біля виламаних дверей, то більша частина винуватців так і залишилися б без законного покарання. Адже не так вже й часто убивць та злодіїв ловлять просто на місці злочину. Але практично завжди на місці злочину залишаються сліди.

Тільки експерти-криміналісти можуть здобути нову інформацію про злочин за допомогою «німих свідків» – речових доказів: слідів пальців рук, взуття, транспортних засобів, знарядь зламу, стріляних гільз та куль, волокон тканини тощо.

– Діяльність криміналіста має два основні напрямки, – пояснює Олександр Рубаха. – Він бере участь в огляді місця події разом зі слідчим, допомагає йому шукати і фіксувати сліди. А потім проводить експертні дослідження предметів, зброї, відбитків та визначає їх взаємозв’язок із підозрюваним.

Чарівна валіза

Про роботу криміналістів ми в основному знаємо з кінофільмів. На місце злочину приїжджає фахівець-професіонал і починає «чаклувати», дістаючи зі своєї валізи дивні порошки, рідини та інструменти. А чи ж так воно насправді?

– І у житті майже так, – погоджується криміналіст. – Тільки у фільмі все буквально за кілька хвилин відбувається, а в реальності – набагато довше. Адже треба мало не кожен сантиметр обдивитися у пошуках доказів.

Олександр показує свою традиційну валізу.

– У криміналістичному наборі є все, що потрібно для роботи експерта, – пояснює спеціаліст. – Ось лупа, силікон і пластилін для зліпків слідів знарядь зламу, чорний і білий розчин для виявлення слідів рук на вологих поверхнях, спецпакети для речових доказів, рулетка, ультрафіолетова лампа, пензлики та знайомі за серіалами порошки для виявлення відбитків.

Та й звичних речей у валізі вистачає: пилочки, викрутки, склоріз, молоток. Виявляється, це також для зняття зразків.

Куртка, пляшка і розбита фара

Людина найчастіше коїть злочини у стресовому стані. І тому навряд чи зможе холоднокровно передбачити усі дрібниці. Наприклад, здійснивши крадіжку, злодій може розслабитися, торкнутися якоїсь поверхні, «прорахуватися».

– У Данилівці злодій не тільки обікрав кафе, а ще й підпалив його, щоб знищити докази, – розповідає співбесідник. – А поцуплену пляшку коньяку загубив неподалік. По відбитках на пляшці і попався.
Якось учасник ДТП утік із місця пригоди, залишивши на асфальті лише шматки розбитої фари. Саме порівнявши їх форми із зколами на фарі, яку не встигли замінити, і вдалося визначити винуватця. Той і не опирався – проти фактів сказати нічого.

– А не так давно обікрали міське кафе «Едем», – продовжує розповідь експерт. – Розбили скло у вікні, відігнули грати. А коли злочинець вибирався назад – зачепився за скло курткою. Ось ці волокна і допомогли у встановленні особи.

– Метод визначення людини за відбитками пальців, – досить ефективний, – пояснює Олександр Рубаха. – У минулому році біля міських п’ятиповерхівок невідомі «бомбили» легкові авто: відключали сигналізацію, виймали відеорегістратори, забирали особисті речі. Злочинців встановили саме за відбитками пальців.

Життя-буття

Олександр закінчив свого часу інститут, магістратуру Київської національної академії внутрішніх справ. Спортом займається, навіть за «Кооператор» у футбол грає.

Має допуски по трьох видах експертизи: дактилоскопічної (по відбитках слідів рук), трасологічної (по слідах взуття, транспортних засобів) та експертизи холодної зброї.

Робота хоч і не нормована, але подобається. Не одружений. «Встигну, поки що ніколи», – посміхається лейтенант.

Коментарі закриті.