Зйомка «риб’ячим оком» (fish-eye)Професійний фотограф не зможе обійтись одним об’єктивом, і в його арсеналі завжди знайдеться декілька варіантів, за допомогою яких можна створити шедеври. Один із таких «помічників» – об’єктив «риб’яче око». Його особливістю є те, що кут знімання дорівнює чи наближається до 180°, але оскільки кадр прямокутної форми, то на фотографіях «фіш-ай» помітна значна кривизна. З’явилися вони ще на початку минулого століття, а використовувалися загалом для зйомок неба (у метеорологічних дослідженнях), панорам тощо. Звичайно, ефект кривизни, який притаманний цьому ширококутному об’єктиву, не залишився поза увагою митців, і вже незабаром скарбнички кінематографу та фотожурналістики доповнилися виразними та цікавими кадрами.

Сьогодні ледь не всі фотографи (професіонали чи аматори) намагаються створити щось незвичайне за допомогою fish-eye. Воно й не дивно – завдяки викривленій перспективі, коли задній план неприродно віддалений, а центр збільшено, з’являється можливість робити світлини комічного, казкового,футуристичного направлень. Навіть більше – часто митець саме через викривлене зображення може передати своє бачення улюблених вулиць, пейзажів, будинків, людей. Сьогодні на ринку багато якісних варіантів відомих фірм, а підібрати відповідний до ваших побажань об’єктив «риб’яче око» спробуйте тут. Але при виборі відразу зорієнтуйтеся у різновидах апаратури.

Розрізняють три типи об’єктивів «риб’яче око»: циркулярні, діагональні та з кутом зображення понад 180°. Останні використовують для професійних фотозйомок; тут кут огляду може бути до 220°, а вага такої апаратури досягає п’яти і більше кілограмів. Зображення у циркулярному різновиді не займає всієї площі кадру, а є лише вписаним у прямокутник колом; у діагональних об’єктивах навпаки – неначе прямокутник вписали в коло. Загальної поради щодо вибору того чи іншого об’єктиву не існує – тут все залежить від уподобань фотографа або мети зйомки. Крім того важливішим вважається вміння«керувати» фотоапаратом під час роботи, правильно обирати місце зйомки, контролювати процес.

Дивно, але багато хто не розуміє найголовнішої переваги «риб’ячого ока». Це не оригінальність світлини, не незвичайність, а можливість охопити у кадрі те, що ми бачимо поперед себе та периферійним зором у стані спокою. Іноді без «риб’ячого ока» неможливо обійтись. Наприклад, для зйомки вуличних видів спорту (скейтбординг, паркур) – завдяки означеному ефекту знімки виходять динамічними, «живими». Також цей ефект використовують у камерах відеоспостереження, коли підвішена під стелею апаратура фіксує всю площу без можливої втрати будь-якого об’єкту. Активно використовують «риб’яче око» для візуального надання простору маленьким і вузьким приміщенням: коридорам, ванним кімнатам.

Звичайно, навчитися користуватися об’єктивом «риб’яче око» доволі складно. Точніше, на десятки знімків припаде лише один вартий уваги. Аматорам, які вирішили опанувати цю науку, знадобляться деякі поради. По-перше, завжди слідкуйте, щоб у кадр не потрапляли ваші ноги, пальці тощо (а це з даним об’єктивом важке завдання). По-друге, зробивши декілька світлин з лінією горизонту,прослідкуйте, як вона «вимальовується» під тим чи іншим кутом. І останнє, почніть сприймати світ через камеру, тобто порівнюйте знімок і те, що ви бачите, а потім зможете з легкістю відрізняти нюанси і шукати потрібні ракурси.

Коментарі закриті.