– І хто так збирається?! – ревізуючи аптечку, яку у відпустку бере Олена з дворічною донькою, дивується свекруха. Жінка запихує баночку з яскравими пігулками до вщент забитої сумки.

– Та ми ж на море їдемо. Водичка, сонечко, фрукти їсти будемо…, – відбивається Олена.

– Фрукти фруктами, а вітаміни щодня давати не забувай, – і дає настанови малій. – А ти мамі нагадуй!

Жінка переконана – маленькі яскраві пігулки, допоможуть онуці і її мамі стати здоровішими.

Хоча у розвинутих країнах користь від штучних вітамінів давно піддали критиці науковці. Такої позиції дотримується Всесвітня організація охорони здоров’я: краще віддавати перевагу різноманітному харчуванню. Цю ж думку поділяє і Американська медична асоціація: здоровим людям, які достатньо і збалансовано харчують, додаткові сполуки жодної користі не принесуть.

Як розвінчували міф

Ще десять років тому британський науковець Макдональд розкритикував рекламні атаки фармацевтів на населення під прапором «Вітаміни треба вживати додатково». У статті «Перша медико-санітарна допомога: медицина на своєму місці» він писав: «Широка реклама вітамінів допомагає «медикалізувати» голод, тим самим не зачіпаючи економічні та соціальні причини неналежного харчування. Замість того акценти ставиться на «лікування», і фінанси витрачаються на непотрібні вітаміни, а не на необхідні продукти харчування».

Макдональд висловив упевненість: вітаміни потрібні тільки тоді, коли їх організму не вистачає. Вітамінна недостатність (гіпо- чи авітаміноз, як її ще називають) може виникати внаслідок поганої засвоюваності або ж підвищеною метаболічної потребою. Наприклад, під час вагітності.

При цьому наступні дослідження поставили під сумнів, що вживання вітамінів як ліків може допомогти і у цих випадках. Наприклад, досі немає наукових доказів поширеній думці, що вітаміни В, насамперед В6, допомагає впоратися з нудотою і блювотою при вагітності та корисний при передменструальному синдромі.

«Ці можливі лікувальні ефекти потребують підтвердження результатами добре контрольованих клінічних випробувань», – пише британський фармацевт Рейналдс в статті «Додаткові фармпрепарати».

«Твердження, що вітамін С допомагає при застудах та сприяє загоєнню ран, не отримали підтвердження», – зазначається в Британському національному формулярі лікарських препаратів. У свою чергу Американська медична асоціації дійшла висновку: немає доказів, що в ударних дозах вітамін С допомагає при атеросклерозі. Не підтверджені дослідженнями і заяви про його користь при астмі та безплідді чоловіків.

Щодо вітаміну Е в своїй книзі британський науковець та фармацевт Андрю Четлі «Проблемні ліки» впевнено написав: «Великі дози не попереджають артеріосклерозу, раку, легеневих захворювань в результаті забруднення повітря або погіршення стану при старінні. Вітамін Е неефективний при запальних захворюваннях шкіри, викиднях, серцево-судинних захворюваннях, синдромі менопаузи, безплідді, виразковій хворобі, опіках і порфірії».

Не доведена користь і комбінованих препаратів, хоча виробники невпинно стверджують про це. В Британській медичній асоціації на це заперечують: «Препарати вітамінів не повинні використовуватися як загальностимулюючий засіб для поліпшення самопочуття. Так як вони до цього не призводять, вони не повинні використовуватися і в якості замінника збалансованого харчування».

В спеціально розроблених для споживачів порадах британські лікарі зазначили: «Пігулки полівітамінів мають цінність головним чином для виробників».

Схожу позицію пропагує і Американська медична Асоціація: «Є мало обґрунтованих показань для препаратів вітамінів або мінеральних речовин… Лікування ударними дозами зазвичай виправдано тільки для пацієнтів, які не можуть нормально засвоювати живильні речовини, або для страждаючих певними хворобами, або для людей з вродженими порушеннями обміну речовин».

«Не дозволяйте ввести себе в оману: вітаміни можуть вимагатися для компенсації неадекватного харчування, але ніколи – для доповнення до нормального харчування. Не слід приймати препарати вітамінів у великому дозуванні, і нехай вас не притягує те, що вони носять назву «супер-вітамінів» або якусь іншу, яка вказує на те, що доза перевищує нормальну потребу», – радить професор Уельського медичного університету Пітер Періш.

При цьому частина досліджень вказує на ризики вживання вітамінів у пігулках.

Що буває від штучнї «вітамінізації»

«Надмірне використання одного або декількох вітамінів може викликати відносну нестачу інших важливих поживних речовин, а великі дози всіх мінеральних речовин, жиророзчинних вітамінів та деяких водорозчинних вітамінів є токсичними», – дійшла висновку та сама Американська медична асоціація. Вона має окрему претензію до кожного штучно вживаного вітаміну.

Наприклад, великі дози жиророзчинного вітаміну А можуть викликати втрату апетиту, свербіж, ураження шкіри, втрату ваги, збільшення печінки та селезінки, слабкість і хворобливу припухлість в області кісток і суглобів. Дію цього вітаміну перевіряли на вагітних тваринах. Він викликав аномалії розвитку. На людях такий експеримент не робили. Але у Великобританії вагітним жінкам радять відмовитися від споживання великих кількостей вітаміну А з продуктами харчування. Наприклад, печінкою.

Вітаміни В15 і В17 Американська медична асоціація взагалі вважає токсичними: «Токсичні речовини, відомі як вітамін В15 (пангамовая кислота) і вітамін В17 (летріль), не є ні поживними речовинами, ні вітамінами. Летріль містить 6% ціаніду, він був причиною хронічного отруєння ціанідом і смертельних випадків. Пангамовая кислота або пангамат може надавати мутагенну дію. Жодне з цих речовин не має підтвердженої живильним або який-небудь інший цінністі».

Більше одного граму вітаміну С на день може викликати пронос, оскільки подразнює кишечник. А ще – вести до незапланованої вагітності через здатність підвищувати вміст етинілестрадіолу в крові. Якщо жінки, що користуються оральними контрацептивами з етинілестрадіолом, раптово припинять приймати вітамін С, контрацепція може виявитися неефективною.

Надмірні дози вітаміну D підвищують рівень кальцію в крові, що викликає слабкість, сонливість, нудоту, болі в животі, спрагу, запор, втрату апетиту, відкладення кальцію в різних тканинах і органах, ураження нирок і камені в нирках. Про вітамін Е Американська медична асоціація говорить, що у деяких пацієнтів він викликає нудоту, м’язову слабкість, стомлюваність, головний біль і нечіткість зору.

Наскільки це поширено в Україні? Інформацію про те, скільки вітамінів українці купують щороку, ніхто не збирає. Немає і достовірних даних про побічні реакції на препарати, у тому числі вітаміни. За весь минулий рік «Державний експертний центр» нарахував лише шість (!) скарг на непередбачені інструкцією реакції після прийому вітамінів.

Відповідно, наше Міністерство охорони здоров’я з цього приводу не дає жодних рекомендацій. За рахунок особистої популярності думку про непотрібність штучних вітамінів пропагує авторитет для багатьох мам та бабусь, педіатр-телеведучий Євген Комаровський. Він рішуче рекомендує вибирати фрукти, овочі та корисну їжу.

– Коли я була маленька, ложка риб’ячого жиру, це був цілий ритуал в дитсадку… І спробуй його пропустити. А Вам пощастило – все тепер в красивій обкладинці та смачнюче, – не втомлюється навчати Олену свекруха.

Марія Землянська, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для “Нашого слова”.

Коментарі закриті.