voenkomСлова «війна», «армія», «мобілізація» міцно увійшли у наше життя. Але дуже часто недолік інформації викликає появу чуток і панічних настроїв. Про нову мобілізацію розповідає військовий комісар Менського РВК підполковник Віктор Павлюк.

– Вікторе Миколайовичу, скільки осіб буде мобілізовано на Менщині?

– Я не можу озвучити конкретну цифру. По-перше, це закрита інформація, а по-друге, призов по мобілізації здійснюється за уточненими нарядами, що зазвичай надходять за день – два до виконання. Однак не думаю, що мобілізуємо більше кількох сотень військовозобов’язаних.

– Ще раніше згадувалося про необхідність професіоналів, зокрема, танкістів, артилеристів, водіїв…

– Наявність у військовозобов’язаного певної військово-облікової спеціальності (ВОС) не означає, що він буде мобілізований лише за цією спеціальністю. Часто через відсутність осіб з прямими ВОС доводиться добирати заміну за спорідненими. Тим більше, що мобілізовані проходитимуть 25-денний курс навчання у спеціалізованих центрах, а потім ще 25 днів бойового злагодження на полігоні. Часу, щоб згадати бойові навики або опанувати суміжну спеціальність, буде цілком достатньо.

– Раніше були проблеми із соціальним захистом добровольців. Як зараз?

– Особи, що добровільно вирішили захищати рідну землю, користуються тими ж правами та пільгами, що і решта військовослужбовців. Наразі вже практично вирішені питання соціального захисту бійців добровольчих батальйонів. А раніше сформовані при обласному військовому комісаріаті 13-й та 41-й батальйони територіальної оборони передані в підпорядкування командира 1-ї танкової бригади.

– А що стосовно вікових обмежень призову?

– Законом України «Про військовий облік та військову службу» для осіб, що призиваються за мобілізацією, встановлено граничний вік перебування у запасі та на військовій службі у Збройних Силах: 60 років – для солдатів та сержантів і 65 років – для офіцерів. Щодо нижньої межі призову за мобілізацією, то її планується підняти до 27 років.

– Яке покарання за ухиляння від мобілізації і чи був уже хтось покараний?

– Покарання визначене ст. 336 Кримінального кодексу – позбавлення волі терміном від двох до п’яти років. Наразі прокуратурою району стосовно двох осіб порушено кримінальні провадження про ухилення від мобілізації. Крім того, два військовослужбовці відбувають покарання за дезертирство.

– Хто не підлягає мобілізації?

– Тимчасово непридатні до військової служби за станом здоров’я за висновком військово-лікарської комісії; особи, заброньовані підприємствами; жінки, на утриманні яких перебувають діти до 18 років; чоловіки, на утриманні яких перебувають троє та більше дітей віком до 18 років; військовозобов’язані, що одноосібно виховують дитину чи кількох дітей віком до 18 років чи повнолітню дитину інваліда до 23 років; військовозобов’язані, що в передбаченому законом порядку здійснюють догляд за особами, що його потребують, за відсутності інших осіб, що можуть здійснювати такий догляд; особи, що навчаються на денній формі навчання; народні депутати.

Зазначені особи не призиваються на військову службу за мобілізацією лише у випадку своєчасного документального підтвердження причини відстрочки, що повністю покладається на військовозобов’язаного.

– Зараз жителям району вручають сині папірці. Можливо, нові повістки?

– Наразі триває процес вручення військовозобов’язаним мобілізаційних розпоряджень – документів, які засвідчують припис особи у визначену команду у випадку її мобілізації. Тож наявність даного документа – це скоріше повідомлення, що у комісаріаті про вас не забули. У той же час, вручення повісток зведено до мінімуму, і використовуємо їх для виклику осіб для уточнення облікових даних, вручення тих же моброзпоряджень, проходження обов’язкового медичного огляду тощо.

– Що б ви ще хотіли повідомити нашим читачам?

– На сьогодні ворог проводить активну пропаганду проти мобілізації, вишукує шляхи дезінформації населення, залякування та очорнення волонтерів і військово­службовців. А з оголошенням наступного етапу мобілізації тиск значно посилиться.

Тому вже час навчитися відрізняти істину від брехні. Більше того, час потурбуватися і про власну безпеку: досить бездумно викладати в інтернет усі подробиці власного життя та життя рідних, а особливо учасників АТО. Раджу відмовитись від російських сайтів, програм, соціальних мереж. Тим більше, що давно існують українські.

І головне – вже час змінити наших захисників, які тривалий час знаходяться на передовій. До цього слід підійти з усією відповідальністю і вчасно сформувати гідну заміну, провести увесь комплекс навчань та підготовки. Так ми отримаємо справжніх професіоналів. На жаль, на даний час, це можна зробити лише шляхом мобілізації.

Коментарі закриті.