Жителі Прогресу кличуть до себе донбасівців
Отакі “прогресивні” нині хащі.
Кілька десятиліть тому у нашому районі було два завидні населені пункти: Чапаєвка, яка спеціалізувалася на вирощуванні і переробці фруктів та ягід, і Прогрес, де видобували торф, виготовляли брикет. Їхали у ці цивілізовані села люди звідусіль, бо і робота була, житло давали, дитсадки працювали…

Брикет і «прочая»

Нині у Прогресі живе менше трьох десятків людей, а у добрі старі часи їх було до трьох сотень.

Свого часу тут функціонував торфобрикетний завод, була чи не найкраща в районі механічна майстерня. Їдальня, дитячий садок, початкова школа, магазин, клуб, фельдшерсько-акушерський пункт… Двоповерхові 16-квартирні і одноповерхові будинки були всі заселені, для не­одружених діяв гуртожиток.

Прогресівці любили своє робітниче селище. Асфальтові дороги, тротуари, усе було обсаджене квітами, ягідними кущами, яблунями, вишнями.

Коли діток стали возити автобусом до Киселівської школи, у вивільненому приміщенні деякий час був гуртожиток, а згодом відкрили цех по виготовленню реле для автоматів газованої води. Продукцію забирав київський завод, який ті автомати виготовляв. Прогресівці поміж собою свій цех називали «прочая», тобто інша, а не брикетна продукція. Працювали там жінки і дівчата.

Магазин у селі був підпорядкований не райспоживспілці, а відділу робітничого постачання. Товари там продавалися такі, яких у сільських торговельних точках було не знайти, як кажуть, і вдень з вогнем.

Прогресівці жили дружно, такою собі комуною – разом святкували дати і події, разом і горе розділяли. Зал їдальні вміщав усіх, хто збирався за столами.

Торф і брикет, які виготовлялися тут, розкуповували. З раннього ранку уже стояли вантажівки у черзі за паливом з Сосницького, Корюківського, Менського, Борзнянського, Щорського та інших районів.

Розібрали й вивезли

У вивільнених з-під покладів торфу кар’єрах прогресівці стали розводити рибу, реалізовувати її. Особливим попитом користувалися жирні і апетитні коропи. Ніхто не сумнівався, що Прогрес не занепаде, як торф виберуть. Казали, що діятиме тут велике рибне господарство і що коропи будуть у кожному магазині області.

Та, як мовиться, усе минає, усе змінюється. Запаси торфу не бездон­ні. Завод працював уже не цілодобово. Згодом виробництво палива припинилось.

Мінялися керівники заводу, у кожного були свої ідеї щодо подальшого розвитку селища. Та всі спроби виявилися неефективними і безрезультатними.

Спритні ділки завод, мехмайстерню, гараж, інші виробничі приміщення вирізали на метал, вивезли. Будівлі розібрали, від дитсадка і фундаменту не лишилося.

Хто молодший та той, у кого якась копійка була на чорний день, покидали свої обжиті квартири і виїхали або до дітей, або купили десь собі нове житло. А в кого нема куди, животіють серед заростів кропиви та будяків у колись такому престижному селищі.

Магазину нема, їдальня, клуб і адміністративне приміщення мають тільки дах та стіни, решта все розламане, вкрадене, заросле чагарниками.

– Я живу тут з 1973 року, – каже Анатолій Лагошний. – Працював на заводі пресувальником, апаратником. Кидати квартиру і їхати світ за очі не буду. Не той у мене вік. Доживатиму тут.

Хліб прогресівцям возять двічі на тиждень приватні підприємці з Мени і ще раз приїздить подружжя з Домашлина, що на Корюківщині. Продають олію, сірники, сіль, цукерки.

Ні автобус, ні маршрутка до Прогресу не ходять, під час навчального року виручає шкільний автобус. Півдесятка діток вчаться у Киселівці.

Пропозиції до влади

У селищі через один аварійні електричні стовпи, та РЕМівці, як кажуть люди, ігнорують їхні прохання.

На щастя, медична служба на виклики хворих реагує швидко – приїздять лікарі і з Мени, і з Киселівки. Листоноша вчасно і пенсію доставить, і газети. Стареньких і немічних обслуговує Світлана Громиченко, яка є ще й депутатом Киселівської сільської ради.

– У нас стільки питань, пропозицій до влади, а сказати нікому. До сільради не дійдемо – не здужаємо, – нарікали прогресівці. – Ми тут живемо у хащах, у яких, можливо, вже і вовки є. Невже не можна організувати за рахунок безробітних вирубку, ми б допомогли?

У селищі три корови. Більше вже не буде, бо відпрацювали своє старенькі, доживають віку, як прийдеться.

– Оце напишіть, який у нас Вітя Руденко хороший і безвідмовний, – просили жінки. – Своїм автомобілем повезе хоч серед дня, хоч серед ночі кого треба і куди треба. От молодець!

– І ще напишіть, – додала Таїсія Попелюх, – нехай до нас біженці з Донбасу приїздять. Скільки квартир пустує, нехай люди живуть. Ми ж живемо. Чого їм там під кулями життям ризикувати? У нас тут тихо, люди хороші, хай їдуть. Не зобидимо, а ще й допоможемо.

Коментарі закриті.