У Менському районному крає­знав­чому музеї ім. В.Ф. По­котила урочисто відкрито нову експозицію, присвячену Михайлу ТовстиженкуУ Менському районному крає­знав­чому музеї ім. В.Ф. По­котила урочисто відкрито нову експозицію, присвячену Михайлу Товстиженку – уродженцю менської землі, який зміст свого життя бачив у праці і відродженні козацтва.

Господарник і раціоналізатор

Михайло Павлович народився 23 липня 1943 року у селі Жовтневе. Після успішного навчання в школі, індустріальному технікумі у Чернівцях та Київському інституті народного господарства служив строкову службу в армії, працював  начальником зміни і начальником цеху, головним інженером і директором Чернігівського комбінату будматеріалів.

Із 1981 року Михайло Товстиженко – генеральний директор об’єднання «Будматеріали». Після реформування очолює ТОВ «ТТТ». Був він енергійним і вмілим господарником,  постійно дбав про розвиток виробництва.

Саме за його керівництва на підприємстві розпочалося виготовлення силікатної цегли. Мав Михайло Павлович два раціоналізаторські винаходи та 30 раціоналізаторських пропозицій, звання «Кращий роботодавець року», «Лідер галузі», диплом «Благодійник року», ордени Знак Пошани і Дружби Народів, дев’ять медалей і три ордени Української православної церкви, 27 почесних грамот (серед яких і Почесна грамота Верховної Ради України), дев’ять разів обирався депутатом місцевих рад.

І паралельно з усім цим палко любив українське козацтво, самовіддано працював на відродження його традицій і звичаїв.

Поклик предків

Жовтневе здавна вважається козацьким селом. Мабуть, козацька кров текла і в жилах Михайла Товстиженка, бо все, пов’язане з козацтвом, знаходило живий відгук у його душі.

Із 1997 по 2002 рік він – козак українського козацтва, а 14 жовтня 2002 року вступає до Всеукраїнської громадської організації «Козацьке військо Запорізьке України». У 2010 році вже генерал Товстиженко стає головним отаманом Чернігівського округу Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке».

Завжди охоче спілкується з молоддю. Він – частий гість у Чернігівському ліцеї з посиленою військовою підготовкою, школах, надає щедру фінансову підтримку чернігівським гуртам «Соколики», «Сіверські клейноди» та іншим, хто відроджує українську народну творчість, козацькі пісні.

У пам’яті народній

На урочисте відкриття експозиції у районний краєзнавчий музей з’їхалися не лише козаки з Менського куреня ГО «Козацтво Запорозьке» на чолі з Сергієм Костючком. Завітали також і представники районної влади та громадськості, земляки, а також рідні Михайла Товстиженка – син Павло і дружина Валентина Дмитрівна.

У районному крає­знав­чому музеї ім. В.Ф. По­-котила урочисто відкрито нову експозицію, присвячену Михайлу Товстиженку
«Я дякую долі, що дала мені шанс стільки років бути поряд з ним!» – дружина Михайла Товстиженка Валентина Дмитрівна доповнює розповідь директора музею Віталія Крутого.

Приїхав також і головний отаман Чернігівського округу «Козацтва Запорозького» Валерій Калуша. Він розповів про ту величезну роботу, яку зробив Михайло Павлович по вихованню підростаючого покоління.

Зокрема, Валерій Петрович сказав:

– Основною метою його діяльності була пропаганда козацтва серед дітей і молоді, виховання їх у козацьких традиціях. Для нього козак – це був не статус, не звання, а стан його душі.

Багато теплих слів пролунало і з уст рідних Михайла Товстиженка. Можливо, їхні спогади про життя і діяльність Михайла Павловича ще доповнять матеріали експозиції, адже стільки цікавих подробиць вони розповіли, зокрема, й про його меценатську діяльність.

Пішов з життя Михайло Товстиженко у червні нинішнього року, похований у Чернігові. А в нашому музеї з його портрета дивляться на відвідувачів добрі і мудрі очі справжнього Козака – одного з тих, кого пам’ятає і ким гордиться Менщина.

Коментарі закриті.